E15 a byznys: Investování budoucnosti? Obchodování pomocí robota, říká Jan Kovalovský | E15.cz
Partnerem projektu je Patria Finance

E15 a byznys: Investování budoucnosti? Obchodování pomocí robota, říká Jan Kovalovský

E15 a byznys: Investování budoucnosti? Obchodování pomocí robota, říká Jan Kovalovský

Robotická on-line aplikace Indigo nabídne jiné možnosti při investování. Co je důvodem jejího zavedení?

Patria Finance je ještě stále částečně vnímána jako společnost, která je jen pro sofistikované a movité investory. My ale dnes máme širokou škálu produktů, u nichž používáme jednoduché a levné nástroje, které jsou dostupné pro všechny. Právě on-line aplikace Indigo je jednou z trendových věcí, kterou chceme oslovit tisíce nových i stávajících investorů. Spustíme ji do konce roku.

Jaké zkušenosti s ní mají v zahraničí?

Tento druh investování je velmi populární po celém světě. Je za ním buď robot, nebo je to kombinace robota a člověka. V našem případě je to skutečný algoritmus, který se rozhoduje na základě volatility, na základě vámi zvolené strategie, investičních cílů a rizik a hlídá vám portfolio automaticky a sám.

Kdo do toho systému může zasáhnout?

Klient nikoli. Ale náš analytik monitoruje chování robota, stejně jako pilot v letadle sleduje situaci, přestože stroj je řízen automaticky. V případě nahodilé důležité události přijde zásah odborníka.

Co si máme pod takovou událostí představit?

Například přerušení obchodování na trzích nebo výpadek spojení na trhy. Pak analytik může robotovi napovědět, protože ten nebude rozumět tomu, proč je obchodování zastaveno či přerušeno.

V čem vidíte největší přednost aplikace pro klienty?

Při investicích je nesmírně důležité, aby do nich nebyly přenášeny nálady a emoce člověka. Může tím být ohrožena zvolená strategie. Člověk někdy není ochoten přijmout ztrátu, kterou přitom nikdy nelze vyloučit. Pak zbytečně riskuje. Nebo když je v zisku, začne být chamtivý. Robot zvolenou strategii dodrží za každých okolností. Druhou výhodou je, že pracuje bez přerušení. Člověk nemůže trhy sledovat neustále, to nejde. Navíc robot je velmi rychlý. Než se člověk někdy rozhodne, on už operaci provedl.

Může se ale i robot rozhodnout špatně?

Když se vyvíjel pro tento druh obchodování algoritmus, použila se dlouhá řada historických dat, na kterých se testovala úspěšnost algoritmu. Říká se tomu backtesting. Algoritmus jsme testovali jak na rostoucím, tak klesajícím trhu a také na trhu, který, jak říkáme naší hantýrkou, jde do strany. Po sérii dobrých výsledků ve všech prostředích můžete prohlásit algoritmus za úspěšný.

Jak jednoduše začít Indigo používat?

Přes internet do aplikace vstoupí každý sám, dokumenty se dají i nahrát. Vyplníte například otázky ohledně cílů a rizik. Už za korunu se autorizuje váš účet a nejnižší investice bude od 100 korun. Aplikace vám také ukáže, s jakým výnosem podle investice a zvolené strategie můžete počítat.

Kolik očekáváte zájemců?

Počítáme s tím, že někteří naši stávající klienti si přidají i tento produkt. Kromě nich očekáváme především zájem mladších lidí. Chceme být lídrem robotického obchodování v Česku a hodláme získat tisíce nových klientů.

Může robotické obchodování zásadně změnit a ovlivnit český trh?

Pokud to lidi v Česku chytne, může to být opravdu velké.

Robotizace a umělá inteligence ovlivňují stále více finanční a bankovní sektor. Co nás v tomto směru v budoucnosti čeká?

Kdysi se do programů přepisovaly strategie, které robot prováděl tak, jako kdybyste je dělal manuálně vy. Dnes se stále více využívá umělá inteligence, které dáte příkaz, ať obchoduje a vydělává. Ona se sama na základě své obchodní aktivity učí dělat věci jinak a lépe. Vlastně se sama takzvaně ochytřuje a je stále sofistikovanější. Doufejme, že nás proto čeká zefektivnění a urychlení procesů či aktivit, které děláme.

Neudělá ale nakonec něco sama tak, že už nebude pomáhat klientovi?

To si nemyslím, musela by mít motivaci. Člověk v tom pořád hraje podstatnou roli. Dokážu si však představit další významnou pomoc. Umělé inteligence by mohly být do budoucna užitečné při zapojení do rizikových analýz, aby predikovaly nejen ochranu klientů, ale i obchodníka, dále aby monitorovaly interní systémy. Pokud umělá inteligence přinese dobrý nápad či myšlenku, člověk v ně bude muset mít důvěru. Určitě nás v tom čekají zajímavé věci.

Jan Kovalovský

Jan Kovalovský působí v Patrii na různých pozicích od roku 2008. Šest let byl makléřem Patria Finance, posléze byl tři roky manažerem produktu Patria Forex. Od roku 2016 byl vedoucím on-line prodeje a klientského servisu, od srpna 2018 je obchodním ředitelem. Před nástupem do firmy působil 10 let jako profesionální triatlet, ještě předtím jako manažer AC Start Karlovy Vary.