Kávové kapsle mají smysl a spoustu výhod. Jejich recyklace je ale nezbytná. Centrální sběr má konečně alespoň Praha | E15.cz
Partnerem projektu je JURA Czech

Kávové kapsle mají smysl a spoustu výhod. Jejich recyklace je ale nezbytná. Centrální sběr má konečně alespoň Praha

Kávové kapsle mají smysl a spoustu výhod. Jejich recyklace je ale nezbytná. Centrální sběr má konečně alespoň Praha

Boj ekologů proti kapslové kávě je pochopitelný. Obal 250 g zrnkové kávy obsahuje mnohem méně obalového materiálu než stejná gramáž kávy kapslové. Samotná kapslová káva ovšem není takový problém a snažit se ji zakázat nepovažujeme za smysluplné. Má totiž spoustu výhod, které přispívají ke snížení plýtvání kávovými zrny. Zásadní je, aby hlavní značky zavedly recyklační programy, ale nejen to. Zpětný odběr kapslí musí mít centrální řízení. První vlaštovkou je Praha.

Kapslová káva si získala desítky milionů lidí po celém světě. Důvodem je uživatelský komfort, možnost mezi jednotlivými šálky měnit druhy káv, což u automatického kávovaru se zásobníkem na zrna nejde, a dlouhá trvanlivost kapslí. Za nejlepší jsou považovány ty 100% hliníkové, protože na rozdíl od plastových variant ke kávě neproniká absolutně žádný vzduch ani světlo. Díky tomu si káva v kapsli udržuje stejnou čerstvost, na jakou jsme zvyklí, když praženou kávu doma pomeleme. Kapslový kávovar může oslovit i ty, kdo kávu tak často nepijí a zrnka by jim v automatickém kávovaru ležela příliš dlouho, nebo majitele chat a chalup, kam vyjíždějí na víkendy. Když nechají kapsle přes zimu na místě, na jaře je mohou použít a káva bude stále v bezvadné kvalitě.

 

Jedinou značkou s recyklačním programem je Nespresso

Specialista na kapslovou kávu už před několika lety spustil své recyklační aktivity – kapsle lze odevzdávat řidiči při doručení nové kávy nebo v kterékoliv prodejně Nespresso. Zpracování těchto kapslí má smysl, protože jsou vyrobeny výhradně z hliníku, který lze recyklovat donekonečna. Většina jiných značek bohužel nepoužívá pouze hliník, některé kapsle jsou dokonce lepené z více materiálů a je v podstatě nemožné je recyklovat. V tomto ohledu je zásadní tlak veřejnosti a médií, aby tyto společnosti své kapsle změnily. A pak máme na trhu kapsle plastové; ty používá například značka Dolce Gusto, která má na některých trzích recyklační programy již spuštěny, ale u nás nikoliv. Tyto kapsle nemusíte ovšem vyhazovat do směsného odpadu – můžete je rozříznout a vyprázdnit. Kávovou sedlinu použijete jako hnojivo nebo ji vyhodíte do směsného odpadu (ideálně do bioodpadu) a prázdný plastový obal pak můžete dát do žlutého kontejneru. Nejsme však naivní, většina lidí toto pochopitelně dělat nebude, a tak je důležité, aby byla recyklace všech kapslí konečně řešena nějak komplexně. A to zatím bohužel není.

 

Nespresso zajišťuje zpracování svých hliníkových kapslí už několik let. Při procesu recyklace se odděluje kávová sedlina od hliníku. Sedlina se používá jako hnojivo, zatímco hliník se může znovu zpracovat a použít. Nespresso v roli lídra trhu kvalitní kapslové kávy nerecykluje pouze obaly své značky, ale zpracovává všechny hliníkové kapsle, které mu jsou odevzdány.

 

V Praze můžete hliníkové kapsle vyhazovat do kontejnerů na kovové obaly

Nadějnou novinkou je letošní dohoda mezi Prahou a značkou Nespresso o recyklaci jejích kapslí, které mohou lidé vyhazovat do kontejnerů na kovové obaly. Sběr se týká pouze hliníkových kapslí, přičemž nemusejí být vyloženě originál Nespresso, takže sem můžete vhodit i jiné značky. Kapsle z kombinovaných materiálů nebo ty plastové sem házet nesmíte. Pokud tak učiníte, stejně skončí ve spalovně nebo na skládce. Jde každopádně o další důležitý krok směrem k tomu, aby se kapslová káva zbavila „neekologické“ nálepky.

Samotnou recyklaci kapslí zajišťuje i v tomto případě přímo Nespresso, které na sebe bere také zpracování kapslí jiných značek a jde více o jeho aktivitu než o nějakou iniciativu města. Kapslová káva by si zasloužila ne pouze lokální městské nebo státní řešení. Ideální by byla celoevropská směrnice, která by nastavila pravidla pro kapslovou kávu podobně, jako jsou nastavena pravidla pro výrobce domácích spotřebičů v rámci takzvané regulace ekodesignu.

 

Hliníkové kávové kapsle můžete v Praze nově vyhazovat také do kontejnerů na kovové obaly. Nevhazujte sem kapsle z jiných materiálů – například značek Dolce Gusto či Tassimo. Tyto kapsle jsou vyrobeny z plastů. Pokud je chcete zrecyklovat, musíte je sami rozříznout, vysypat z nich kávovou sedlinu a plastový obal hodit do žlutého kontejneru.

 

Návrat do speciálu