Vydat dluhopisy bude pro menší firmy snazší. Díky unii | E15.cz
Partnerem projektu je Patria Finance

Vydat dluhopisy bude pro menší firmy snazší. Díky unii

Vydat dluhopisy bude pro menší firmy snazší. Díky unii

Byť napětí na trzích s firemními dluhopisy v Česku sílí a investoři už mají za sebou několik bolestivých ztrát, Evropská unie velí dále povolit otěže. Zejména menší firmy tak mohou na peníze z prodeje svých dluhopisů nově dosáhnout ještě snadněji než doposud.

České podniky mají od léta k dispozici nový nástroj, který zlepšuje postavení menších emitentů na dluhopisovém trhu. Takzvaný unijní prospekt pro růst zjednodušuje malým a středním podnikům tvorbu dluhopisového prospektu. Je určen pro emise do půl miliardy korun. Zjednodušenou cestu, kterak si sáhnout na peníze, už si v praxi zkusily i první firmy z Česka.

Ačkoliv nová cesta za penězi z dluhopisů sice funguje teprve od poloviny letošního léta, několik tuzemských firem už nicméně stihlo získat na svůj unijní prospekt i razítko České národní banky. V čem je cesta evropského prospektu jiná? „Jednou ze změn například je, že emitentovi stačí doložit pouze poslední auditované finanční výkazy, zatímco u standardního prospektu jsou to výkazy za dvě účetní období. Obecně je emise dluhopisů podle unijního prospektu o něco jednodušší i o něco levnější,“ říká právník Lumír Schejbal, partner advokátní kanceláře Schejbal&Partners. Finance a bankovnictví.

Podle České národní banky, která sama doma zastává přísnější prospektovou politiku, je nový druh prospektu dostačující. „Co do rozsahu v něm obsažených informací si i tato forma prospektu zachovává poměrně vysoký informační standard,“ říká Petra Vodstrčilová z ČNB. Centrální banka v tomto případě ale jen potvrzuje formální náležitosti dle platné legislativy, finanční situaci žadatelů v tomto případě neverifikuje. Unijní prospekt je na trhu reálně od srpna. Podle informací E15 Premium už produkt zaujal nejméně trojici firem. Od známějších podniků po byznysové nováčky.

Prvním případem je stomilionová emise firmy Material & Technology bývalého fotbalového reprezentanta Ivo Ulicha zaměřené na výrobu designových dveřních a okenních klik. Až pro 450 milionů korun se pak touto cestou vydala s dluhopisy na trh převážně v realitách podnikající skupina RN Solutions. A rovnou půlmiliardu žádá od investorů firma best prosperity, založená v září 2017 se základním jměním na úrovni dvou set tisíc korun. Firma přitom nezveřejňuje žádné výkazy o hospodaření a sídlí na hromadné adrese v pražské Michli, a to podle veřejných zdrojů aktuálně s dalšími 2559 firmami. Best prosperity přitom láká investory na roční úrok na prahu solidních sedmi procent. 

„Některé no name a neprůhledné společnosti slibují roční výnosy v řádu někdy i desítek procent. Obdobné emise i s výnosy 5,7 procenta a více jsou už na první pohled nereálné. Krach takových investic pak bolí hlavně ty menší investory. Pokud by navíc došlo k recesi, dopad by byl drtivý,“ upozorňuje šéf České asociace společností finančního poradenství a zprostředkování Marek Černoch. Po některých viditelnějších příkladech, kde věřitelé přišli o své vklady, se o korporátních bondech začalo mluvit s obavami. A spíše v rovině nutnosti zpřísňovat posuzování projektů, které si na trh touto cestou jdou pro peníze.