Houpačka jménem Kryptoměny | E15.cz
Partnerem projektu jsou Creditas fondy

Houpačka jménem kryptoměny

Krypto

Kryptoměny, tradičně počítány mezi alternativní investice, se nezřídka dostávají do hledáčku na finance orientovaných médií, neboť lidí, kteří by tímto způsobem rádi zhodnotili své peníze, je mezi námi stále více. Stále však platí, že jakákoli alternativní investice, tím spíše kryptoměna, by v případě běžných, neprofesionálních investorů neměla tvořit více než do deseti procent jejich investičního portfolia.

Cena kryptoměn byla poslední měsíce hnána nahoru především zájmem velkých institucionálních investorů. „Jejich následný propad byl pak částečně způsoben tweety Elona Muska,“ říká Michal Jelínek, partner V4 Group. Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust, ho doplňuje: „Vývoj hodnoty kryptoměn je často zcela závislý na tom, jak si velcí spekulanti pohrávají s neinformovanými investory.“ Není to tedy rozhodně aktivum, které by před sebou mělo jednoduchou cestu.

 

 

Podle Pecha dokonce patří jen do portfolií těch, kteří se počítají mezi agresivní investory a dobře se vyrovnávají s vysokými ztrátami. „Naopak drtivé většině lidí se rozklepou kolena i při desetiprocentní korekci na trhu. Třes pak postupně přejde do mozku a do rukou a zapříčiní, že lidé všechno, co nakoupili, se ztrátou prodají. Z tohoto pohledu jsou kryptoměny záležitostí pro malou část portfolií zlomku lidí,“ míní Pech.

 

Co určí reálnou hodnotu?

Tradičně by se investoři měli zajímat o rozdíl mezi reálnou hodnotou a cenou, kterou burza aktuálně nabízí. A zajímá je to na dlouhodobějším horizontu, zpravidla několika let. Reálnou hodnotu zkoumají metodami fundamentální analýzy, listují v účetních výkazech nebo zjišťují stav nabídky a poptávky. „S kryptoměnami je ten problém, že takové metody, které by prozkoumaly jejich fundament, prakticky neexistují. A to i kvůli krátké době, po kterou kryptoměny burzovně existují. Není s čím srovnávat. Snad je pravdou to, že hodnotu bitcoinu a tedy i jiného krypta určuje cena elektrické energie, která je potřebná na jejich těžbu. Ale je to dostatečný údaj, abych se rozhodl pro investici do kryptoměn?,“ ptá se Václav Pech.

 

Inflace a nabídka versus poptávka

Zbývá tedy zkoumat stav nabídky a poptávky. Tento pohled, chováme-li se ke kryptoměnám jako ke zdrojům ochrany proti inflaci, by jim mohl nahrávat. Ovšem to samé se dá říci i o komoditách. Média se ale nyní soustředí hlavně na kryptoměny. Je to zajímavé téma, je to sexy aktivum, jehož praktická hodnota je však diskutabilní. Naopak výhodou komodit je právě jejich reálná hodnota.  

„U kryptoměn je problém ten, že je ve srovnání s kukuřicí, kávou nebo třeba hovězím masem nikdo reálně k životu nepotřebuje. Vztah poptávky a nabídky je tedy velice těžké stanovit a už vůbec ho není s čím v krátké historii porovnat. Jakou má reálnou hodnotu kterákoli kryptoměna, teď nikdo neví. A proto je problém do nich investovat,“ uvádí Pech.

Většina lidí mající dnes nakoupené nějaké kryptoměny, svůj nákup ale provedla proto, že „to jde nahoru a je to prý dobré“. Což je spíše charakteristika „gamblingu“ než investic.

 

Pro krátkodobé obchody, ale…

Pokud však má investor zkušenosti s burzou a tradingem, mohou být kryptoměny zajímavé. U krátkodobějších obchodů v horizontu dní až týdnů se nikdo o reálnou hodnotu nezajímá a orientuje se podle technické analýzy. „V tomto případě je ale úplně jedno, jestli obchodujete bitcoin, ethereum nebo třeba mražené prasečí žaludky, které se také nedávno obchodovaly,“ doplňuje Pech.

 

Výhled do budoucna

Na druhou stanu Robert Novoměstský, analytik Freedom Financial Services, se domnívá, že budoucnost může být kryptoměnám nakloněna. Ale zřejmě to bude v jiném formátu, než je ten dnešní „soukromý“. Některé státy například již digitální měnu mají, například Bahamy, jiné o ní vážně uvažují, třeba Čína či USA. „Pokud se tento koncept prosadí, pak nás čeká budoucnost bez komerčních bank v podobě, jak je známe. Vypadnou zřejmě z procesu emise peněz a kreditky bude vydávat centrální banka. Dojde tím k obrovské úspoře transakčních nákladů, ovšem jsou zde také jisté hrozby státní kontroly,“ uzavírá Robert Novoměstský.

 

Autor: Kamila Ondráčková

Návrat do Speciálu