Cestovní pojištění může ušetřit miliony | E15.cz
Partnerem projektu je klik.cz

Cestovní pojištění může ušetřit miliony

Horská služba vyjde draho. Při cestě na lyže do Alp je rozumné mít vyšší limity plnění než v případě jednodenní cesty za nákupy za hranice Německa.

 

Cestovat do zahraničí bez pojištění je zbytečný hazard. I banální nehoda může ve výsledku přijít na miliony korun. V rámci pojistek je ale důležité si pohlídat, jaký rozsah krytí má. Není výjimkou, že základní pojištění nepokryje všechna rizika a náklady – a to se může citelně podepsat na výdajích.

 

V první řadě je důležité si zvolit správný rozsah pojištění, jeho územní platnost a limity pojistného plnění u jednotlivých položek pojištění. Při cestě na lyže do Alp je rozumné mít vyšší limity plnění než v případě jednodenní cesty za nákupy za hranice Německa.

 

Na léčebných výlohách se nevyplatí šetřit

V případě cestování je nejdůležitější mít pojištění léčebných výloh. To hradí nutné ošetření v zahraničí. Zahrnuje jak úraz, když si například při lyžování zlomíte nohu, tak náhlé onemocnění.

Z pojištění léčebných výloh se hradí veškeré náklady na ošetření, hospitalizaci a převoz do nemocnice, v jistých případech i transport domů. Na tomto pojištění se rozhodně nevyplatí šetřit. Za relativně málo peněz lze sjednat pojištění s limity v řádech milionů korun, což přidá na klidu na cestách.

Nad rámec pojištění léčebných výloh je možné se připojistit například na přepravu zraněné či nemocné osoby do vlasti nebo na proplacení cesty a pobytu rodinného příslušníka při delším pobytu zraněné osoby v nemocnici.

 

Drahý výlet vrtulníkem

V případě zmiňované cesty za lyžováním je dobré myslet i na případný zásah horské služby, ale také na pojištění odpovědnosti za škodu. Tato pojistka hradí náklady v případě, že například někoho zraníte na sjezdovce. Nebo v létě poškodíte cizí loď při vyjížďce na vodním skútru.

V zahraničí mohou takové náhrady vystoupat do hodně vysokých částek, zvlášť pokud je pak třeba hradit postižené osobě trvalé následky zranění či ztrátu příjmů.

Levné v zahraničí není ani ošetření, natož operace s pobytem v nemocnici nebo jen přeprava zraněného do nemocnice. V případě ošetření a zákroku v nemocnici jde řádově o tisíce eur, tedy vyšší desetitisíce až statisíce korun. Například desetiminutový let vrtulníkem v Rakousku přijde na tři tisíce eur (přes 75 tisíc korun). Z tohoto pohledu se vyplatí zaplatit dopředu pár stovek za pojištění.

 

Několik desetikorun versus miliony

Mezi další možnosti připojištění patří třeba storno cesty nebo její přerušení. V případě cesty do zahraničí vlastním autem existuje trojlístek pojištění – léčebných výloh, kvalitní asistence pro auto a pojištění odpovědnosti.

Cestovní pojištění se zkrátka vyplatí. Za několik desetikorun, maximálně stovek, je možné pokrýt škody v řádech milionů korun. Je dobré vědět, že pojištění vzniká jeho zaplacením a je důležité ho uhradit ještě před započetím cesty.

A ještě jedno upozornění. Je dobré si dát pozor na výluky uvedené v pojistných podmínkách. Ty totiž definují případy, na které se pojištění nevztahuje. Patří sem například některé rizikové sporty či pohyb v horách od stanovené nadmořské výšky.

 

Co všechno se nabízí v rámci cestovního pojištění:

Pojištění léčebných výloh: z něho se hradí náklady na léčení, ošetření, hospitalizaci a převozy včetně toho zpět do Česka.

Úrazové pojištění: zahrnuje pojistné plnění v případě trvalých následků úrazu, smrti na následky úrazu a odškodné.

Asistenční služby: pomohou s vyhledáním zdravotního zařízení, tlumočením, poskytnou platební garance nebo pomohou s vyřízením náhradních cestovních dokladů.

Pojištění zavazadel: vztahuje se na věci osobní potřeby, které si obvykle bereme s sebou na cesty.

Pojištění odpovědnosti za škodu: vztahuje se na škody způsobené třetí osobě v zahraničí při rekreaci, sportu a zábavě, jak na zdraví, tak na majetku.

Návrat do speciálu