Komerční nemovitosti jsou stále dobrou investiční příležitostí | E15.cz
Partnerem projektu je Creditas fondy

Investiční příležitosti v nemovitostech pořád jsou, hlavně v těch komerčních 

Business Park Čestlice Business Park Čestlice

 

 

Správně vybraná nemovitost obstojí jako investice i v těžkých časech. Znovu to prověřila koronavirová krize, která vyšponovala ceny některých objektů doslova do nebeských výšin. Nemovitosti jsou, vedle zlata, dlouhodobě vnímané jako bezpečné přístavy. A stále představují zajímavou investici, například s pomocí specializovaných fondů.

 

 

 

Jedním z fondů zaměřených na české nemovitosti je Creditas Nemovitostní I, patřící do skupiny fondů Creditas fond SICAV a.s. Tento podfond investuje na realitním trhu a primárně cílí na funkční nemovitosti, které jsou schopné generovat okamžitý hotovostní tok. „Jde především o komerční nemovitosti, jako jsou administrativní budovy, obchodní a multifunkční centra, skladové a logistické parky nebo průmyslové objekty,“ vypočítává Petr Hlinomaz, člen dozorčí rady Creditas Nemovitostní I, podfondu SICAV.

Do portfolia fondu patří například obchodně logistický park v Praze Čestlicích, který má téměř 15 tisíc metrů retailové plochy v zajímavé lokalitě hlavního města nedaleko výjezdu na dálnici D1. V areálu je dostatek parkovacích míst a kancelářské prostory mají velmi dobrý standard. I to z objektu dělá zajímavou investiční příležitost. 

V červnu fond rozšířil svoje portfolio o výrobně skladový areál v Písku. „Areál v zóně Písek Sever o rozloze přes 27 tisíc čtverečních metrů má stabilního nájemce AL-KO, a navíc je zde potenciál pro další výstavbu,“ dodává Petr Hlinomaz. Investice do areálu BP Písek tak představuje nejen získání objektu se solidním bonitním nájemcem a smlouvou na dalších deset let, ale i potenciál spojený s budoucím rozvojem nezastavěných pozemků.

 

Pět procent ročně je reálných

Záměrem nemovitostního fondu je v dlouhodobém horizontu dosahovat stabilního ročního zhodnocení kolem pěti procent, a to s pomocí výnosů z investic do nemovitostí převážně v České republice. Podfond nakupuje nemovitosti tak, aby je mohl dlouhodobě provozovat a získávat pravidelné výnosy z pronájmů, případně z dalšího prodeje. Na rozdíl od některých jiných nemovitostních fondů se Creditas Nemovitostní I nezaměřuje na výstavbu nových objektů.

Koronavirová krize, jež před více než rokem zasáhla celý svět, nemovitostním trhem otřásla. Ovšem jinak, než se na počátku čekalo. Pochopitelně se to dotklo i nemovitostních investičních fondů. „V prvním čtvrtletí loňského roku zasáhla svět koronavirová pandemie, která se v globálním měřítku promítla také do cen aktiv. To ovlivnilo i náš fond. Od té doby se ale finanční trh stabilizoval a fond i díky aktivní správě začal generovat meziměsíční nárůsty NAV. Od počátku tohoto roku k poslednímu květnu dosáhl fond zhodnocení 4,2 procent. Tento příznivý trend ukazuje, že cílené průměrné výnosy fondu kolem pěti procent ročně jsou reálné,“ říká Petr Hlinomaz.

 

Příležitost pro konzervativnější investory

Stejně jako v případě jiných tradičních oblastí, třeba energetiky, osloví nemovitostní fondy hlavně konzervativněji smýšlející investory. Mohou se také stát dobrým doplňkem portfolia těch, pro něž jsou akcie příliš rozkolísané.

Investiční horizont je v tomto případě dlouhodobější, minimální čas je pět let. „Protože fond nabízí i pravidelné investice, a to již od 500 korun měsíčně, tak je vhodný pro poměrně širokou škálu klientů,“ upřesňuje Hlinomaz.

Jako při každé jiné investici je ale potřeba počítat s vývojem, tedy s růstem i případnými propady fondu. „Roli sehrává více faktorů, které ale někdy působí obousměrně, například ceny nemovitostí nebo výše nájmů. V oblasti komerčních či výrobních objektů je ale situace přece jen méně dynamická než u rezidenčních nemovitostí,“ uzavírá Petr Hlinomaz.

 

Autor: Jana Poncarová

návrat do Speciálu