Koupit sud a za pár let ho prodat. Whisky jako investice | E15.cz
Partnerem projektu jsou CREDITAS FONDY

Koupit sud a za pár let ho prodat. Whisky jako investice je čím dál žádanější

Sud sladové pálenky českého výrobce whisky z Třebíče Sud sladové pálenky českého výrobce whisky z Třebíče

 

 

Trendem posledních let jsou investice do drahého alkoholu. Jednou z možností je koupě celého sudu s destilátem, který v něm zraje. Běžné je prodat sud po sjednané době zpět výrobci.

 

 

 

 

 

Může být cestou do pekla, ale třeba i k bohatství. Anebo alespoň způsobem, jak uchovat hodnotu peněz v době zvýšené míry inflace. Láhev výběrové whisky lze koupit s tím, že její cena v následujících letech poroste. Další možností je koupě investičního sudu. Tento druh investic je v posledních letech stále populárnější a stále více lidí láká i v Česku.

„Zájem investorů, sběratelů či milovníků whisky o sudy za poslední dva roky enormně vzrostl a nadále roste se stoupající znalostí problematiky i se zájmem o alternativní formy investování,“ potvrdil Radim Krejčí z Portu Gallery, která zprostředkovává různé formy alternativních investic včetně výběrového alkoholu.

Kromě whisky je oblíbeným investičním nástrojem víno nebo rum. Například úpis Orkney Island Single Malt whisky v objemu 6,5 milionu korun trval jen patnáct hodin a účastnilo se ho 522 investorů, vysvětlil Krejčí.

Whisky z Třebíče

Zda Češi v tomto směru kopírují vyspělejší investorské národy, se Krejčí neodvažuje hodnotit, protože odpovídající analýza tohoto fenoménu chybí. „Anglosaští a asijští investoři se k této formě investic dostali o něco dříve, takže tyto trhy mají před námi náskok. Čeští investoři jsou určitě napřed v rámci východní Evropy, za západní Evropou ale zaostáváme,“ dodal.

Obrovský zájem o investice do sudů se zrající sladovou pálenkou registruje první český specializovaný výrobce whisky z Třebíče – Trebitsch. Prodej spustili na podzim 2020 a od té doby palírna prodala sudy za desítky milionů korun, prozradil spoluzakladatel firmy Trebitsch Holding a zakladatel investičního fondu Trebitsch Investment Fund Ondřej Chládek.

„Zájem nás upřímně velmi překvapil. Největší byl a je o menší sudy o velikosti 30 a 50 litrů, ale nejsou výjimečné ani prodeje větších sudů o objemu 120 a 220 litrů,“ uvedl Chládek.

Podle něj podobná možnost ukládání peněz na českém trhu chyběla. „Nám se podařilo tento zájem nemalé části zákazníků pokrýt,“ pochvaluje si rozhodnutí prodávat investiční sudy s whisky. Společnost garantuje kupcům odkup za předem sjednanou cenu, garantuje průměrné zhodnocení osm procent ročně.

Zrání pod zámkem „Zákazník si u nás sud kupuje a je tedy jeho majitelem. Sud pak po dobu zrání leží v daňovém skladu a my jeho majiteli garantujeme, že ho od něj za předem sjednaných podmínek odkoupíme,“ vysvětluje Chládek. Většina zákazníků volí tento postup odkupu, existují ale i kupci, kteří si přejí po určité době whisky stočit a vydat v okolkovaných lahvích.

Proč mají lidé zájem o českou whisky, která ve středoevropském regionu rozhodně není tradičním nápojem? „Myslím si, že je to právě proto, že jde o tuzemský produkt. Poté, co jim whisky naskladníme, mají zákazníci možnost svůj sud i fyzicky vidět, všechny sklady máme pouze na našem území,“ zdůraznil spoluzakladatel palírny.

Investice pro znalé

Radim Krejčí upozorňuje na některá úskalí, která s investováním do kvalitního alkoholu souvisí. Oslovuje zejména lidi, kteří nemají s touto formou investic zkušenosti. „Je potřeba si uvědomit, že drobný investor - začátečník má pouze omezenou možnost investovat sám do sbírky lahví nebo celých sudů. A pokud ano, tak většinou nemá vůbec šanci vyskládat z těchto sudů diverzifikované portfolio. Takže jde do poměrně velkého rizika, transakčních a dalších nákladů,“ varuje Krejčí.

Stále je potřeba tento druh zhodnocení peněz brát jako doplněk k tradičním formám investic, jako jsou akcie, dluhopisy nebo komodity. Kupec si musí uvědomit veškerá rizika spojená s držením sudu, ale i lahve. Kromě tržních je potřeba počítat s režijními náklady jako je skladování, pojištění, náklady na koupi sudu, náklady na prodej sudu. Nesmíme zapomínat ani na to, že tento sektor není regulován jako tradiční finanční produkty.

