Rozjíždíte podnikání? Nezapomeňte na byznys plán a financování | E15.cz
e15_logo_Inverzni_barva

Rozjíždíte své podnikání? Nezapomeňte na byznys plán a potřebné zdroje financování

.

Na začátku každého úspěšného podnikání je nápad. Máte ho v hlavě i vy? Potom je načase přestat snít a začít pracovat na jeho realizaci. Čeká vás sice trochu dlouhá a chvílemi náročnější cesta, výsledek ale určitě bude stát za to. Příprava byznys plánu a založení firmy patří mezi ty jednodušší fáze podnikání. Na skutečné lámání pomyslného chleba dochází při shánění finančních zdrojů. Ani to ale nemusí být tak složité. Řešením může být třeba grantová výzva Nastartujte se, kde se soutěží o finanční příspěvek ve výši 300 tisíc korun a řadu dalších zajímavých cen.

1. Příprava byznys plánu

Ještě než se pustíte do realizace prvního zdánlivě skvělého nápadu, zkuste se zamyslet nad jeho budoucností. Odpovězte si na otázku, jaký má dané podnikání potenciál, a proveďte pečlivou analýzu trhu, potenciálních zákazníků i konkurence. V dalším kroku si potom vytvořte byznys plán, ve kterém si shrnete vše důležité, nastíníte další postup a vytyčíte reálné cíle.

2. Založení firmy

Pokud máte dobře promyšlený svůj byznys plán, můžete se posunout k dalšímu kroku, tedy ke zřízení živnostenského oprávnění nebo založení společnosti s ručením omezeným. Je jen na vás, pro kterou z možností se rozhodnete. Každá forma podnikání má své výhody a nevýhody, proto je třeba vždy posoudit konkrétní situaci. Roli hraje především obor nebo způsob podnikání a také vaše budoucí plány. Protože s podnikáním souvisí i celá řada administrativních a právních nařízení, vyplatí se rovnou zahájit spolupráci s někým, kdo se postará o vaše účetnictví.

3. Financování

Zatímco založení firmy je spíš administrativní krok, který stojí především váš čas, v další fázi podnikání už budete potřebovat i skutečné finance. Ideální je, pokud máte na začátku něco naspořeno. Každé podnikání ale vyžaduje jinou investici, proto vlastní prostředky nemusí vždy stačit. V takovém případě můžete zkusit crowdfundingovou kampaň, peer-to-peer metody financování, kdy si lidé půjčují vzájemně mezi sebou, nebo bankovní úvěr pro začínající podnikatele. 

Nastartute se s grantovou výzvou

Další možností, jak získat nejen finance na své podnikání, ale také cenné zkušenosti a třeba i potenciální zákazníky nebo obchodní partnery a investory, je účast ve startupových soutěžích nebo grantových výzvách. Jednou z nich je i soutěž Nastartujte se, která už desátým rokem výrazně usnadňuje začínajícím podnikatelům rozjezd jejich projektů.

K účasti v soutěži potřebujete jen odhodlání a také živnostenské oprávnění (je třeba, abyste ho neměli déle než dva roky). Potom už se stačí jednoduše registrovat a následně přihlásit projekt na stránkách Nastartujtese.cz. Učinit tak můžete až do 5. září 2022.

Pro výherce jsou připraveny ceny za 1,5 milionu korun

Z nadějných projektů bude porota tvořená odborníky a zástupci různých firem vybírat tři nejlepší. Kromě toho na stránkách výzvy proběhne divácké hlasování, jehož vítěz získá cenu veřejnosti. Všichni výherci se mohou těšit na finanční odměny, které poskytla Komerční banka jako hlavní partner soutěže, a doplňkové služby od řady dalších partnerů. Mezi ceny v celkové hodnotě přesahující částku 1,5 milionu korun patří mimo jiné právní poradenství od společnosti eLegal, inzerce v magazínu TRADE NEWS, služby pro podporu online marketingu od společnosti Webmium, předplatné aplikace Fakturoid pro online fakturaci a mnoho dalšího. Finanční ceny jsou potom rozděleny následovně:

●       1. místo – finanční odměna ve výši 300 tisíc korun,

●       2. místo – finanční odměna ve výši 100 tisíc korun,

●       3. místo – finanční odměna ve výši 50 tisíc korun,

●       cena veřejnosti – finanční odměna ve výši 100 tisíc korun.

Letos ovšem tak trochu vyhrává každý. Nastartujte se slaví 10. narozeniny a rozdává dárky. Všechny registrované a schválené projekty získají vytvoření nebo optimalizaci webu na platformě od agentury Webmium a právní webinář od advokátní kanceláře eLegal.

Více informací, podmínky soutěže a možnost registrace najdete na webu Nastartujtese.cz.