Jan Kovalovský: Žene nás touha udělat z investování přirozenou součást života | E15.cz
Partnerem projektu je Patria Finance

E15 a byznys: Žene nás touha udělat z investování přirozenou součást života, říká Jan Kovalovský

E15 a byznys: Žene nás touha udělat z investování přirozenou součást života, říká Jan Kovalovský

Komerční prezentace

Česko si připomíná 30 let od znovunabytí svobody a demokracie. Patria Finance patří od svého založení před 25 lety k těm, kdo v Česku i regionu vnášejí svobodu a čerstvý vítr do světa přímého investování. Pomáhá posilovat důvěru v sebe sama při zajištění vlastní budoucnosti a zároveň – finančními inovacemi - boří mýty o tom, že na investování a cestu za vlastními přáními a cíli nemáme dost zkušeností, umu nebo času. „Jako novinku jdoucí tímto směrem spustíme ještě letos unikátní službu robotického investování pod značkou indigo. Už od stokoruny měsíčně nabídneme zhodnocování majetku na míru přáním a cílům každého jednoho člověka,“ říká v rozhovoru pro E15 obchodní ředitel Jan Kovalovský. Co umí Patria dnes a čím novým bude otevírat svět přímého investování váhajícím?

Patria Finance byla mezi zakladateli kapitálového trhu v Česku. Jak v čase nahlížíte na rozvoj možností investovat a zajišťovat si finance pro budoucnost jinak, než jen uložením v  bance, nebo ani to?

Patria právě letos oslavila 25 let své existence. Založena byla jako plnohodnotná investiční banka. Jako spolutvůrce kapitálového trhu v Česku a vzápětí podílník nově založené pražské burzy se výrazně soustředila na institucionální klienty a zkušené soukromé investory. Pro mne osobně byla a je Patria místem skvělých lidí a inkubátorem nových myšlenek. „Klient na prvním místě“ není fráze, ale DNA. Lidé z dnešního výkonnostního marketingu mi mnohdy říkají: „Vy se každému jednomu klientovi věnujete snad až moc pečlivě.“ To je ale naše přirozenost a pro klienta jistota. Kromě toho nabízíme unikátní mix jak investiční inspirace v podobě tipů analytiků a profesionálního zpravodajství Patria.cz, tak i cest a způsobů jak investovat – od stabilní platformy, pružné mobilní aplikace, přes nové možnosti pravidelného investování.

Patria se postupem času ze samostatně fungující investiční banky stala součástí skupiny KBC a tuzemské banky ČSOB. Stále si nejen udržuje, ale čím dál víc rozvíjí flexibilitu, inovativnost a pružnost malé firmy, ovšem s komplexním záběrem. I v rámci skupiny ČSOB dnes fungujeme jako laboratoř finančních a investičních inovací.

Kdo je typickým klientem Patrie?

Jsme a chceme být spolehlivým partnerem těm, kdo se chtějí samostatně a zodpovědně starat o systematické zvyšování hodnoty svého majetku. Stejnou silou nás ale kupředu žene i touha udělat z investování přirozenou součást lidského života a zbořit mýtus o tom, že zrovna já na to finančně, časově nebo zkušenostmi nemám.

Jsem rád, že se nám toto úsilí vrací v růstu počtu klientů i jejich aktivity. V posledních letech Patrie posiluje svou pozici dvouciferným meziročním růstem klientů, a to díky uvádění nových služeb, sdílení zkušeností, ale i díky důvěře a mateřské skupině ČSOB. Odměnou za nárůst klientů a jejich majetku je také vzestupný vývoj hospodaření Patrie, nyní na rekordních hodnotách. Jak vyplývá z naší pozice retailové jedničky trhu, naši klienti nejsou úzkou „jednobarevnou“ skupinou. Obsluhujeme dnes kolem tří desítek tisíc soukromých investorů. Jsou velmi různí, jejich potřeby a nároky se velmi liší. Spojuje je právě zájem o to, co se děje s jejich penězi, a vůle zhodnocovat je.

Přesto, jak tak různorodou paletu investorů uspokojujete?

Umíme přijít s řešením pro každého z nich. S námi zhodnocujete svůj majetek odkudkoli skrze přehlednou a stabilní obchodní platformu, včetně mobilní verze. Investujete sami do velice širokého spektra instrumentů dle Vašeho přání, nebo my za vás dle vašich cílů a vztahu k riziku. Umožňujeme přímé obchodování široké škály investičních produktů od rizikových pákových certifikátů přes například akcie a pravidelné investice do burzovně obchodovaných fondů až po konzervativní dluhopisy. Své investice s námi můžete také z pohledu světa směrovat takřka kamkoli. Dominantou jsou přirozeně Spojené státy, západní Evropa a tuzemsko. Rozvíjíme moderní způsoby pravidelného investování.

