Přejít na Wi-Fi 6 je pro byznys velký krok vpřed | E15.cz
Partnerem projektu je Cisco

Přejít na Wi-Fi 6 je jako přejet z odlehlé okresky na novou dálnici

.
.
Wi-Fi
Wi-Fi
1/2

 

 

Víte, kolik by stála hodina bez připojení vaši firmu? Zaměstnanci v ten okamžik nemají přístup k nástrojům pro komunikaci ani ke cloudovým aplikacím, tím pádem jsou méně produktivní. Pokud podnikáte ve službách nebo retailu, nejspíš vás zaplaví i nespokojené reakce zákazníků, kteří se k Wi-Fi připojují. A ani vaše IoT zařízení nemohou bez Wi-Fi správně fungovat. Sečteno a podtrženo, jediná hodina bez připojení může firmu vyjít i na miliony korun.  

 

 

 

Wi-Fi sítě se postupem času staly naprosto nezbytnou součástí našich firem. Když vše funguje, jak má, ani o nich nevíme. Považujeme je za samozřejmost. S tím, jak se vyvíjí způsob práce, se ovšem mění i nároky na firemní Wi-Fi sítě. A starší technologie už nedokážou držet krok s potřebami současných firem. I proto se bezdrátové sítě před třemi roky dočkaly zcela nového standardu 802.11ax, označovaného také Wi-Fi 6. Nový standard byl navržen tak, aby reagoval na současné trendy, jako je třeba zvyšující se počet připojených zařízení nebo důmyslnější útoky hackerů. Wi-Fi 6 je moderní technologií připravenou na budoucnost, představuje rychlou a spolehlivou síť a kromě toho také otevírá dveře novým obchodním příležitostem.

 

Hlavní výhody Wi-Fi 6

Pro řadu manažerů a lidí z vedení firem je Wi-Fi jen technikálie. Nevnímají ji jako byznysový nástroj. A to je škoda. Proto jsme připravili malého byznysového průvodce s přehledem výhod, které jim může přechod na Wi-Fi 6 přinést.

Vyšší rychlost

Asi by vás hodně překvapilo, kdyby byla vaše nová síť pomalejší než ta stará. To ale není případ Wi-Fi 6. Ta je o více než třetinu rychlejší než její předchůdce, protože efektivněji využívá šířku pásma, což umožňuje rychlejší spojení mezi přístupovým bodem a připojenými zařízeními. Pro představu, je to, jako bychom rozšířili čtyřproudovou silnici na osmiproudovou. Její rychlost kromě toho zvyšuje i to, že dokáže přenést větší objem dat (paketů) najednou. A jak víme, na rychlosti u Wi-Fi záleží, ať už jde o servis zákazníkům, nebo kvalitní videokonference.

Delší dosah

Wi-Fi 6 je lépe uzpůsobená novému uspořádání pracovního prostředí. V dnešní době už nestačí pokrýt sítí pouze kanceláře, chceme být online všude: v zasedačce, ve výrobní hale, v kuchyňce, na terase i v relaxační zóně. Wi-Fi 6 má vylepšené pokrytí a dokáže silným signálem pokrýt i mrtvé zóny, kam signál starší generace Wi-Fi neproniknul. Wi-Fi 6 vám tak dá svobodu pohodlně si zorganizovat svůj pracovní prostor. V průzkumu, ve kterém společnost Cisco zjišťovala stav sítí v českých firmách, uvedlo 38 % dotázaných jako nejčastější problém to, že se potýká právě s nedostatečným signálem.

Lepší zabezpečení

Wi-Fi 6 nabízí oproti předchozím standardům také daleko vyspělejší zabezpečení. Využívá protokol WPA3, který byl navržen tak, aby dokázal čelit současným bezpečnostním hrozbám. A to i těm, na které už jeho předchůdce WPA2 nestačí. Uvážíme-li, že od uvedení WPA2 uplynulo již 15 let, není divu, že bylo potřeba zabezpečení zdokonalit. Útoky hackerů jsou nejen rafinovanější, ale i důraznější. Aby útočníci prolomili obranu, jsou ochotni do útoku více investovat a tím dosáhnout většího výkonu. „Zabezpečení WPA3 dokáže vaši síť ochránit a útokům odolá lépe než WPA2. Příkladem posílení zabezpečení je mechanismus, kdy je při využívání preshared klíčů v případě WPA3 znemožněn vzájemný odposlech mezi připojenými zařízeními, protože každá komunikace má pro šifrování svůj session klíč,“ vysvětluje Pavel Křižanovský, technický ředitel Cisco.

Více připojených zařízení

Důležitou výhodou nového standardu je schopnost obsloužit větší množství připojených zařízení. To je možné díky tomu, že Wi-Fi 6 efektivně využívá dostupné pásmo. Starší standardy přidělují všem uživatelům časové sloty rovnoměrně bez ohledu na to, zda je plně využijí. Je to, jako by jim naservírovaly celou pizzu: některým uživatelům pravděpodobně kus „pizzy“ zbyde, zatímco jiní budou ještě hladoví. Wi-Fi 6 dokáže časový slot rozdělit na díly a každému uživateli přidělí právě takový kousek, jaký skutečně využije. Díky tomu je kapacita sítě vyšší a nedochází ke zpoždění. Pro uživatele to znamená, že nenastane situace, že by měli zbytečné prostoje v práci kvůli přetížené Wi-Fi.

Nižší spotřeba energie

Wi-Fi 6 je navíc vybavena technologií Target Wake Time, která snižuje spotřebu energie a šetří baterie připojených zařízení. Tyto vlastnosti ocení obzvláště firmy provozující IoT zařízení. Běžně musejí být zařízení neustále v kontaktu s IoT branou, což vybíjí baterii. Wi-Fi 6 umožňuje zařízením předem naplánovat časy přihlášení a snížit tak spotřebu energie.

 

Inovace podporují bezpečnost

Jak je vidět, nejnovější generace Wi-Fi přináší řadu vylepšení. Mnoho nástrah nad rámec běžných standardů ale zůstává. Řadu z nich řeší inovace, se kterými přichází Cisco. Přístupové body Catalyst disponují technologií RF ASIC. Jde o speciální technologii určenou ke kompletnímu monitorování bezdrátového spektra. Díky hardwarové podpoře dokáže přesněji a rychleji vyhodnotit možné problémy a hrozby a odhalit například neznámá zařízení v sítí, což může indikovat pokus o útok.

Dále je zde automatická bezpečnostní analýza bezdrátového prostředí, možnost dynamicky měnit režim provozu přístupových bodů a také partnerství s výrobci koncových zařízení, jehož výsledkem je lepší vzájemná spolupráce z pohledu připojeného zařízení i infrastruktury při řízení nastavení přenosového kanálu. Podrobnosti o souvisejících řešeních naleznete zde.

Všechny tyto inovace dávají firmám možnost zefektivnit fungování, vylepšovat své služby nebo přicházet s novými. Stačí se jen zamyslet, jak je využít.

 

Návrat do Speciálu