Ochrana rodinného jmění? Antivirus nestačí | E15.cz
Partnerem projektu je Asociace rodinných firem

Ochrana rodinného jmění? Antivirus nestačí

Ochrana rodinného jmění

Zkoušeli jste už googlovat své jméno? Nebo jméno svých blízkých? Možná budete překvapeni, co vše o sobě na internetu najdete – aniž byste chtěli, aby to bylo zjistitelné.

Často slýchám názor, že kybernetická bezpečnost je důležitá pouze pro velké firmy. Je pravda, že původně byly právě korporace hlavním cílem hackerů, dnes se však jejich aktivity stále víc soustředí také na rodiny. Vysvětlení je prozaické: mnohé rodiny, které podnikají nebo jsou jinak společensky exponované, se objemem dat blíží menším a středním podnikům. Často je paralelou také velikost majetku a důležitost reputace.

V první řadě jde o informace, jež na sebe na internetu prozradíme sami, hlavně na sociálních sítích. Jsou to ale také informace, které o nás sdělují jiní lidé třeba označováním v komentářích u příspěvků nebo tagováním na fotkách. S každým takovým dílkem identity je hacker o krok blíž k nabourání počítačů, chytrých telefonů a domácí sítě. Mohou nastat krušné chvíle pro celou rodinu, když někdo získá přístup k heslům, soukromým fotografiím, dokumentům nebo bankovnictví. V rámci odborného kolektivu Shift2Cloud jsem spolu s dalšími experty řešil desítky takových incidentů v kybernetické bezpečnosti rodin, jejichž rostoucí majetek přilákal hackery. Většina z nich vznikla zcela zbytečně vinou mylného přesvědčení, že dostatečnou ochranou jsou antivirové programy.

Většina antivirů chrání pouze proti již známým hrozbám, jenže denně vznikají tisíce nových metod kybernetických útoků. S antivirem tak nezískáváte víc, než pouhou iluzi ochrany. Pro skutečné soukromí je potřebné zabezpečení srovnatelné s největšími společnostmi – a také je reálně možné, pokud se o něj postarají skuteční odborníci. Takový komplexní postup zahrnuje individuální zabezpečení domácí sítě a používaných zařízení, přesunutí důležitých dat do bezpečného cloudu a neustálý monitoring a řešení incidentů bezpečnostní centrálou. Aby ale vše fungovalo, je alfou a omegou bezpečnostní osvěta. Každý by měl začít u sebe a dále vzdělávat své děti. Aby se kybernetické bezpečnost stala rodinný stříbrem.  

Autor: Karol Suchánek v 16 letech vyvinul svůj první bezpečnostní software. Absolvoval cyber-security program na MIT v Bostonu a je držitelem bezpečnostní prověrky NATO – jako jedna ze dvou osob v ČR. Zároveň bude brzy jmenován soudním znalcem v oblasti kybernetické bezpečnosti. Posledních 10 let se stará o soukromí a bezpečnost firem a veřejně známých osobností po celém světě.

Návrat do speciálu