Vždy se dá dobře investovat, nechat peníze ležet ladem je velkou chybou, tvrdí stratég Mašát | E15.cz
Partnerem projektu je Partners

Vždy se dá dobře investovat, nechat peníze ležet ladem je velkou chybou, tvrdí stratég Mašát

Martin Mašát, investiční stratég společnosti Partners Martin Mašát, investiční stratég společnosti Partners

Možnosti investování jsou dnes nepřeberné a jsou v podstatě pro každého. Podle odborníků je ale i v tomto případě lepší mít naprosto ověřené a relevantní informace. „Proto bych každému poradil, ať si akcie nekupuje sám,“ říká Martin Mašát, investiční stratég společnosti Partners.

Všichni očekávali, že koronavirus více otřese akciovými trhy. Jenže v USA, kde se obchoduje nejvíc, bylo letos dosaženo několikrát historických rekordů. Proč tomu tak bylo a co očekáváte?

Obecně se akciím dařilo, zejména v Americe. Trhy byly na první pohled k virové nákaze rezistentní, ale jak někdy vidíme, dají se očekávat i výkyvy. Ve skutečnosti rostly především technologické firmy, ale tradiční průmyslový sektor je v USA níž. V Evropě jsou celkově trhy také níž a pražská burza spadla o pětinu.

Jaké jsou důvody tohoto stavu?

Je to především kvůli obrovské fiskální podpoře od států a centrálních bank. Úrokové sazby jsou na nule nebo dokonce v záporu. Je tady i velký rozdíl od investování v minulosti. Před patnácti lety nesly dluhopisy 6 procent a akcie asi 10 procent. Akcie dnes mohou vynášet kolem 8 procent, ale 80 procent dluhopisů na světe dnes nese míň než jedno procento. Akcie nyní nemají konkurenci a není důvod z nich hromadně utíkat.

Politici přitom často podléhají panice a straší kvůli koronaviru. Investoři jsou klidnější?

Sektor od sektoru. Investoři navíc sledují obecné dopady pandemie. Každý lidský život je vzácný, ale zatím umírá ve světě jen velmi málo ekonomicky činných lidí, proto jsou investoři relativně optimističtí. Neklid se na rozdíl od nich dotýká spíše médií a vyjadřování politiků.

Dělají pak politici nesprávné kroky?

Některé restriktivní kroky ohledně uzavírání ekonomiky a společnosti byly zbytečné. Protože byly nedomyšlené a často bez jasného plánu, co bude následovat. Bohužel se to opakuje. Navíc u nás byly podpůrné programy někdy administrativně složité a o zacílení na poškozené obory ani nemluvě.

Je na současné krizi i něco pozitivního, co můžeme v příštích letech využít?

Ano, je to ještě větší přesun do online světa, větší znalost IT, používání moderních technologií. Je to cesta, na níž se dá odbourávat nadbytečná byrokracie, pomocí které můžete ověřovat a získávat potřebné dokumenty, jež vám ulehčují život.

Jste investiční stratég, co byste za současné situace klientům poradil?

Důležitá je u investicí sektorová rotace. Ti, co letos vsadili na technologický sektor, udělali dobře. Jenže už je vidět, že cena je příliš vysoko a nemusí vydržet další léta. Postupně se rozjedou i tradičnější sektory a některé jsou dnes extrémně levné, což je investiční příležitost. Dá se takto postupovat i regionálně. Amerika a Asie se mohou vzpamatovat dříve než Evropa. Toho se i my držíme a klientům to přináší nadprůměrné výsledky. Přesto však některým musíme stále vysvětlovat, že je velkou chybou nechat peníze ležet jen tak ladem. Ať už kvůli ušlým ziskům, tak kvůli inflaci.

Investoři ale často postupují samostatně. Nechají si alespoň někdy poradit?

Z toho, co vidím, mají v naše fondy obrovskou důvěru a naše fondy se jim líbí. Letos nám do nich přiteklo více peněz než před rokem, zejména v průběhu března a dubna, kdy situace s koronavirem vypadala zlověstně. Klienti měli rezervy, které právě letos v krizi využili. Věřili naší dlouhodobě kvalitní a aktivní správě a odměnou jim je pozitivní zhodnocení. Někteří lidé u toho zbohatli o desítky procent.

Existuje teorie o černých labutích, které neočekávaně zničí trh. Vidíte nějakou letět na obzoru?

Další černá labuť může přilétnou kdykoli. Jen se podívejte na situaci za posledních deset až patnáct let. Při krizi v letech 2008-2010 se dokonce hovořilo o konci kapitalismu. Pak byla krize v Řecku. Zažili jsme komoditní krizi, při které ceny spadly na polovinu i víc, zažili jsme letos i ropu se zápornou cenou a podobně. Teď je to koronavirus. Co bude zítra? Hyperinflace, velký válečný konflikt, pád dolaru… Bůh ví, a ten nepoví.

Dobře, co má tedy investor udělat?

Diverzifikovat, rozkládat rizika. Důležitý je u toho investiční horizont, tedy na jak dlouho chcete peníze investovat a jaký máte přístup k riziku. Poradil bych, ať si akcie, certifikáty či dluhopisy nikdo nekupuje sám. Jako správci aktiv totiž neprodáváme světlé zítřky, vycházíme ze zkušeností a přesných dat.

To je přece současný trend a móda, investovat sám.

A pak to často nedopadá dobře. V médiích se sice objevují takoví investoři, kteří vydělali, ale o dlouhých zástupech smutných investorů se nemluví. Zodpovědná společnost s odborníky vám poradí dobře, protože je v jejím vlastním zájmu, aby vydělal klient i ona. Vyrojilo se ale mnoho firem, které tvrdí, že mají geniální softwary, které vám budou vydělávat. To může pro některé investory dopadnout špatně. Někteří se nechají nalákat a často u toho zapomínají na riziko, daně, likviditu… A sliby nadprůměrných výnosů jim zatemňují racionální uvažování. Bohužel část lidí je pořád naivních.

Jaké jsou podle vás důvody, aby někdo investoval právě s Partners?

Máme lety vyzkoušené a ověřené fondy. Obrovský náskok před konkurencí nám dávají nulové vstupní poplatky ve všech fondech a nezávislost na nějakém bankovním holdingu. Otevřeli jsme realitní fond. Chceme založit penzijní společnost, u které hodláme spolupracovat s velkou úspěšnou nadnárodní firmou, protože většina lidí používá špatné a nevýnosné penzijní fondy a přicházejí tak o své reálné úspory. Bohužel roky to nikdo neřeší, a proto jsme se rozhodli posunout náš penzijní systém skutečně do jiné dimenze.

Jaké výsledky vaše investiční společnost očekává?

V investiční společnosti nám letos aktiva vzrostla asi o 30 procent. Neměli jsme žádné rizikové dluhopisy, takže dluhopisový fond dodal konzervativním klientům zhodnocení asi dvě procenta. Akciový fond je plus 6 procent. S tím jsme spokojení a věřím, že i klienti.

Autor: Viliam Buchert, autor je spolupracovníkem redakce

Návrat do speciálu