Možností, jak si realizaci investice zjednodušit, je využít zprostředkovatele, který vydává investiční certifikáty. V případě Portu Gallery se o investiční aspekty stará komise odborníků, ovšem potenciální investor si může přes specializovanou platformu skládat vlastní portfolio investičního alkoholu. Kromě lahví whisky a vína to jsou i výše zmíněné investiční sudy s whisky. Pro movitější klienty potom existují specializované fondy s minimální investicí jeden milion korun.

Třicítka za padesát

Pokud se vrátíme na Vysočinu k možnosti investovat do domácí produkce, Chládek uvedl, že největší zájem mají lidé o menší sudy, také s ohledem na cenu. Nejmenší „třicítka“ whisky Trebitsch stojí 54 450 korun, „padesátka“ 90 750 korun. Tyto sudy tvoří přes čtyři pětiny prodejů. Pouze několik procent lidí si chce svou whisky vypít, případně ji prodat někomu dalšímu.

Covidová krize poněkud zpomalila i plány třebíčské palírny, která se svou whisky sbírá celosvětově ocenění a o její produkci je stále větší zájem. V roce 2019 tu vyrobili 60 tisíc lahví single malt whisky a ještě před krizí plánovali do deseti let zvýšit produkci až na několik milionů lahví ročně. Je možné, že k tomuto cíli dojdou i akvizicemi menších palíren nebo pivovarů jako je Pivovar Počernice nebo Pivo Karlín.

„Pro nás je aktuálně důležité, že jsme krizovou situaci přestáli, nastartovali jsme obchod, provedli celou řadu změn ve fungování Trebitsch Whisky,“ doplnil Chládek. Idea výroby české whisky vznikla tak, že by Česko jako sladová a pivní velmoc mohla vyrábět i prvotřídní sladovou pálenku.

Ostrovy whisky zaslíbené

Co teoreticky čeká zájemce o investici do sudu whisky z tradiční palírny ve Skotsku? V první řadě zavedené palírny ve Skotsku a na přilehlých ostrovech většinou jednotlivě sudy vůbec nenabízí. Pokud ano, je třeba se v obchodování s alkoholem vyznat.

„Zájemce by se měl dobře orientovat v problematice, zjistit základní informace o palírně, mít detailní přehled o parametrech konkrétní whisky a jejího zrání. Zároveň je potřeba mít znalosti o tom, jak se obchoduje se sudy whisky - jak sud nejen koupit, ale jak ho také prodat, respektive najít v první řadě protistranu, která mu vhodný sud prodá,“ vypočítává Krejčí.

Komplikací může být pojištění, které nemusí být dostupné pro jeden sud. Investor by měl mít připravený i plán, za jakou cenu a za jak dlouho hodlá sud nabídnout k prodeji. „Vše přitom probíhá na dálku, sudy jsou po celou dobu ve skotských skladech, což si mnoho investorů do whisky také neuvědomuje,“ zdůraznil.

Pokud bychom se podívali na trh s jednotlivými lahvemi whisky, zde je nutné vybírat lahve, které jsou opravdu výjimečné a byly vydány v rámci limitované edice. Pak mohou mít velký růstový potenciál, ale také nemusí. Jednou z možností je vybrat láhev kvalitní whisky od výrobce, který již nefunguje, a počet dostupných lahví na trhu už logicky zůstane omezený. Trh v posledních letech dali do pohybu zejména noví investoři z Číny.

V obecné rovině jsou oblíbenými značkami skotští výrobci jako je Macallan, Highland Park, Glenmorangie, Laphroaig, Ardbeg nebo Bowmore. Je ale nezbytné trh s whisky sledovat a mít přehled. Kromě skotských výrobců jsou na trhu ceněné také kanadské nebo japonské palírny.

Kdo chce do whisky seriózně investovat, tomu jistě bude užitečné proniknout do skupiny sběratelů, kde lze získat patřičné kontakty. A díky nim pak příležitost zajímavou láhev do své sbírky získat, což nemusí být vůbec snadné. Začátkem může být třeba návštěva whisky festivalu, existuje i řada specializovaných časopisů, jež mohou s orientací v prostředí znalců whisky pomoci.

 

Alkohol přes akcie

Možností, jak investovat do alkoholu, jsou také akcie palíren. Na londýnské burze najdeme ty největší. Společnost Diageo PLC patří mezi největší palírny světa a vlastní značky jako je Johnie Walker, J&B, Bell´s, Buchanan´s, White Horse, Black and White, Vat 69 a Old Parr. Jiným řešením je specializovaný burzovně obchodovaný fond ETF, který se zaměřuje na výrobce alkoholu.

Autor: Jaroslav Novotný

Návrat do Speciálu