Wi-Fi 6 je pomoc pro podnikání, kde ji skoro nikdo nehledá | E15.cz
Partnerem projektu je Cisco

Wi-Fi 6 je pomoc pro podnikání, kde ji skoro nikdo nehledá

Wi-Fi 6 je pomoc pro podnikání, kde ji skoro nikdo nehledá

 

 

Bezdrátové sítě v českých a slovenských firmách jsou poměrně moderní, téměř 20 % firem už využívá nejpokročilejší standard Wi-Fi 6. I tak má ale ve využití potenciálu bezdrátových sítí spousta firem ještě rezervy. Ukázal to aktuální průzkum společnosti Cisco, kterého se zúčastnilo 900 manažerů a IT specialistů z českých a slovenských firem.

 

 

 

Wi-Fi nemusí být jen služba pro hosty a nezbytnost pro občasné mítinky v zasedačce. Pokud se využívá naplno, zvýší se tím nejen uživatelský komfort, ale i bezpečnost a efektivita byznysu. Jak toho dosáhnout, popisují tři klíčové oblasti, které zároveň představují místa, kde mají české a slovenské firmy největší mezery.

 

Sbírejte data: Pomohou vám poznat zákazníky i zabránit výpadkům

Jen 8 % dotázaných firem v průzkumu uvedlo, že používá bezdrátové sítě k získávání analytických dat. „To je překvapivě nízké číslo, uvážíme-li, že celosvětově jde už delší dobu o poměrně jasný trend a také že výsledná data mohou být opravdu velmi užitečná. Překážku vidím v tom, že lidé vnímají jen jedinou funkci Wi-Fi, a to přístup k síti. To je, jako by kolo bylo jen dopravní prostředek, a nikoliv nástroj pro zábavu a budování fyzické kondice. Takový pohled si může dovolit uživatel, ale nikoliv vedení firem,“ říká Pavel Křižanovský, technický ředitel společnosti Cisco. Wi-Fi umožňuje například sbírat data o připojených zákaznících na prodejnách či pobočkách. Jejím prostřednictvím lze sledovat trasy, po kterých se lidé pohybují, počet připojených zařízení a dobu připojení, a získat tak přehled o tom, kudy přesně zákazníci obvykle procházejí či jak dlouho se průměrně v obchodě zdrží. Data se pak dají využít třeba k optimálnímu uspořádání prodejny nebo nalezení nejvhodnějšího místa pro reklamu.

Data jsou ale užitečná i pro firmy, které žádné prodejny ani pobočky pro veřejnost nemají. Telemetrická data o stavu sítě pomáhají s řešením technických problémů. Nejenže odhalí již existující problémy, ale díky predikci dokážou potížím dokonce předcházet. Když data průběžně sbíráte a vyhodnocujete, můžete předem odhalit třeba nestabilitu sítě, zjistit včas příčinu, a tak zamezit výpadkům. Právě nestabilita sítě byla v průzkumu Cisco jedním z nejvíce zmiňovaných problémů, které firmy řeší. Potýká se s ní více než pětina firem, což z ní dělá druhý nejčastější problém hned po nedostatečném signálu, který občas potrápí 38 % firem.

 

Rozšiřte Wi-Fi až domů: Zaměstnanci budou výkonnější

Home office a práce na dálku se už staly standardem. Mnoho firem se muselo přizpůsobit pandemii a umožnit svým zaměstnancům pracovat z domova. V rámci inovací 37 % podniků zavedlo nebo rozšířilo využití VPN přístupu do firemní sítě a více než čtvrtina zavedla nástroje pro spolupráci uživatelů (skupinové chaty, videohovory apod.). I přesto ale nastavení a zabezpečení sítě čtvrtiny oslovených firem nedovoluje zaměstnancům plnohodnotně pracovat na dálku.

Jak tedy docílit toho, aby měli zaměstnanci i ve svých domovech přístup ke všemu, co k práci potřebují, a zároveň neohrozili bezpečnost podnikové sítě? Jednou z možností je rozšířit kancelářskou síť až domů k uživatelům. Moderní způsob práce na dálku, tzv. office extend, dovolí zaměstnancům pracovat z domova stejně pohodlně a bezpečně jako z kanceláře. Přístupový bod office extend lze jednoduše přidat k běžnému domácímu routeru. Není potřeba nic instalovat. A na rozdíl od připojení přes VPN se dokonce ani nemusíte přihlašovat pokaždé, když se chcete k síti připojit.

 

Mějte přehled o tom, kdo se k vaší síti připojuje: Zvýšíte tak bezpečnost

Podle průzkumu Cisco si firmy jen málokdy vystačí s jedinou Wi-Fi sítí pro všechny. Ve většině firem je totiž bezdrátová síť přístupná nejen zaměstnancům, ale i externím spolupracovníkům a návštěvníkům. To představuje obrovské bezpečnostní riziko. Firmy jsou si toho naštěstí dobře vědomy a jen desetina z nich má společnou síť pro interní i externí uživatele. Mít se na pozoru je ale potřeba také v případě, že firma umožňuje zaměstnancům využívat svá vlastní soukromá zařízení, takzvaný trend  BYOD – bring your own device. I zde je lepší mít přístup oddělený od vnitřní sítě.

Bezdrátová síť ale i tak může lákat útočníky, aby ji využili jako bránu do vašich systémů. Pokročilá zařízení proto disponují technologií RF ASIC, která zkoumá a analyzuje bezdrátové spektrum a hledá v něm neznámá bezdrátová zařízení, čímž efektivně eliminuje hrozbu případného útoku.

Pro maximální úroveň zabezpečení používejte vše, co vám vaše síť dovolí. Například oddělená hesla pro jednotlivé uživatele, vícefaktorovou autentizaci, stejně jako u elektronického bankovnictví, nebo bezpečnostní standard WPA3, který nabízí právě Wi-Fi 6.

 

Návrat do Speciálu