První kroky při investování aneb Jak na investiční plán | E15.cz
Partnerem projektu je Patria Finance

První kroky při investování aneb Jak na investiční plán

První kroky při investování aneb Jak na investiční plán

Začátky nebývají snadné, to však nemusí platit v případě, že se na ně dobře připravíme. Jenže jak na to? Jaké přípravy udělat v případě investování? Právě to se dozvíte v následujícím článku.

Než začneme investovat, je důležité sestavit si dobrý plán. Ze všeho nejdříve bychom měli rozhodnout o investičním cíli. Položme si otázku, proč investujeme. Odpověď může vypadat třeba takto: chci si zajistit pasivní příjmy v budoucnu.

Dostáváme se k druhé otázce: Jak dlouho chceme investovat? Držme se našeho cíle a v tomto případě řekněme, že například do 50 let budeme investovat a následně budeme chtít z investovaných peněz čerpat onen pasivní příjem. Pokud nám je například 35 let, budeme investovat 15 let.

V další etapě řešíme otázku, jak svého cíle dosáhneme. Při tom záleží, zda plánujeme obchodovat často a zda chceme mít nad svým investičním portfoliem plnou kontrolu, nebo raději upřednostníme pasivní cestu, kdy volíme například cenné papíry, které kopírují trh. Máte-li na investování čas, doporučuji zvolit obě varianty a portfolio rozdělit na dvě části. Jedna část bude kopírovat trh skrze vhodné cenné papíry, které necháte ležet na účtu, a s druhou částí budete aktivně pracovat.

Zda vám aktivně spravovaná část portfolia přináší lepší výsledky lze zjistit po poměrně krátké době. Pokud tomu tak není, nebo nemůžete investování věnovat dostatek času, je rozumné vydat se cestou pasivního investování.

posledním krokem je samotný výběr konkrétních akcií, burzovně obchodovaných fondů či jiných finančních instrumentů, které zařadíme do svého portfolia. Aktivním investorům v této fázi doporučuji nastudovat další literaturu. Pasivní investoři mohou zvolit burzovně obchodované fondy neboli ETF.

I takto jednoduchým plánem se lze vyvarovat zásadních přešlapů. Ať už chcete investovat z jakéhokoli důvodu, vždy pamatujte, že je důležité mít určený cíl a nastavenou strategii dosažení tohoto cíle. Absence cíle a strategie je jedna z nejčastějších chyb při investování. Dopouštějí se jí zpravidla aktivní investoři, kteří začínají investovat pouze s vizí, že si na burze vydělají velké jmění. Příliš velká očekávání však zpravidla přinášejí zklamání.

S určením investičního cíle a nastavením vhodné strategie vám může pomoci váš obchodník s cennými papíry, který by vám měl poradit alespoň po telefonu, ideálně však na osobní schůzce.