Právničky mají v investování předpoklady pro úspěch. Když si věří | E15.cz
Partnerem projektu je Cover Story

Právničky mají jako investorky předpoklady pro úspěch. Jen si musí věřit

právničky

 

 

Finanční trhy jsou dnes, stejně jako právo, spíše doménou mužů. Mezi padesátkou nejbohatších lidí na světě najdeme jen sedm žen a světově známých investorek je jako šafránu. A to přesto, že se ženy podle mezinárodních studií chovají daleko více racionálně a díky tomu tak dosahují v investování lepších výsledků než muži. Jak je tomu ale u právniček?

 

 

 

„Jako právníci nesnášíme, když uděláme chybu, a vždy budeme tvrdě pracovat, abychom se jí vyhnuli. Paradoxně však děláme důsledně chyby, pokud jde o peníze,“ píše na svém blogu Law Ladies Who Invest právnička Alexandra Aikman. Poukazuje přitom na to, že právničky dělají v oblasti investování řadu chyb. „Pokud jde o právní otázky, jsme skutečnými odborníky. Jedna věc, kterou nás právnická fakulta nenaučila, je ale finanční gramotnost,“ dodává Aikman. Mnoho právniček podle ní například vydělává více než jejich partneři. „Překvapivé množství z nás však stále ponechává záležitosti týkající se peněz na naše druhé poloviny. Současně víme, že ženy mají větší averzi k riziku než muži. A právníci jsou ze své podstaty profesionály s averzí k riziku,“ popisuje.

Jenže při detailnějším pohledu nese právě určitý pasivní přístup k investování ve většině případů více ovoce než ten aktivní. „Ženy nejsou při investování příliš soutěživé, nesnaží se porazit trh a držet „nudné“ investice do indexu jim vůbec nevadí. A právě to může spolu s dalšími faktory snižovat předpoklad, že na burze přijdou o peníze. Ženy investorky jsou navíc poměrně odolné vůči výkyvům trhu,“ říká Eva Řeháková z blogu Investování pro holky. Dalo by se tak vyvodit, že právničky mají k úspěšnému investování lepší předpoklady než jejich mužští kolegové.

Problémem je sebejistota

Nejrůznější psychologické výzkumy současně ukazují, že v oblastech jako finance a investování jsou sebejistější ohledně svých schopností muži než ženy. A to přesto, že v jiných finančních úkonech, jako je třeba placení účtů nebo vytváření rozpočtu, jsou si ženy jistější než muži. Takový závěr je ale pro ženy paradoxně pozitivní. „V investování vede přehnaná sebejistota k přeceňování informací, které mají muži k dispozici, a tím i k vysokým odhadovaným výnosům. Tyto odhady pak vedou muže k přílišné aktivitě – nadměrné frekvenci obchodování. Racionální investor obchoduje jen pokud očekávaný výnos převýší náklady na provedení obchodu. Pokud však máte vysoká očekávání, neobchodujete racionálně,“ říká Radim Krejčí ze společnosti Portu. Ta si na základě těchto poznatků bere ponaučení. Pro skladbu svých portfolií používá pasivní formu investování. „Nesnažíme se odhadovat vývoj jednotlivých akcií a měnit podle toho složení portfolia. Přehnaná sebejistota není dobrá a s Portu se vám jí povede čelit ještě lépe – mužům i ženám,“ dodává Krejčí.

Indexové fondy jako oblíbené produkty žen

Podle Evy Řehákové se ženy v investicích zaměřují spíše pragmaticky. „Nechtějí číst rozsáhlé analýzy, sledovat denně grafy ani rozebírat každou technikálii v diskusích. Co potřebují vědět, jsou tři věci: Jaká jsou rizika investice, jaký výnos jim může přinést a kolik času budou muset měsíčně věnovat investování. Paradoxně, tento přístup nemusí být při investování na škodu. Právě naopak,“ napsala pro blog společnosti Portu.

Podle Radima Krejčího z Portu jsou mezi ženami poměrně oblíbené indexové fondy. Zajišťují potřebnou diverzifikaci a snižují tak riziko, že jedna firma nečekaně poklesne a výrazně sníží hodnotu celého portfolia. „Velmi populární se také stává trend udržitelného investování, kdy je možné investovat například do ekologických firem, jež se chtějí zasadit o lepší budoucnost naší planety. Právě do takových firem se dá na Portu investovat,“ uzavírá Radim Krejčí.

 

Autor: Jaroslav Kramer

Fotografie od uživatele Christina Morillo ze služby Pexels