Kamenná prodejna, nebo e-shop? Co se obchodníkům vyplatí?  | E15.cz
e15_logo_Inverzni_barva

Kamenná prodejna, nebo e-shop? Co se obchodníkům vyplatí? 

kamenná prodejna

Otevřít kamennou prodejnu, nebo se raději pustit cestou internetových prodejů? To je otázka, kterou si klade řada začínajících podnikatelů. Každé řešení nabízí několik výhod, najdou se ale i nějaké ty nevýhody. Dnešní doba hovoří primárně ve prospěch e-shopů, ačkoli mnozí jejich provozovatelé znovuobjevili kouzlo kamenných prodejen, které teď slouží jako jejich „vizitky“. Být vidět v online světě je ale nezbytné. Postavit funkční e-shop je proto jedním z prvních kroků. V některých případech se ale obejdete i bez něj. Stačí využít možnosti služby Paymium.

Kamenné prodejny nabízejí kontakt se zákazníky

Když se řekne kamenná prodejna, představíme si především možnost prohlédnout a vyzkoušet si zboží ještě před jeho koupí. Ačkoli s podobnou nabídkou přišla většina internetových obchodů, v očích zákazníků tento benefit často zůstává výsadou fyzických obchodů. Pro mnoho nakupujících je potom klíčová i možnost ušetřit peníze za přepravu nebo vrácení zboží. Ve prospěch kamenných prodejen dále hovoří rychlost, což ocení zejména opozdilci, kteří kupují narozeninové nebo vánoční dárky na poslední chvíli. Pro majitele obchodu je potom hlavním benefitem kontakt se zákazníky, což může v případě správného nastavení fungovat jako skvělá konkurenční výhoda. Přirozenou nevýhodu představuje vyšší finanční náročnost. Je třeba počítat s pronájmem prostor, nejlépe v co nejatraktivnější lokalitě, a také odměnami pro zaměstnance. Obojí je v případě kamenné prodejny nutné platit od samého začátku, tedy bez ohledu na to, jak se obchodu daří.

E-shopy dnes mají zelenou

Ačkoli se stále najdou tací, kteří na kamenné prodejny a možnost osobních nákupů nedají dopustit, čím dál více zákazníků se přesouvá za monitory počítačů a displeje chytrých telefonů. Online nakupování je rychlé a pohodlné, díky možnosti vrácení se navíc nemusíte obávat, že byste kupovali „zajíce v pytli“. Přes internet pravidelně nakupuje více než polovina Čechů – a nejedná se jen o nejmladší generaci. Potraviny, oblečení, nábytek a řadu dalších produktů si zvykli nakupovat zákazníci napříč všemi věkovými kategoriemi. Online prodejny mohou být doplňkem k těm kamenným, v některých případech ale velmi dobře fungují také samostatně. I tady je samozřejmě třeba pokrýt pronájem skladových prostor a mzdy zaměstnanců, často se ale jedná o mnohem nižší náklady – minimálně do doby, než e-shop vyroste natolik, aby si na ně sám vydělával.

Naprosté většině obchodníků se tak vyplatí být na internetu vidět, zvláště pokud vezmeme v potaz aktuální a očekávaný růst e-commerce. Jen v loňském roce vzrostl obrat českých e-shopů o celých 14 % a zastavil se na částce 223 miliard korun. V záplavě konkurence je ale třeba udělat to opravdu chytře. Jinak by se mohlo stát, že si vás zákazníci nenajdou, protože v tomto případě okolo vás nebudou procházet ulicí. Ovšem zatímco kamenná prodejna dokáže oslovit právě jen zákazníky ve svém nejbližším okolí, kvalitně postavený e-shop může mít objednávky z celé republiky.

Paymium zajistí online prodeje i bez e-shopu

Nabízíte menší množství produktů a nechce se vám stavět klasický e-shop? Řešení může nabídnout platforma Paymium. Ať už nabízíte vouchery, e-booky nebo vlastní fyzické produkty, Paymium promění jakýkoli web v prodejní stránku. Na základě zadaných údajů o ceně zboží vám vygeneruje tlačítko „koupit“, které potom můžete umístit na své webové stránky. Kam přesně to bude, to už je zcela na vás. Hned po vložení tlačítka můžete začít prodávat. Jakmile někdo nakoupí a zaplatí, Paymium vám dá vědět. Můžete si tak poměrně snadno a bez vysokých počátečních nákladů vyzkoušet, jak velký je o vaše produkty a služby zájem. 

Paymium spolupracuje s Komerční bankou a pro začínající podnikatele z toho plyne hned několik výhod. Které to jsou?

●       Sleva 2 000 korun na roční předplatné Paymium Pro (zaplatíte tedy jen 990 korun).

●       První tři roky vedení podnikatelského účtu bez jakýchkoli poplatků, tedy s celkovou úsporou 3 564 korun.

●       Bezplatná půlhodinová konzultace na téma optimalizace webových stránek a možnosti online marketingu.