Martin Štorkán: Kdo není lajkován, je sám i uprostřed davu | E15.cz

Martin Štorkán: Kdo není lajkován, je sám i uprostřed davu

Martin Štorkán

Andrej Babiš prohlásil, že u jeho statusu bylo více lajků než protestujících na akci Proč? Proto! Vážně se dá síla davu porovnávat s počtem lajků na Facebooku?

Je nám jasné, že žijeme v určité sociální bublině, ale facebookové profily většiny našich přátel vypadají nějak takhle: jméno, profilová fotografie (místo ní občas nějaký obrázek) a nějaké základní informace. Když si rozkliknete někoho takového, hned si můžete být na 90 % jisti, že se jedná o skutečnou osobu.

Alexandr Mitrofanov: Nevěřím, že si tato země zaslouží jen Zemana a Babiše

Podobný pocit bohužel nezažijete, když začnete rozklikávat některé profily podporovatelů Andreje Babiše. Část uživatelů má místo profilových fotek obrázky celebrit, divných monster nebo si profil založili teprve nedávno.

Uživatel Los Manuel Santos se na Facebook přidal v březnu 2017. Na svém profilu sdílí převážně Parlamentní listy a články spojené s migrační vlnou. Ačkoli se snaží prezentovat jako Španěl, jeho facebooková stránka neobsahuje ani jeden španělský text/příspěvek/článek. Jediná zmínka o jeho vlasti je obsažena v česky psaném příspěvku z 15. března 2017, kde si stěžuje, že „musí opět vyrazit do Španělska, ale dal by všechno, aby nemusel“ (– cítí se otráveně). Naštěstí si tento uživatel udělal čas a okomentoval fotografii koblihy na koaliční radě, kterou Andrej Babiš publikoval 10. května. Podle Manuela se často stává, že „v koblihách chybí náplň“. Něco podobného se prý děje v hlavě Bohuslava Sobotky, kde „také nic není“. Myslím, že můžeme Losovi poděkovat za názor a zaslat klíčenku. O pravdivosti účtu si může udělat obrázek každý sám.

Andrej Babiš: Koupím si, co budu chtít. To není váš problém

Předchozí uživatel zosobňuje vše, co spojuje nejúspěšnější fanoušky Andreje Babiše. Spousta z nich se přes svá cizokrajná jména a místa bydliště opravdu dobře orientuje v domácí politice, což je pravděpodobně způsobeno tím, jaká média čtou a sdílejí. Často se jedná o Parlamentní listy a další dezinformační weby. V krajních případech se dostaneme i k článkům, které démonizují Sorose a Rockefellera.

Andrej Babiš vs. liberální demokracie

Andrej Babiš označuje parlament za žvanírnu a nerozumí fungování liberální demokracie. Všechny své kritiky vnímá jako nepřátele nebo jako „někým placenou kampaň“, případně jako „zkorumpovanou pakáž“. Tento týden jsme se ale dozvěděli další věc – Andrej Babiš nechápe občanskou společnost, nerozumí tomu, co znamená angažovat se pro nějaký ideál ani jaké to je proti něčemu se bouřit.

Karolína Kašparová: Seberme „Trumpům“ vítr z plachet

Srovnávat počet demonstrantů s počtem lajků u svého FB statusu je jedna z nejarogantnějších formulací, jakou si může v českém veřejném prostoru, kde se jinak neustále objevuje kritika pasivity a jakési peciválnosti občanů, politik dovolit.

Jistě, ani Bohuslav Sobotka s Pavlem Bělobrádkem by nepochválili demonstraci proti své osobě ale odmítnout ji s tím, že „já mám přece i víc lajků na příspěvku u sebe na facebooku“, chce opravdu notnou dávku sebejistoty nebo nedostatek sebereflexe (nebo velkou dávku obojího).

Ministr financí tím hlavně dokazuje, že absolutně nerozumí tomu, co to znamená angažovat se ve veřejném prostoru. Lajk na FB je asi ta nejpovrchnější míra občanské participace jakou dnešní politika zná – stojí vás tak vteřinu času a z toho, jak tím „určitě zachráníte svět a obnovíte rovnováhu síl“, si dělají srandu snad úplně všichni, protože je to asi tak reálné, jako že nasbíráte dost víček na zrušení Evropské unie nebo přesvědčíte Janu Bobošíkovou, aby už nikam nekandidovala.

Andrej Babiš ale tento všemocný „lajk“ staví na stejnou úroveň jako to, když několik tisíc lidí (podle odhadů operátorů jen v Praze asi deset tisíc lidí) obětuje slunný podvečer tomu, aby šlo vyjádřit svou občanskou nespokojenost s chováním prezidenta a vicepremiéra a aby se šlo na chvíli stát součástí oné tak opovrhované „politiky“.

Navíc díky šťouravé touze jednoho twitterového uživatele víme, že nejméně polovinu sledujících Andreje Babiše na Twitteru tvoří falešné účty. Stejně tak na facebooku vyjadřuje sympatie s Babišem profil s fotkou americké regionální miss, která se zázračně naučila česky a orientuje se v české politice. Falešné účty na sociálních sítích se asi shánějí snáze, než se inscenují demonstrace na podporu pana předsedy hnutí ANO.

Tisíce lidí na náměstích Andrej Babiše nemůže jen tak smazat, a tak aspoň jejich konání zesměšňuje a srovnává s pomíjivou slávou na sociálních sítích – dokázal mu to profil Martin Koudelky, který inicioval sběr lajků pro „žvýkačku na nádraží“, aby tak překonal počty, kterých se dostává příspěvkům Andreje Babiše (v době psaní článků měla žvýkačka už 84 000  lajků, což je počet, o kterém si srdceryvné kňů statusy ministra můžou nechat jenom zdát.)

Dávám lajk!

Ano, Andrej Babiš má lajky. Má jich 17 000 u jednoho příspěvku (Wow!), ale ono je někdy potřeba podívat se, kdo ony příspěvky vlastně olajkoval. Na akci Proč? Proto! jsem potkal hodně lidí. Všichni měli jména a tváře, na rozdíl od facebookových fanoušků Andreje Babiše, kterým tyhle základní věci často chybí. I když, kdo z vás by nechtěl potkat třeba takového Achala Tekina, který vypadá jako kůň s křídly a jezdí Hummerem?

Komentář: Facebook má manifest. Co máme my?

Autor: Martin Štorkán
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!