Dodavatelské řetězce a globální trh | E15.cz
Partnerem projektu je Asociace rodinných firem

Dodavatelské řetězce a globální trh

.

Zranitelnost vyplývající ze závislosti na globální infrastruktuře a přeshraničních tocích je ve stále větší míře zneužívána velkými i malými hráči. Zbraní v jejich válce o příští podobu světa se přitom stává v podstatě všechno, jak v rámci teze o weaponization of everything připomíná profesor US Army War College Nathan Freier. Dnes tak mluvíme o technologických a informačních válkách, válkách v dodavatelských řetězcích a tak dále. A o deglobalizaci jako nevyhnutelné reakci.

Data o vývoji obchodu i některé další statistiky podobným spekulacím nahrávají. Míchaná vejce jdou ale do původní podoby smíchat jen těžko: Zpřetrhat přeshraniční vazby v mnoha případech buď nejde, nebo jen za cenu velkých ztrát. To platí i v sektoru financí, srdci moderní ekonomiky, který je do značné míry závislý na americké infrastruktuře. Navzdory kritice a snahám o korekci. 

Finanční infrastrukturu, jíž jsou Spojené státy architektem a správcem, využívá Západ od konce druhé světové války; od pádu Berlínské zdi ji pak za svou pojala většina světa. Washington toho vždy uměl využít, od teroristických útoků v roce 2001, respektive ekonomické krize započaté v roce 2007, ale začal tlačit na pilu. Ruku v ruce s tím se pak ve stále větší míře objevují (snahy o) odvetné akce.

Totální válka o příští podobu světa

Na obou březích Pacifiku i proto sílí hlasy, podle kterých se v sektoru financí rozpoutá další bitva americko-čínské mocenské války. Peking už ostatně pracuje na internacionalizaci yuanu a zároveň testuje alternativu k systému SWIFT generujícímu unikátní kódy, s pomocí nichž jsou globálně připisovány platby. Ten má Amerika pod palcem a je tak schopna vidět a trestat, co se jí nelíbí; třeba evropské společnosti obchodující v souladu s mezinárodním právem s Íránem.

Pro Česko představuje metamorfóza globálního finančního režimu další výzvu v nejisté době. Stephen Roach vyučující na Yale University například mluví o oslabení amerického dolaru až o 35 procent v horizontu několika let. Firmy a ekonomiky připravené (i) na něco podobného se tak zítra zařadí mezi vítěze.

 

Autor: Roman Chlupatý, výkonný partner, AlterEko.info

Návrat do speciálu