E15 a byznys: Kapslová káva je v hledáčku ekologů | E15.cz
Partnerem projektu je Jura Czech

E15 a byznys: Kapslová káva je v hledáčku ekologů

E15 a byznys: Kapslová káva je v hledáčku ekologů

Porcovaná káva získala velmi rychle na popularitě. Systémy jako Nescafé Dolce Gusto nebo Tchibo Cafissimo byly a jsou pro mnoho lidí lákavou cestou k dobré kávě i díky velmi nízkým cenám samotných kávovarů. V posledních letech je ale v rámci tématu kávových kapslí stále častěji akcentován ekologický rozměr. Zde jde vstříc „zelenější planetě“ nadále pouze značka Nespresso.

Kávová kapsle je vlastně geniální vynález, přitom tak prostý a jednoduchý. Pomletá zrna na vzduchu ztrácejí aroma během pár minut. Uzavřít je do kapsle a ochránit před přístupem kyslíku znamená, že má káva v šálku skvělou chuť, i když byla pražena a mleta před několika týdny nebo i měsíci. Největšího úspěchu dosáhla na trhu značka Nescafé Dolce Gusto, k níž přešla od instantních směsí spousta spotřebitelů. Vděčíme jí proto za její nemalý podíl na pozvednutí kávové kultury u nás, o níž se ještě v devadesátých letech nemohlo příliš hovořit.

Češi začali nejprve přecházet od turka k instantním směsím a posléze nemalá část z nich právě ke kapslím. Pokud jde o tu nejkvalitnější kávu, zde drží pozici lídra dlouhodobě Nespresso, které používá výhradně kávy prémiové kvality. Pokud chcete ušetřit, můžete si pořídit plnicí kapsle a kupovat do nich mletou kávu. Není to ale jednak moc komfortní a jednak ani rozumné z hlediska kvality nápoje. Aroma z mleté kávy mizí na vzduchu velmi rychle, takže přijdete o jednu z hlavních výhod kapslového systému.

Jedním z benefitů uzavřeného systému Nespresso je zaměření nejen na maximální kvalitu, ale také na rozmanitost a neotřelost, pokud jde o chutě a aroma. Firma neustále uvádí limitované speciální edice a přináší na trh rozličné zajímavé kávy z celého světa. Zde se také dostáváme obecně k velké výhodě kapslí, kdy můžete mít doma velký počet různých káv a střídat je šálek od šálku. To automat se zásobníkem na zrna neumožňuje.

Kapsle jsou také ideální volbou pro domácnosti, kde se káva nepije ve velkém množství a často. Nechat ležet v automatu několik týdnů zrnka je nešťastné, protože káva ztratí své aroma. Kapsle mají ale trvanlivost celé měsíce a často i více než rok.

Recyklace kapslí není jednoduchá

Každý rok se stále hlasitěji mluví o porcované kávě jako neekologickém řešení. Důvodem je především to, že většina použitých kapslí končí ve směsném odpadu. Přitom tvoří kapsli recyklovatelné materiály, jako jsou plast a hliník (u kapslí Nespresso je to pouze hliník). Mnoho firem na vybraných vyspělých trzích svůj recyklační program má, ale v Česku ho provozuje pouze Nespresso, a to už dokonce pět let. Recyklace přitom není vůbec jednoduchá, protože se musí oddělit hliník a kávová sedlina. Zatímco hliník z kapslí Nespresso se dále používá například v automobilovém průmyslu, sedlina se spaluje nebo kompostuje. Kapsle jiných značek obsahují i plast, což jejich recyklaci činí ještě složitější.

Například v Německu nebo Rakousku je mohou spotřebitelé házet do žlutých kontejnerů na plast. U nás to samozřejmě nedělejte, protože je nikdo nezrecykluje a jen tím přiděláte práci třídicí lince. Nezbývá nám, než doufat, že se i další firmy připojí k myšlenkám cirkulární ekonomiky. Jestliže máte kávovar Nespresso, kapsle určitě třiďte a odevzdejte na prodejně nebo předejte řidiči, který vám přiveze objednávku nové kávy. Čistý hliník si určitě nezaslouží končit v koši.

Hliník z kapslí Nespresso

KávovaryKávovaryAutor: Archivy výrobců a magazínu SELL

Materiál je v stlačených blocích připraven posloužit v další výrobě.