Investice do umění je jako investice do rodinné firmy | E15.cz
Partnerem projektu je Asociace rodinných firem

Investice do umění je jako investice do rodinné firmy

Vincent van Gogh
.
1/2

Zvyšující se inflační očekávání předznamenává záporné reálné výnosy z dluhopisů. Tím více se pak jeví umělecká díla jako investice a držitel hodnoty. Příliš mnoho volných peněz se snaží najít vhodné umístění a investiční umění se tímto nabízí jako alternativa. Pokles reálných úrokových výnosů pak ještě zvyšuje hodnotu investičních uměleckých děl.

Likvidita, nebo-li schopnost aktiva přeměnit se rychle v hotovost, není v případě uměleckých děl zrovna vysoká. Naopak se dá říci, že umění představuje spíše nelikvidní aktivum. Tato negativní vlastnost umění však na druhou stranu napomáhá stabilitě cen uměleckých děl. Jelikož až svým rozhodnutím dílo nabídnout prodávající určuje „novou“ cenu.

Investiční umění se neprodává, drží si cenu

Prodeje uměleckých děl na světových aukcích (údaje o privátních prodejích nejsou veřejně dostupné) klesly letos za prvních šest měsíců o 58 procent oproti stejnému období roku 2019. „Investiční díla“ či položky elitního segmentu trhu umění se prakticky neobjevily ve veřejné aukční nabídce (jejich prodej poklesl o 70 procent). Vlastníci investičních děl tato buď stále drží, nebo je nabídli v neveřejných privátních prodejích. V každém případě, i když se ceny „v aukcích všech prodaných děl“ propadly o 41,3 procenta, podíl investičních děl na snížení cen byl minimální. Pokud jejich ceny tedy klesly vůbec.

Potud to jsou dobré zprávy pro ty, kteří se rozhodli část svých investic umístit právě do investičních uměleckých děl. Investiční umění drží svou hodnotu díky jedinečnosti a jisté nedostupnosti. A faktu, že sběratelé-investoři neustále do tohoto segmentu umění „tezaurují“ svoji volnou hotovost.

Nezbývá než hledat

V případě, že chcete dlouhodobě investovat do umění s cílem držet jeho hodnotu, v tuto chvíli mnoho příležitostí není. Dostupnost investičních uměleckých děl je závislá na nabídce. Za situace, kdy taková díla prakticky nejsou veřejně nabízena, nezbývá, než je hledat v exkluzivních privátních prodejích. Privátní prodej uměleckých děl je svět sám pro sebe, kde se bez jistých znalostí a dovedností, zkušeností a expertizy běžný investor neobejde. Určit nejenom tržní hodnotu díla, ale především prověřit jeho autenticitu a provenienci, stanovit jeho reálný originální stav (podíl zásahů restaurátorů a retuší) je dnes už týmová práce expertů.

Nové investiční příležitosti jsou jistě lákavé, ale pokud investujete do umění, je vhodné být obezřetný a vše si řádně prověřit. O investici je potřeba se i náležitě starat. Zvláště za předpokladu, že tak činíte s dlouhodobým a udržitelným záměrem. Stejně jako se staráte třeba o svůj rodinný podnik či živnost, které následně svými zisky umožňují investovat a diverzifikovat volnou hotovost do alternativ jako je umění.

 

Autor: Vladimír Rösel, Lombard Art Finance

Návrat do speciálu