Při sportování mějte vždy sjednané správné pojištění | E15.cz
Partnerem projektu je Generali Česká pojišťovna

Při sportování mějte vždy sjednané správné pojištění

Při sportování mějte vždy sjednané správné pojištění

Nadarmo se neříká, že pohyb je život. Zásadní rozdíl je ale v tom, do jakého sportovního dobrodružství se pouštíme. Zda si vyrazíme na pohodovou vyjížďku po cyklostezkách v okolí, nebo se na kole pustíme po drsných horských trailech. Zda lyžujeme na upravených sjezdovkách, anebo seberealizaci nacházíme až v divokém terénu za hranicí lyžařského střediska.

Pravdou ale je, že zranit se můžeme úplně stejně při fotbálku s přáteli, stejně jako při lezení na ledové stěně. Rozdíl je v tom, že ten první případ pokryje klasická úrazová pojistka, zatímco ten druhý nikoliv. Omezit možná rizika nepříjemných následků na minimum pomůže vhodné pojištění. Stručně a velice zjednodušeně platí, že s rostoucím adrenalinem a náročností sportovního dobrodružství se vyplatí se ještě předtím, než za sportem vyrazíme, připojistit. Platí to, zejména když vyrážíme na dovolenou.

 

 

Úrazové pojištění Generali České pojišťovny umí pokrývat téměř všechna rizika. Mezi ta základní se řadí plnění za dobu nezbytného léčení úrazu, trvalé následky úrazu, připojištění hospitalizace, či následky závažného úrazu. Tím ale výčet možností nekončí. Při sportování může dojít i k daleko závažnějším úrazům, na které je možné se pojistit na ztrátu soběstačnosti nebo invaliditu.

Vyšší nebezpečí, dražší pojištění

Pokud vyrážíme za náročnými, adrenalinem nabitými sportovními aktivitami, rozhodně je na místě sjednat si k běžné úrazové pojistce další připojištění. Je třeba počítat s tím, že si připlatíme, ale třeba náklady na pobyt v zahraniční nemocnici se mohou šplhat do opravdu závratných výšin. Pak je kvalitní pojištění tím příjemným „polštářem“, který změkčí bolestivé dopady.

Důležité je zjistit, do jaké rizikové kategorie ta či ona sportovní aktivita spadá. Sportovní aktivity jsou pojišťovnou podle rizika rozdělené do několika kategorií – vedle běžných sportovních aktivit se přidává vysoce riziková činnost, extrémní sporty a nakonec také sporty, které jsou ve výlukách. V takovém případě jde už o sportovní aktivitu natolik nebezpečnou, že je nepojistitelná.

Pozor, je také rozdíl, zda se jako registrovaný sportovec účastníme organizovaných soutěží, anebo nejsme nikde organizováni a provozujeme sport pouze rekreačně. Příklad? Pokud v zimě vyrazíme na sjezdovky a budeme lyžovat na vyznačených sjezdovkách, pak se není třeba připojišťovat. V případě, že jsme registrovaní v lyžařském oddíle a stane se nám úraz při tréninku nebo závodech, patří už sjezdové lyžování, ale například i běžecké, mezi vysoce rizikové činnosti a musíme mít připojištění, abychom měli v případě úrazu nárok na vyplacení pojistného.

Samozřejmě to platí i pro letní, zdánlivě běžné sporty. Třeba beach volejbal. Když si jen tak „plácneme“s přáteli na pláži, žádné pojištění navíc není třeba. Ale pokud hrajeme beach volejbal soutěžně na úrovni od krajského přeboru výš, bez připojištění rizikové činnosti se neobejdeme.

 

Neplánovaný adrenalin

Generali Česká pojišťovna nabízí svým klientům vyznávajícím aktivní životní styl v rámci životního pojištění zdarma zajímavý benefit – Neplánovaný adrenalin. Vyrazíme na dovolenou a naskytne se nám příležitost skočit si bungee jumping. Pro aktivaci benefitu stačí poslat sms na dané číslo s daným kódem minimálně 24 hodin před extrémní aktivitou a jsme pojištění – na smrt, na trvalé následky úrazu i na hospitalizaci při úrazu. Benefit je možné čerpat dvakrát do roka a jeho platnost je 14 dní od odeslání sms. Ale i v tomto případě existuje seznam vybraných extrémních aktivit, na které se benefit vztahuje.

 

Pozor, nepojistitelné!

Vyznavačů sportů, které nesou společného jmenovatele „adrenalinové“, stále přibývá. Proto existuje i poměrně široký seznam extrémních sportů, které pojišťovny řadí do kategorie „za příplatek“, nebo dokonce do kategorie nepojistitelné. Tam v případě Generali Česká pojišťovna patří například cyklistické disciplíny downhill, freeride, nebo outdoorové aktivity jako horolezectví, chůze na provazu ve výškách, speleologie, bouldering a další.

Seznam sportů, které řadí Generali Česká pojišťovna mezi extrémní a tedy rizikové, nebo dokonce nepojistitelné, je hodně dlouhý a docela zajímavý. Kvalifikace některých sportů někdy i překvapí, jiné jste možná dospoud ani neznali. Řada z nás asi bude muset chvíli hledat, aby zjistila, jaký sport se skrývá pod označením Xpogo, to je vlastně řádění na skákací pružinové Pogo tyči. Nebo Streetluge, což je pro změnu poněkud „přerostlý“ skateboard, na němž ležíte a řítíte se na něm z kopce dolů. V obou případech jde o extrémní kratochvíli a tudíž s nutným patřičným připojištěním.

Mezi extrémní sporty se řadí i horolezectví. A záleží na tom, do jaké nadmořské výšky se pustíme. Do šesti tisíc metrů nad mořem už sice patří mezi vysoce rizikové aktivity, ale lze se připojistit. Pokud se ale rozhodneme zdolávat vrcholky hor s výškou nad 6000 metrů, je už horolezectví nepojistitelné. Pak už jdeme takříkajíc na své triko.

Podobné rozdíly najdeme i při potápění. Pokud pojedeme šnorchlovat, připojištění nepotřebujeme. Když se budeme potápět s dýchacími přístroji do 40 metrů hloubky, budeme potřebovat připojištění v rámci extrémních sportů. Ale pokud se budeme potápět ještě hlouběji, je tato aktivita už ve výluce.

 

Pojištění odpovědnosti

... může vyřešit spoustu nepříjemných problémů. Toto se opravdu nevyplatí podceňovat. Stačí, když na lyžích srazíme jiného lyžaře, nebo na kole pošleme k zemi jiného cyklistu a průšvih je na světě. Tahle pojistka kryje škody, které svou neopatrností způsobíme někomu dalšímu. A skoro se chce říct, že pojištění odpovědnosti je na dovolených trávených aktivně a společně s dalšími lidmi nezbytné.

 

O kolik dráž vyjde pojištění některého z extrémních sportů oproti normální pojistce, je individuální. Konkrétní částka se vždy nastavuje podle parametrů každého klienta, ale obecně lze říct, že za vysoce rizikové aktivity si připlatíme zhruba dvojnásobek.

Kdo žije aktivně a rád sportuje, dělá hodně pro své zdraví. Z pohledu pojištění je však důležité vědět, kam naše oblíbená sportovní aktivita z pohledu pojišťovny patří a za jakých podmínek se lze pojistit. Určitě se vyplatí projít si seznamy rizikových sportovních aktivit. Anebo se poradit s pracovníky pojišťovny, u které si možná rizika plynoucí z námi oblíbených sportovních aktivit hodláme pojistit.

Autor: žak

návrat do Speciálu