Malé, velké a dobré investice | E15.cz
Partnerem projektu je Creditas fondy

Malé, velké a dobré investice

Solární panely na střeše rodinného domu Solární panely na střeše rodinného domu

Investovat do toho, co je nejvíc potřebné. Po čem roste poptávka. Jak prosté. Nahlíženo zcela základními principy, musí každého napadnout VODA. A přiznejme si, že už se nedokážeme obejít ani bez ELEKTŘINY. Naprostá většina z nás si bez ní samozřejmě nerozsvítí, ale také neuvaří, nezatopí… Bez elektřiny prostě nebydlíme. Chytří tedy investují do společností, které ve zmiňovaných oblastech, tedy ve vodohospodářství či v energetice, podnikají. Ještě chytřejší investují do technologií. Vyzkoušet si to přitom, v malém měřítku, ale hezky názorně, můžeme i doma.

 

 

Vlastní zelená energie      

Energetické fondy, tedy investiční fondy investující do podílů v energetických společnostech, si získávají stále větší popularitu zejména mezi kvalifikovanými investory. Vedle nich pak stojí fondy zaměřené na společnosti podnikající v oblasti obnovitelných zdrojů energie. Jejich společným jmenovatelem, dá-li se to takto říci, je vědomí významných změn, které už blízká budoucnost do energetiky přinese. Napsat, že ta budoucnost je za dveřmi, by nebylo přesné. Je totiž přímo v nich.           

Jako jistou formu investice lze vnímat i pořízení solárních panelů nebo tepelného čerpadla do vlastního domu. Pořizovací náklady těchto technologií se v posledních letech výrazně snižují, co je však ještě podstatnější, cena elektřiny bude v následujících letech pravděpodobně růst s tím, jak se zvyšují ceny emisních povolenek v rámci Evropské unie.

Investice do solárních panelů umístěných na střeše rodinného domu se většinou pohybuje okolo 300–400 tisíc korun a může se vrátit zhruba za 10 let (při započtení 50procentní dotace), pokud si většinu vyrobené elektřiny rodina sama spotřebuje – pro elektrické spotřebiče a na ohřev vody (v každém případě pro ohřev bazénu). Garantovaná životnost solárních panelů se udává minimálně 25 let, mohou sloužit ale i 40 roků. Podstatný je nepochybně fakt, že na polovinu ceny fotovoltaiky lze čerpat dotace z programu Nová zelená úsporám. Také pořízení tepelného čerpadla může znamenat v provozních nákladech souvisejících s bydlením výraznou úsporu. Výhodou je, že kromě topení v zimě jej lze používat i pro chlazení v létě. Životnost se pohybuje okolo 30 let, návratnost investice – opět se současnými dotacemi – je okolo deseti let. V průměru si lidé takto mohou snížit náklady na energie až o 60 procent ročně.

 

Vody ubývá, bude dražší

Za posledních třicet let se spotřeba vody v zemědělství, v průmyslu, ale také v domácnostech celosvětově zdvojnásobila. Vlivem změn klimatu a s nimi souvisejícího sucha přitom vody ubývá a růst populace má zároveň vliv na znečišťování vodních zdrojů. Voda začíná být nedostatkovým zbožím a očekává se, že zájem o ni během dalších dvaceti let poroste o deset až dvanáct procent ročně. Jaroslav Kropáček, specialista na finanční trhy v České spořitelně, řekl: „Téměř všechny státy bez výjimky budou muset učinit významná investiční opatření s cílem modernizovat systémy pro zpracování vody a zásobování vodou.“ Jen pro zajímavost, v Asii žije přibližně 60 procent světové populace, kontinent ale disponuje pouze 36 procenty světových zásob pitné vody. V Asii budou mít velký problém. Nebudou ale sami, kdo bude nedostatku pitné vody čelit, a investovat do významných společností (zejména prostřednictvím investičních fondů) zaměřených na oblast vodního hospodářství se proto jeví jako dobrá volba.

Ale zpátky domů. Průměrná cena za kubík pitné vody z vodovodního řadu je dnes v Česku 93 korun (včetně stočného, to je de facto platba za čističku odpadních vod). A to ji v loňském roce srazilo snížení sazby DPH z 15 na 10 procent. Zlevňovat se, odbudeme-li jen takto prognózy ohledně dalšího vývoje cen vody, nebude. A pro lepší představu, za posledních dvacet let se v Česku cena ztrojnásobila. Proto, bydlíte-li v rodinném domě a neinvestovali jste doposud do vlastní studny, jste, mírně řečeno, trochu mimo.   

Průměrná roční spotřeba vody na osobu je 35 krychlových metrů, v případě čtyřčlenné domácnosti žijící v rodinném domě to bude minimálně 150 kubíků. Při současných cenách tedy za vodu platíme zhruba 14 tisíc ročně. Nejen voda, ale také pořízení studny, tedy odborné provedení vrtu, za posledních let hodně podražilo. Za padesát tisíc už vrtanou studnu nepořídíme, ale za dvojnásobek bychom snad mohli. Investice 100 tisíc se nám tedy při současných cenách vody (ty ale porostou) vrátí za sedm let. Přijde vám to jak špatná investice?