Martin Štorkán: Jon Snow byl sluníčkář | E15.cz

Martin Štorkán: Jon Snow byl sluníčkář

Martin Štorkán: Jon Snow byl sluníčkář
Kit Harington - Jon Snow, autor: Heather Paul, zdroj: http://bit.ly/1Mte3UR
• 

Martin Štorkán

Někteří fanoušci si přes všechnu tu krev a sex nevšimli, že seriál Hra o trůny je především o uprchlících. Museli jim pomoci až klip herců, kteří vyslovili uprchlíkům podporu.

Oficiální kanál HBO ve středu zveřejnil video, v němž herci ze seriálu Hra o Trůny (GoT) vyjadřují podporu uprchlíkům a organizaci International Rescue Comittee (IRC), která jim poskytuje pomoc. Na facebookové stránce české HBO se pod videem začaly okamžitě objevovat nenávistné komentáře. „Vyborne tak timto jsem s timhle serialem nadobro skoncil. Vikingove jsou stejne kazdou sezonou lepsi. Podporou islamizace se muzou zaradit do rady vedle ostatnich neomarxistickych slunickarskych tupcu,“ píše například člověk, který má na Facebooku nezařaditelnou přezdívku Pasis Caligulae, a jeho reakce patří mezi ještě ty mírnější.

Příběhy postav v seriálu nám ale mohou napovědět dost o tom, proč se HBO a herci z Hry o trůny k takovému kroku odhodlali. Tyrion Lannister prchá ze Západozemí před svou vlastní rodinou a před stejnými lidmi utíká i Arya Stark. Oba získají exil za Úzkým mořem, v tzv. Východozemí. A i když Lannisteři patří mezi největší hrozby Západozemí a sami mají mnoho nepřátel, ještě větší hrozba přichází ze severu. Zima pomalu klepe na dveře, což znamená, že armáda nemrtvých bílých chodců bude brzy stát před Zdí, která právě před nimi má Sedmero království Západozemí chránit.

Za Zdí ale nejsou pouze přízrační nepřátelé. Po mnoho let zde žily kmeny tzv. divokých, kteří se s blížící zimou čím dál usilovněji snaží dostat na západ. Ten by jim mohl, pokud se divocí zapojí do obrany před bílými chodci, zajistit útočiště a naději na přežití a sám by získal pomoc v boji proti téměř neporazitelnému nepříteli. Divoké jinak čeká na severu téměř jistá smrt, ba co hůř, chodci je přinutí v nemrtvé podobě vstoupit do svých vlastních řad a s novými bojovníky o to více ohrožovat Západozemí.

Pokud někdo stále nepochopil paralelu mezi seriálem GoT a současnou uprchlickou krizí, pokusím se ještě o jedno pošťouchnutí, vážně poslední.

Jon Snow, mnohými považovaný za hlavní postavu seriálu, se díky svému neortodoxnímu postoji vypracoval až na pozici vůdce Noční hlídky, tedy spolku rytířů držících stráž na Zdi. Jonovi se, díky jeho dobrým vztahům s divokými, povedlo dohodnout oboustranný souhlas s jejich vstupem do Sedmera království. Za to byl (pozor, spoiler!) ale nakonec svými druhy zrazen a zabit.

Jon byl pravděpodobně nejoblíbenějším charakterem této televizní show a myslím, že hodně fanouškům jeho vražda zlomila srdce. A nalejme si čistého vína: Jon Sníh (ač to zní jakkoli divně) byl „sluníčkář“. Přijetím „uprchlíků“ chtěl zabránit hrozící zkáze, a to i za cenu menších potyček mezi odlišnými kulturami. Hra o Trůny, ať se nám to líbí nebo ne, je seriál o uprchlících. Věčně tam někdo prchá. Až do poslední série to byly jednotlivé postavy, nakonec ale přišla i velká vlna divokých, kterým jde o holé životy.

A ano, kromě toho můžeme seriál uchopit i jako varování před globálním oteplováním. Zkusme zaměnit zimu za léto a svět Západozemí za ten náš. Vidíme, že i na té jejich „fantasy“ zemi bojují bohaté rody o moc, místo aby se snažily společnými silami zabránit katastrofě. Varování rodu Starků, že „zima se blíží“ sice zaznělo v každé sérii mnohokrát, ale v prosperujících městech na jihu mu nikdo nepřikládá velkou váhu.

Mnozí diváci, zaslepení spoustou krve, sexu, krve, sexu a krve možná nepochopili, že seriál má i děj, některé scény je mají ponouknout k zamyšlení a příběh je leckdy paralelou k naší skutečnosti. Nakonec, ať se tvůrci snaží, jak chtějí (stejně jako Starkové), mnohým nedojde, že seriál má vlastně značný přesah a není pouze hloupou „soap operou“ z fantasy prostředí.

Vrtá mi ale hlavou, proč tito „fanoušci“ nepřestali seriál sledovat už dávno. Vždyť Jon je „sluníčkář“, Daenerys za bouře zrozená pomáhá otrokům – a to jsou přitom postavy s největším množstvím obdivovatelů. Pak to znamená, že většina Čechů vlastně hlavní postavy, které někomu chtějí neustále pomáhat, a pak i ty další, co jsou na útěku, nemá vůbec ráda a fandí jejich nepřátelům. A je docela možné, že statečné vyjádření tvůrců seriálu některé české diváky odehnalo – ale ruku na srdce, ti stejně nejspíš stahovali z uložto.

Autor: Martin Štorkán
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!