Carsharing je IN a pojišťovny ho „umějí“ | E15.cz
Partnerem projektu je Generali Česká pojišťovna

Carsharing je IN a pojišťovny ho „umějí“

Carsharing je IN a pojišťovny ho „umějí“

 

 

Carsharing neboli sdílení aut je ideálním řešením pro řidiče, kteří vůz potřebují používat jen občasně a provoz vlastního vozu by pro ně byl finančně nevýhodný. Za nízký poplatek si tak mohou vypůjčit vůz od carsharingové společnosti či přímo od majitele a platí pouze za dobu užívání a případně za najeté kilometry. Pozor však na otázky týkající se pojištění, jak havarijního, tak zákonného povinného ručení.

 

 

 

Carsharing je stále populárnější a hodí se třeba i lidem, kteří nárazově potřebují jiný typ vozidla než ten, který vlastní. Pokud například bydlíte ve městě a máte malý městský vůz, můžete si na výlet do hor vypůjčit SUV s pohonem všech kol. Když se stěhujete, můžete si zase vypůjčit dodávku. Existují i společnosti, které vám zprostředkují půjčení rychlého sportovního vozu, abyste si užili víkend na nádherných silnicích a neřešili pak po zbytek roku jeho údržbu.

Jednou z mnoha otázek, které je třeba v souvislosti s carsharingem klást, ale je, jak je to s povinným ručením. Jak moc jste pojištěním krytí při hrazení škod, které sdíleným vozem způsobíte? A lze sdílené vozy havarijně připojistit?

Pozor na výši limitu pojistného plnění

Limit pojistného plnění povinného ručení je maximální částka, kterou pojišťovna vyplatí osobě, které provozem vámi řízeného motorového vozidla vznikla škoda, ať už na majetku, nebo na zdraví. Zákon stanovuje minimální limit pojistného plnění na 35 milionů korun, maximální limit už je v současnosti stanoven na 250 milionů korun.

Limity pojistného plnění u povinného ručení jsou uváděny jako dvě hodnoty, například 100/100. První částka udává limit pojistného plnění pro případ škody na zdraví, druhá je limitem pro škody na majetku a ušlém zisku. Pokud způsobíte škodu vyšší, než je limit pojistného plnění, může po vás pojišťovna rozdíl mezi způsobenou škodou a limitem vymáhat.

 

Níže přinášíme stručný přehled společností, které se v Česku carsharingem zabývají, včetně jejich přístupu k pojištění.

Anytime Carsharing

Společnost Anytime Carsharing disponuje flotilou městských vozů Toyota Yaris. Flotilové vozy jsou dobře vybavené a nechybí ani parkovací kamera či klimatizace. Pronájem vozu začíná na částce 1,99 koruny za jednu minutu. Lze si také objednat i několikahodinové tarify. Limity pojistného plnění jsou nejčastěji 100 milionů pro případ škody na zdraví a 100 milionů pro škody na majetku. Společnost navíc nabízí vlastní produkt havarijního pojištění „all risk“ s maximální spoluúčastí 4999 korun nebo 12 999 korun podle typu tarifu.

Autonapůl

Tento carsharing s působností rovnou v několika velkých českých městech disponuje bohatou flotilou vozů. Pro Prahu jsou to Škoda Citigo, Škoda Fabia combi, Škoda Rapid, Škoda Octavia combi, Kia Ceed combi a Ford Transit. Nově pak do flotily přibyl i elektromobil Renault Zoe. Jednou z výhod této společnosti je, že půjčované vozy na sobě nemají reklamní polepy. Limit pojistného plnění pro všechny vozy je 100/100. K zápůjčce dostanete standardní pojištění zdarma, spoluúčast je 8000 korun a v případě překročení limitu pak 25 procent ze vzniklé škody, nejvýše však 40 000 korun. Společnost doporučuje připlatit si program Jistota plus, který vyjde na 299 korun. Maximální spoluúčast je poté pouze 3000 korun.

Ajo

Sdílení aut s působností v Praze a v Brně disponuje vedle městských aut i vozy typu SUV. Novější vozy ve flotile disponují povinným ručením s vysokým limitem 150/150. Všechny vozy jsou havarijně pojištěné a ze vzniklé škody pak uživatel bude platit jen deset procent, nejméně však 5000 korun. Za příplatek 0,50 koruny/km je pak k mání služba „V klidu“, se kterou uživatel platí i v případě totální škody pouze fixní poplatek 1000 korun.

HoppyGo

Tak zvaný peer-to-peer carsharing je kategorií sama pro sebe. Společnost se totiž nemusí starat o povinné pojištění vozů, protože si je lidé půjčují přímo od majitelů. V takovém případě je tedy nutné směrovat všechny dotazy na půjčitele. HoppyGo pak každé zapůjčené auto přes aplikaci chrání havarijním pojištěním, proti vandalismu, živelním pohromám, zpronevěře a proti krádeži. Havarijní pojištění už je zahrnuto v ceně zápůjčky, spoluúčast je deset procent nebo minimálně 10 000 korun u standardního typu pojištění, anebo minimálně 5000 korun či pět procent v případě pojištění prémiového. Velkou výhodou HoppyGo je bohatá zásoba půjčovaných automobilů. V nabídce najdete dodávkové vozy i sportovní vozy se stahovací střechou.

 

Text: Vladimír Kaděra, Auto.cz

návrat do Speciálu