Jako právní inovátor nechci být jen další cihlou ve zdi | E15.cz
Partnerem projektu je Cover Story

Jako právní inovátor nechci být jen další cihlou ve zdi

Linda Kolaříková, advokátka, KPMG Legal

V našem případě by měl být Legal Disruptor osobností, která dokáže reflektovat neustálý vývoj okolního světa a práva a dříve než ostatní na něj adekvátně zareagovat. Kdosi inspirující a stimulující ostatní, schopný a ochotný nahradit neefektivní stereotypy.

Parafrází slavné písně by se snad mohlo zdát, že cílem je hlavně se nestát součástí celku. Bezhlavé boření zavedených pravidel za každou cenu však většinou nic dobrého nepřinese. Mezi dvěma extrémy – bořením zdí a bytím jejich unifikovanou součástí – zbývá ještě třetí, kompromisní. Zůstat součástí (kvalitního) celku a přesto vyčnívat. Pouhé nabarvení cihly na líbivou barvu ovšem ještě nemění její význam a často pouze naplní úsloví Není důležité, co děláš, ale jak u toho vypadáš.

Netřeba proto být rebelem za každou cenu, důležité je překročit svůj vlastní stín, který má každý jiných rozměrů. Vézt se na vlně aktuálního úspěchu je sice impozantní, ale pravé inovátorství vidím jinde. Jsou právníci s objektivním dopadem na celý svět kalibru Maximiliana Schremse i ti, o kterých běžně není slyšet, a přesto posouvají limity možného. Zcela jiným výzvám čelí čerstvý samostatný advokát, jiným kancelář, která je součástí globálního řetězce, a ještě jiným interní právník.

Jako právníci se koneckonců pohybujeme na hřišti s pravidly, byť bohužel ne vždy jednoznačně formulovanými. Smysl naší práce by však rozhodně neměl vést k jejich překrucování či dokonce svévolnému obcházení. Ne všechny zdi jsou špatné a hodné zboření. Výjimečný právník by měl respektovat dobré základy, které mu právní řád dává a na nich dál stavět. A především by neměl zapomínat, že je v profesním životě vždy zástupcem klienta a nikoliv vlastního ega.

Autor: Linda Kolaříková, advokátka, KPMG Legal

Návrat do speciálu