Pojištění nemovitosti a domácnosti sahá dál, než se zdá | E15.cz
Partnerem projektu je klik.cz

Proti sprejerům i požárům. Pojištění nemovitosti sahá dál, než se zdá

Když přijde požár, je to zmar. Pojištění nemovitosti může vrátit aspoň část peněz. Když přijde požár, je to zmar. Pojištění nemovitosti může vrátit ...

 

Vlastníte nemovitost? Byt, dům či chatu? Uzavřít v takovém případě pojištění nemovitosti společně s pojištěním domácnosti je projev moudrosti. Obě pojistky chrání nejen proti banálním nepříjemnostem, ale zajistí třeba i to, že nepřijdete o střechu nad hlavou. Někdy doslova.

 

Kvalitní pojištění nemovitosti a domácnosti dokáže pokrýt širokou škálu rizik. Od zdánlivé maličkosti v podobě zabouchnutých dveří do bytu až po živelné katastrofy. I v případě bydlení v pronájmu s vlastním vybavením je dobré se pojistit.

 

Otočte dům vzhůru nohama

Zatímco pojištění domácnosti kryje škody na vybavení domu či bytu, což znamená mimo jiné nábytek, všechny elektrospotřebiče, ale také doma uložené šperky, drahé obrazy, umělecká díla či peníze, pojištění nemovitosti se vztahuje na samotnou stavbu: zdi, střechu, stropy, okapy, ale také například bazény nebo kůlny. Pro rozlišení obou pojistek se může použít jednoduchá pomůcka. Představte si, že nemovitost otočíte vzhůru nohama. Na vše, co z ní vypadne, se vztahuje pojištění domácnosti. Obě pojistky se ale vzájemně prolínají.

Nejčastějšími riziky jsou živelné pohromy – od požárů přes povodně, vichřice, krupobití, výbuchy až po sesuvy půdy. Pojištění nemovitosti se ale může vztahovat i na případ, kdy někdo například posprejuje fasádu.

 

Pozor na povodňové zóny

Velmi specifické je pojištění proti povodním. Záleží na tom, v jaké oblasti se nemovitost nachází – zda na místě často postihovaném povodněmi, nebo v bezpečí. To lze snadno zjistit z povodňových map. To, v jaké povodňové zóně ve škále od jedné do čtyř se objekt nachází, ovlivňuje cenu pojistky. Zatímco v „jedničce“ není důvod pojistné kvůli riziku velké vody navyšovat, ve „čtyřce“ je velmi obtížné, někdy i nemožné nemovitost proti povodni pojistit.

V současné době výrazně narostl zájem o rekreační objekty, chaty a chalupy. Platí pro ně totéž, co pro klasické nemovitosti – proto se doporučuje pojistit je jako nemovitost i domácnost. Jedno pojištění ošetří rizika živelných událostí, druhé pak vybavení objektu například i proti krádeži.

Samozřejmě i pro chaty a chalupy platí, že výše pojistky se odvíjí od místa, kde stojí. A nejde pouze o riziko povodní, ale také třeba o to, zda chata či chalupa stojí na samotě, nebo v zastavěné oblasti. I to má vliv na výši pojistného.

V otázce, na jak vysokou částku nemovitost a domácnost pojistit, není třeba hledat složitosti. Zjednodušeně: na co nejreálnější cenu. Pomoci si můžete účtenkami za nákup vybavení domácnosti, stejně jako je důležité znát náklady na pořízení nemovitosti.

 

Hodnota časová versus nová

Většina pojišťoven dnes už nabízí majetkové pojištění na nové ceny, což znamená, že v pojistce není zohledněno stárnutí nemovitosti či vybavení domácnosti (amortizace). To je pro klienta rozhodně výhodnější, protože i po letech při případném pojistném plnění dostane finanční náhradu na pořízení nové věci. Například, pokud vám zloděj ukradne pět let starou televizi, dostanete peníze na pořízení nové televize ve stejné kvalitě.

Zejména u starších pojistek mohla být nemovitost nebo vybavení domácnosti pojištěné na časovou cenu. Na příkladu zcizené televize to znamená, že pět let stará televize už bude mít pouze zbytkovou hodnotu, kterou dostane klient vyplacenou.

Pojištění nemovitosti včetně domácnosti není až tak vysoké. Obecně se dá říct, že za každý pojištěný milion zaplatíte tisíc korun ročně, tedy necelou stovku za měsíc. Tahle cena je ale velmi orientační. Záleží, zda pojišťujete luxusní vilu za desítky milionů, nebo studentskou garsonku. V obou případech se ale vyplatí pojistku uzavřít, protože ztráty a dopady, které hrozí v případě nepojištěného bytu, domu či jiné nemovitosti, jsou mnohonásobně vyšší.

A zrovna tak se vyplatí pojištění nemovitosti a domácnosti čas od času aktualizovat a podle potřeby změnit výši pojistného. To proto, že vybavení domácnosti se časem mění, nakoupí se nové věci, staré vyhodí, přistaví se bazén či zimní zahrada. To vše mění hodnotu majetku, někdy i dost výrazně, následkem čehož může nastat situace v pojišťovnictví známá jak podpojištění.

 

Pojistka „na blbost“

Není od věci přidat k už jmenovaným pojistkám nemovitosti a domácnosti ještě pojištění odpovědnosti. Někdy se mu říká pojistka na blbost a chrání před škodami, které svým jednáním způsobíme druhým. Přijde vhod třeba ve chvíli, kdy přeteče vana a vytopíme sousedy nebo náš pes srazí kolem projíždějícího cyklistu, který se zraní.

Návrat do speciálu