V čem vidíte odlišnost Patrie?

Směrem ke klientům klademe extrémní důraz na zákaznickou podporu, její profesionalitu, ochotu a vstřícnost. Potvrzuje nám to pozitivní odezva klientů i vnější testy, které si necháváme dělat. Jdeme až do roviny užitečných maličkostí, třeba prakticky připravených podkladů pro daňové přiznání klienta.

Jsem přesvědčen, že na trhu vedeme skladbou informací a služeb: Můžete využívat naše zázemí a obchodovat samostatně. Opřít se o zkušeného profesionálního makléře. Využívat podložené investiční tipy týmu analytiků Patrie, jejichž úspěšnost (definováno zhodnocením investice nad průměrem trhu) se dlouhodobě pohybuje nad 70 procenty. Můžete se s námi vzdělávat skrze webináře a semináře vedené zkušenými a inspirativními kolegy a kolegyněmi, nebo i prostřednictvím školy investora a edukačních textů na Patria.cz. V tomto směru chystáme další novinky.

Kromě toho Patria.cz poskytuje profesionální analytické i datové zázemí pro soukromé investory a – to je jejím přesahem do podnikatelské sféry - finanční rozhodování a předvídání ve firmách.

Nakonec - nikoli z pohledu významu – se chci vrátit k inovacím. V Česku stále investuje velmi málo lidí a my potenciál vnímáme ne na desítky tisíc, ale na stovky tisíc aktivních investorů. Pokud chcete oslovovat a inspirovat další lidi, nové klienty, musíte umět vzbuzovat chuť investovat a bořit obavy. V Patrii máme odpovídající lidi a zázemí a soustředíme velké úsilí do vývoje nových produktů, které si kladou za cíl investování demokratizovat a popularizovat. Právě takovým směrem jde i naše novinka indigo.

Představte ji podrobněji.

Robotické investice pod značkou indigo chceme rozhodně spustit do Vánoc. Indigo otevře cestu k pravidelnému investování na světových trzích prostřednictvím burzovně obchodovaných fondů, tzv. ETF - od akciových přes dluhopisové až po komoditní – a to od pouhých 100 korun měsíčně. Už za takto drobnou částku dokážeme každému na míru sestavit investici do aktiv, na která by jinak neměl šanci objemově ani poplatkově dosáhnout.

indigoindigoAutor: Patria

Hodně energie jsme věnovali intuitivnímu ovládání i vymýcení finanční hantýrky. Budeme velmi přístupní i investorům bez finančního či ekonomického vzdělání. Oslovit chceme každého, kdo je schopen ušetřit alespoň stovku měsíčně. Cílíme i na ty, kteří s investováním chtějí začít, ale neví jak. Ty, kdo už zkušenosti mají, chceme oslovit jedinečným doplňkem k jejich stávajícím investicím. Míříme také na ty, kdo by investovat chtěli, ale nemají čas trhy sledovat a následně realizovat své vlastní obchodní strategie. Náš cíl je vysoko: chceme být na čele roboinvestic v Česku.

Co chystáte dále?

V nejbližším roce uvažujeme nad rozvojem indiga o takzvané mikroinvestice. Představte si, že kartou zaplatíte v obchodě, částku automaticky zaokrouhlíte například z 28 na 30 korun a rozdíl 2 korun se vám zainvestuje. Takto můžete korunu po koruně přirozeně investovat tak, jak je dnes například v USA zcela běžné. Nejčastější argumenty, které od lidí opakovaně slýcháme, jsou ty, že buď nejsou na investice dost bohatí či vzdělaní, nebo nemají dost času. S indigem chceme dokázat, že investice nemusejí být elitářskou záležitostí, ale mohou se naopak stát běžnou součástí života každého z nás.

Jan Kovalovský

V Patrii působí v různých pozicích od roku 2008. Nejprve šest let jako makléř Patria Finance, posléze tři roky jak manažer produktu Patria Forex. Od roku 2016 byl vedoucím on-line prodeje a klientského servisu, od srpna roku 2018 je obchodním ředitelem celé Patria Finance. Před nástupem do Patrie působil 10 let jako profesionální triatlet, ještě předtím jako manažer AC Start Karlovy Vary.

 

Komerční prezentace