Jak těžit bitcoin, ethereum, monero a další kryptoměny | E15.cz

Těžba kryptoměn jako lákadlo zaručeného výdělku. Co je k tomu potřeba a na co si dát pozor

vaj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Bitcoin a další kryptoměny nabízejí řadu způsobů, jak vydělat. Jedním z nich je i takzvaná těžba, tedy „dobývání“ nových digitálních mincí. Podobně jako v případě zlata či uhlí jde o energeticky poměrně náročný proces, na rozdíl od dobývání surovin lze ale kryptoměny teoreticky těžit i v domácích podmínkách.

K tomu, aby se z člověka stal těžař digitálních měn, nepotřebuje žádná rypadla ani cestovat do více či méně nehostinných koutů planety.

V podstatě jen stačí, aby výkon svého počítače „propůjčil“ potřebám sítě bitcoinových transakcí, případně převodům dalších digitálních měn. Za to získá nárok na odměnu.

Těžba bitcoinů a blockchain: Princip a přínos

Bitcoinové platby obecně fungují jinak než standardní bankovnictví. Všechny údaje o kryptoměnových transakcích uchovává blockchain – tedy decentralizovaný řetězec, respektive účetní kniha.

Jak neekologická těžba bitcoinu ve skutečnosti je? (video):

Jejím přínosem je, že správnost údajů v ní obsažených neověřuje jedna jediná entita, ale obrovské množství na sobě nezávislých počítačů po celém světě. Propagátor bitcoinu Andreas Antonopoulos proto hovoří o kryptoměnách ne jako o penězích pro internetový věk, ale jako o internetu peněz. 

Podstatným prvkem fungování blockchainu je tady nutnost zajistit, aby se na kontrole jeho údajů a přidávání nových článků „řetězu“ transakcí podílelo co nejvíce počítačů. V takovém případě je prakticky nemožné, aby jedna mocná entita začala údaje v něm falšovat.

Blockchain: Co to je a jak funguje >>>

Narazila by na nekompatibilitu ostatních prvků sítě a především by musela vynaložit takový výpočetní výkon, respektive množství elektřiny, jako kritický počet zbývajících počítačů. Relativně vysoká spotřeba energie není v případě bitcoinu, etheru a dalších chybou, ale základním bezpečnostním prvkem. Pro mining lze využívat jako pohon i obnovitelné zdroje energie.

Přirozenou motivací k účasti na potvrzování transakcí je potom vidina vlastního zisku, tedy vidina odměny za poskytnutí výpočetního výkonu.

Prohlédněte si sestavu na těžbu kryptoměn:

 

Co se tedy vlastně těží? Namísto rudy či zlaté žíly „dolují“ počítače poslední článek řetězce plateb, přesně řečeno blok transakcí. Ten obsahuje údaje o různých platbách najednou, informace o předchozím článku „řetězu“ a zároveň „šifru“, kterou musejí procesory rozlousknout, aby byl blok s transakcemi platný a šlo ho přidat do blockchainu.

Aktuální výše odměny za těžbu bitcoinu je 6,25 bitcoinu. K její výplatě počítači, který je zrovna v daný moment nejrychlejší při řešení matematické úlohy, dochází každých 10 minut. V současnosti už ale kvůli profesionalizaci těžby bitcoinu nelze tuto kryptoměnu efektivně dolovat v domácích podmínkách.

Bitcoin mining: hlavní vlastnosti principu Proof-of-Work (PoW)

 • Speciální počítače nepočítají žádné složité úlohy, ale v podstatě „jen“ náhodně hádají správné číslo přiřazené každému bloku transakcí
 • Obtížnost „hádanky“ se průběžně upravuje tak, aby její vyřešení vždy trvalo zhruba deset minut
 • To zajistí rovnoměrné a předvídatelné generování nových bitcoinů, které jsou vypláceny jako odměna pro těžaře
 • Kritici upozorňují, že těžba bitcoinu přes PoW ročně spotřebuje více energie než například celá Česká republika
 • Nezanedbatelná část elektřiny pro těžbu bitcoinu ale pochází z takzvaných zelených zdrojů
 • Odměna pro těžaře postupně klesá (halving) a skeptici varují, že kvůli tomu není zajištěná dlouhodobá profitabilita miningu

 

Těžba altcoinů: ethereum, litecoin, monero a jiné

Kromě bitcoinu lze ale těžit také další kryptoměny, konkrétně odštěpený bitcoin cash, monero, litecoin či ether.

Podmínky, výše odměn a nákladů se u jednotlivých digitálních valut mění, v principu se ale jejich těžba příliš neliší.

Jak těžit kryptoměny a co k tomu použít

Klíčem k solidním výnosům je výkonný počítačový hardware (zejména grafické karty u altcoinů) a levná elektřina. S vyšší konkurencí v oblasti těžby je tak zapotřebí investovat i do výkonnějšího hardwaru. Musí se zároveň počítat i s jeho opotřebením a častou výměnou. Níže následuje přehled způsobů a přístrojů, kterými těžaři kryptoměny dobývají.

