Co čekat od trhů v roce 2020? Za pozornost stojí nejen souboj Amazonu s Walmartem | E15.cz
Partnerem projektu je Patria Finance

Co čekat od trhů v roce 2020? Za pozornost stojí nejen souboj Amazonu s Walmartem

Co čekat od trhů v roce 2020? Za pozornost stojí nejen souboj Amazonu s Walmartem

Uzavírat účet za rok 2019 na trzích už v polovině listopadu? Může se zdát poněkud předčasné, pokud si vzpomeneme na závěr roku loňského, kdy jeden „pohyb“ Fedu vyvolal efekt „motýlích křídel“ a rozbouřil do té doby slibné kapitálové trhy tak, že za rok 2018 poprvé v dekádě vydělali víc ti, kdo drželi hotovost. Nejhorší štědrý den na Wall Street v historii už byl jen nechtěným dárkem investorům pod stromeček… Zcela jinak a nad očekávání dobře ale odstartoval rok 2019 a už je čas přemýšlet, co přinese rok 2020.

Statistika možná nuda je, má však přesné údaje. Pusťme ji teď do hry a pokusme se  podívat do historie, co následovalo po roce, kdy index amerických kvalitních akcií S&P 500 rostl o 25 a více procent.  Od roku 1928 nastalo 23  takových případů. Rok číslo 2 v pořadí měl v průměru výkonost + 9,4 %, což je mírně pod dlouhodobým průměrným zhodnocením mezi 11 až 13 procenty. Mírně pod jen na první pohled. V konečné statistice vítězí ten fakt, že málokdy se stalo, aby to byl rok s velkým poklesem - s výjimkou roku 1937.

Při pohledu na korelaci jednotlivých sektorů zjistíme 3 důležité údaje: 

Za prvé korelace sektorů z amerického akciového indexu S&P 500 je blízko dlouhodobému průměru, tedy pohyb jednoho ze sektoru je podobný druhému a tedy celému indexu.

Za druhé nejvíce korelovanou skupinou jsou aktuálně finanční instituce oproti technologiím, které nejvíce korelovaly v předešlém období, což je vidět na aktuální vůdčí roli na trhu.

Za třetí korelace pokladničních poukázek a indexu S&P 500 výrazně klesla, což v překladu znamená, že úrokový trh již nezajišťuje efektivně akciové investice.

Kdyby trh uzavřel dnes a otevřel až po novém roce, pak to byl nejsilnější rok za posledních 6 let (rok 2013 přinesl zhodnocení 32,2 %).

Rok 2019 tedy patří k nadprůměrným rokům, ale kromě toho je potřeba neopomenout již jednou zmíněný rok 2018, kdy index S&P 500 ztratil 4,2 % a tím pádem značně ovlivňuje výsledek (součet výnosu 2018/19) za poslední 2 roky, který je tedy + 9,4 %. Překvapivě jsme tedy na stejné hodnotě, jako je výsledek roku 2 po roce s růstem indexu S&P 500 o 25 %.

Otázka je tedy jednoduchá „Máme se bát roku 2020?“

Odpověď by mohla být následující:

„Ačkoliv se trh neptá, proč držíte investici nebo jak tvrdě jste museli pracovat, než se tato investice přeměnila v zisk, pak aktuální hodnota indexu S&P 500 diskontuje budoucí hodnotu a tedy i víru v to, že finanční a ekonomické podmínky budou pro rok 2020 dobré. A jak už jsme si ukázali na statistice: po silném roku nemůžeme očekávat další silný rok, ale i 9,4 % v průměru by mělo být dostačující.

Souboj titánů

Roky  2018 a 2019 se do statistik zapsaly ještě jednou událostí a tou byl přímý souboj dvou titánů na poli maloobchodu. Stará škola je zastoupena Walmartem, ta nová Amazonem.

Začněme rokem 2018, kdy se poprvé rozevřely čelisti a hovořilo se o konci staré formy maloobchodu - viz graf.

Amazon versus WalmartAmazon versus WalmartAutor: Bloomberg

Tento stav byl výsledkem regulatorní benevolence pro velké technologické firmy a ve velkém se začalo hovořit o disruptivních inovacích, které povedou ke zlepšení ekonomiky. Opak by pravdou a některá odvětví byla téměř zničena a začal se tvořit nový monopol. Zatímco akcie Amazonu neutěšeně rostly, pak akcie zástupce staré ekonomiky Walmartu padly.

V druhém pololetí 2018 se začala karta obracet a prezident Donald Trump - jak jinak, než přes twitterový účet - poprvé zaútočil na velké technologické společnosti, když se mu nelíbilo jejich zvýhodňování. To mělo za následek „znovunastartování“ staré ekonomiky a čelisti se začaly svírat. A podívejme se, co se stalo:

Amazon versus WalmartAmazon versus WalmartAutor: Bloomberg

Čelisti se sevřely, Walmart dokonce aktuálně předběhl Amazon. Od léta roku 2018 jsou akcie Amazonu téměř beze změny, akcie Walmartu ale zpevnily o 45 %.

Je dobré vidět, že i stará ekonomika se umí přizpůsobit nové době a tak bude velice zajímavé nadále sledovat jejich souboj i v roce 2020.

Roman Koděra, Senior Retail Broker & VIP Customer Care