Ocenění Flamma 2021 podpoří ženy v právnických profesích | E15.cz
Partnerem projektu je Cover Story

Ocenění Flamma 2021 i sestavení česko-slovenského žebříčku podporují ženy v právnických profesích

Prvních 100 let Prvních 100 let

 

 

Anděla Kozáková Jírová, první právnička v Česku, vystudovala pražskou Univerzitu Karlovu před 98 lety. Ani po necelém století přitom nemají ženy v právnických profesích často jednoduchou cestu. Agentura Cover Story proto spustila nový projekt #PRVNÍCH100LET, který chce komunitu žen v právnických profesích ještě více propojit a posílit.

 

 

 

Projekt o historii, současnosti a budoucnosti žen v právu s názvem #PRVNÍCH100LET spojuje inspirativní dámy právního světa i veřejného života a připomíná osudy žen, které jejich profesi formovaly. „Františka Plamínková, Anděla Kozáková Jírová a Milada Horáková. To jsou tři z celé řady žen, které nás dodnes inspirují svou vizí i tím, že odvážně prorážely společenské bariéry. Mnohdy za to platily cenu nejvyšší,“ říká zakladatel projektu Jaroslav Kramer. Tyto ženy podle něj společně se stovkami dalších bojovaly za postavení, které mají ženy nejen v právu dodnes.

Jejich osudy jsou pro tvůrce projektu #PRVNÍCH100LET výrazným pojítkem i kontextem, díky kterému se pokusí zmapovat současný stav v právnických profesích a poskytnout přesah do budoucna. „Projekt #PRVNÍCH100LET má za cíl přinášet příběhy, které mohou bez ohledu na svou „velikost“ inspirovat,“ popisuje Jaroslav Kramer.

Ocenění, žebříček i podcastová série

Součástí projektu je hned několik aktivit, které mají za cíl ženy v právnických profesích ještě více propojit a posílit. „Jde zejména o nové ocenění pro inspirativní dámy v oblasti práva z Česka i Slovenska, Flamma 2021. Jeho název odkazuje na političku a aktivistku Františku Plamínkovou, která pomáhala vytvářet obraz ženy jednadvacátého století,“ říká Jaroslav Kramer. Na ocenění nominovala veřejnost zástupkyně všech právnických profesí z Česka i Slovenska. Klíčový je podle organizátorů inspirativní příběh, který odkazuje na hodnoty pravdy, svobody, humanity, demokracie, nebo má charitativní rozměr.

Další součástí projektu je žebříček top žen česko-slovenského právního byznysu, který sestavili organizátoři společně s portálem INFO.CZ. „Cílem je poukázat na klíčové segmenty advokátní praxe, které zastřešují vedoucí právničky či partnerky. Součástí je také žebříček v oblasti podnikových právniček, který reflektuje dopad činnosti těchto expertek na neadvokátní segment,“ říká Jaroslav Kramer. Na portále INFO.CZ se ve spolupráci s projektem #PRVNÍCH100LET rozjede také unikátní série podcastových debat, která se mimo jiné zaměří na nastupující generaci právniček a právníků.

Elitní porotkyně napříč právnickými profesemi

K projektu #PRVNÍCH100LET se připojilo přes 30 ambasadorek, které jsou současně čestnými porotkyněmi nového ocenění. Jsou mezi nimi například ministryně financí a vicepremiérka Alena Schillerová, české ústavní soudkyně Milada Tomková a Kateřina Šimáčková, slovenské ústavní soudkyně Jana Laššáková a Jana Baricová, místopředsedkyně Nejvyššího správního soudu Barbara Pořízková, vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová či slovenská ochránkyně práv Mária Patakyová. Spolu s nimi jsou mezi ambasadorkami také top manažerky Michaela Chaloupková z ČEZ, Diana Rádl Rogerová z Deloitte, Simona Kijonková ze Zásilkovny, Renata Mrázová z Home Credit a Magdalena Souček z EY. „Tyto dámy se umisťují v žebříčcích nejvlivnějších žen, vedou klíčové úřady a utváří současné dění. Jsou to rozhodně výjimečné dámy veřejného života, které inspirují a společně posouvají hranice úspěchu. I proto jsme hrdí na to, že nám pomohou jako čestné porotkyně vybrat vůbec první laureátky ocenění Flamma 2021,“ uzavírá Jaroslav Kramer.

Autor: oka

návrat do Speciálu