Bitcoin a ASIC minery

Kdo to myslí se ziskem z těžby vážně, měl by si na nákup potřebných speciálních zařízení (ASIC minerů v případě bitcoinu) připravit investice v řádu desítek tisíc korun.

Těžba grafickou kartou

K těžbě kryptoměn lze ale využívat například i „běžné“ výkonné grafické karty (GPU) určené původně k hraní her. Zapojit lze i více grafických karet naráz, čím silnější akumulovaný výkon, tím více digitálních mincí zařízení vytěží.

Obecně ale platí, že přes GPU se těží jiné kryptoměny než bitcoin. Potenciálním problémem ale může být skutečnost, že i v důsledku zájmu o kryptoměny a nedostatku čipů jsou výkonné grafické karty leckde vyprodané.

Těžba v internetovém prohlížeči

Velkou pozornost a svého druhu i paniku vyvolaly svého času zprávy o tom, že některé webové stránky tajně těží kryptoměnu (typicky monero) přes počítače svých návštěvníků. O počítačový virus jako takový nejde, uživatelé však mohou zaznamenat, že jejich zařízení funguje pomaleji než obvykle kvůli tomu, že naprostou většinu jeho výpočetní kapacity pohltí právě skript na dolování digitálních měn.  

Investice do těžby kryptoměn a zisky z ní

Jak zaznělo v úvodu článku, vyřešení matematické úlohy, respektive přidání bloku do blockchainu spojeného s informováním ostatních „těžařů“, je spojeno s odměnou vyjádřenou v konkrétní kryptoměně. Kdo šifru vyřeší jako první, bere vše. V případě nejrozšířenější kryptoměny bitcoin činí v roce 2022 odměna 6,25 bitcoinu za každý vytěžený, respektive objevený blok (v roce 2020 odměna klesla na polovinu).

Vše o kryptoměnách najdete zde >>>

Odměny se generují v případě bitcoinu každých deset minut, popsaná odměna ale vždy po několika letech klesá na polovinu. S ohledem na vývoj kurzu bitcoinu ovšem nejde o zanedbatelné peníze, na které si mohou těžaři přijít. K tomu je třeba připočíst zisk z transakčních poplatků.

Každá bitcoinová platba v sobě zahrnuje poplatek, který zvyšuje motivaci těžařů, aby do jimi „těženého“ bloku přidali právě tu konkrétní transakci. Kdo je ochoten zaplatit vyšší poplatek, ten se dočká rychlejšího potvrzení platby. A těžaři vyšší odměny.

Výnosy se tak při investicích do speciálních těžebních zařízení ve výši kolem stovky tisíc korun mohou pohybovat i kolem patnácti tisíc korun za měsíc. V případě o něco dostupnějšího dolování kryptoměn pomocí grafických karet lze počítat s nižšími zisky.

Výše naznačené kalkulace jsou přibližné, je třeba ale brát v potaz i případné komplikace či rapidní změny tržní situace spjaté s výkyvy kurzu bitcoinu

V Číně, kde donedávna probíhala většina miningu kryptoměn, těžaři profitují zejména z místy ultralevné elektřiny. Tu mnohdy čerpají z nepříliš ekologických paliv, využívají ale i energetické přebytky hydroelektráren. Posuzovat je tak možné vždy konkrétní investici. Existuje řada kalkulaček, jež vypočítají, jak se těžba za konkrétních podmínek vyplatí při daném výpočetním výkonu a ceně elektřiny, například zde.  

Rekapitulace: Těžba kryptoměn krok za krokem

 1. Nákup hardwaru.
 2. Jeho zapojení a v případě specializovaných „minerů“ na bitcoiny jejich připojení k internetu.
 3. Spárování přístrojů s konkrétním počítačem, přes který lze hlídat a upravovat parametry „těžby.“ K tomu je však potřeba mít potřebný software – v závislosti na operačním systému i mineru se mohou lišit, výrobci mohou dodávat i vlastní. 
 4. Pro mnoho nadšenců do kryptoměn je posléze přirozenou volbou vzdálené připojení do takzvaného poolu neboli zvláštního druhu kryptoměnové farmy. Tyto pooly pak sdružují výpočetní sílu jednotlivých těžařů, aby byli v „dolování“ odměny efektivnější.
 5. Následně se o získané kryptovaluty podělí. Mezi nejvýznamnější farmy na světě patří i český projekt SlushPool.

Autor: vaj

Kryptoměny

NFT Bitcoin Ethereum Ripple Litecoin Bitcoin cash

Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?

Kurz bitcoinu, Kurzy dalších kryptoměn, Kryptoměny a daně, Blockchain, Jak těžit bitcoiny, Jak koupit a prodat bitcoin, Poradna, Halving, Dogecoin

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery