Vydat dluhopisy bude pro menší firmy snazší. Díky unii | E15.cz
Partnerem projektu je Patria Finance

Vydat dluhopisy bude pro menší firmy snazší. Díky unii

Vydat dluhopisy bude pro menší firmy snazší. Díky unii

Byť napětí na trzích s firemními dluhopisy v Česku sílí a investoři už mají za sebou několik bolestivých ztrát, Evropská unie velí dále povolit otěže. Zejména menší firmy tak mohou na peníze z prodeje svých dluhopisů nově dosáhnout ještě snadněji než doposud.

České podniky mají od léta k dispozici nový nástroj, který zlepšuje postavení menších emitentů na dluhopisovém trhu. Takzvaný unijní prospekt pro růst zjednodušuje malým a středním podnikům tvorbu dluhopisového prospektu. Je určen pro emise do půl miliardy korun. Zjednodušenou cestu, kterak si sáhnout na peníze, už si v praxi zkusily i první firmy z Česka.

Ačkoliv nová cesta za penězi z dluhopisů sice funguje teprve od poloviny letošního léta, několik tuzemských firem už nicméně stihlo získat na svůj unijní prospekt i razítko České národní banky. V čem je cesta evropského prospektu jiná? „Jednou ze změn například je, že emitentovi stačí doložit pouze poslední auditované finanční výkazy, zatímco u standardního prospektu jsou to výkazy za dvě účetní období. Obecně je emise dluhopisů podle unijního prospektu o něco jednodušší i o něco levnější,“ říká právník Lumír Schejbal, partner advokátní kanceláře Schejbal&Partners. Finance a bankovnictví.

Podle České národní banky, která sama doma zastává přísnější prospektovou politiku, je nový druh prospektu dostačující. „Co do rozsahu v něm obsažených informací si i tato forma prospektu zachovává poměrně vysoký informační standard,“ říká Petra Vodstrčilová z ČNB. Centrální banka v tomto případě ale jen potvrzuje formální náležitosti dle platné legislativy, finanční situaci žadatelů v tomto případě neverifikuje. Unijní prospekt je na trhu reálně od srpna. Podle informací E15 Premium už produkt zaujal nejméně trojici firem. Od známějších podniků po byznysové nováčky.

E15 a byznys: Hrátky s dividendami. Dejte pozor na regionální rozdíly

Prvním případem je stomilionová emise firmy Material & Technology bývalého fotbalového reprezentanta Ivo Ulicha zaměřené na výrobu designových dveřních a okenních klik. Až pro 450 milionů korun se pak touto cestou vydala s dluhopisy na trh převážně v realitách podnikající skupina RN Solutions. A rovnou půlmiliardu žádá od investorů firma best prosperity, založená v září 2017 se základním jměním na úrovni dvou set tisíc korun. Firma přitom nezveřejňuje žádné výkazy o hospodaření a sídlí na hromadné adrese v pražské Michli, a to podle veřejných zdrojů aktuálně s dalšími 2559 firmami. Best prosperity přitom láká investory na roční úrok na prahu solidních sedmi procent. 

„Některé no name a neprůhledné společnosti slibují roční výnosy v řádu někdy i desítek procent. Obdobné emise i s výnosy 5,7 procenta a více jsou už na první pohled nereálné. Krach takových investic pak bolí hlavně ty menší investory. Pokud by navíc došlo k recesi, dopad by byl drtivý,“ upozorňuje šéf České asociace společností finančního poradenství a zprostředkování Marek Černoch. Po některých viditelnějších příkladech, kde věřitelé přišli o své vklady, se o korporátních bondech začalo mluvit s obavami. A spíše v rovině nutnosti zpřísňovat posuzování projektů, které si na trh touto cestou jdou pro peníze.