Kdo uspěje ve volbách? Největší šance dávají bookmakeři Čunkovi, Kuberovi či Fischerovi | E15.cz

Kdo uspěje ve volbách? Největší šance dávají bookmakeři Čunkovi, Kuberovi či Fischerovi

Jiří Čunek
Jiří Čunek
• 
ZDROJ: Anna Vacková, E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Největšími favority senátních voleb jsou podle bookmakerů senátoři Jiří Čunek (KDU-ČSL) a Jaroslav Kubera (ODS) a diplomat Pavel Fischer (nezávislý). Kurzy na jejich zvolení nepřesahují 1,03:1. Kurz nižší než 1,1:1 mají ještě bývalý předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš (za STAN) a rektor Masarykovy univerzity v Brně Mikuláš Bek (za STAN). Sázky na volby zatím dosáhly zhruba pět milionů korun. Vyplývá to z odpovědí zástupců oslovených sázkových kanceláří. První kolo senátních voleb se uskuteční 5. a 6. října.

"Zatím nejvíce se sází na vítězství Marka Hilšera (nezávislý) v Praze 2 s kurzem 1,35:1. V mimopražských obvodech se nejvíce klientů vsadilo na Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL), který kandiduje v Náchodě. Velkou podporu sázkařů má také mladoboleslavský Raduan Nwelati (ODS). Mezi favority je u sportovních sázkařů také hokejová legenda Vladimír Martinec na Chrudimsku. Kurz na jeho vítězství klesl z původních 15:1 na 3,5:1," uvedl mluvčí Tipsportu Jiří Hadrava.

Sázkaři podle něj zatím spíše vyčkávají, jak dopadne první kolo, kdy se vybírá z mnoha kandidátů. "Teprve poté se jich pustí daleko větší množství do tipování kdo s koho," podotkl Hadrava.

Rekordní politickou událostí byly letošní prezidentské volby s celkovým objemem 285 milionů korun. Podle mluvčího Fortuny Petra Šraina by se sázky na senátní volby mohly dostat zhruba na desetinu. "Senátní volby nejsou z pohledu zájmu sázkařů pochopitelně až tak atraktivní, jako ty parlamentní nebo prezidentské. Přesto mají své fanoušky. Senátní volby jsou vždy zajímavé v kontextu osobností, které o tento post usilují," uvedl Šrain.

Nejatraktivnějšími jsou podle něj obvody s prezidentskými kandidáty. "Nadále platí, že Drahoš, Fischer i Hilšer se do Senátu dostanou, pouze Petr Hanig (Rozumní) úspěch slavit nebude. Za poslední týden v dalších obvodech výrazně preferovali Pavla Bělobrádka v Náchodě a Leopolda Sulovského (Ostravak) v Ostravě," podotkl Šrain. Naopak neúspěchem podle bookmakerů skončí kandidatura bývalého premiéra Jiřího Paroubka (za NK) s kurzem 6:1 nebo někdejšího hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha (za ČS), který má kurz 11:1.

"Podle očekávání jsou volby ještě mimo hlavní vlnu zájmu sázkařů. Dá se proto očekávat, že preference sázejících se mohou ještě razantně měnit. Nejvyšší sázku za 50.000 korun jsme přijali na vítězství Jiřího Čunka," dodala mluvčí Chance Markéta Světlíková.

Největší drama bookmakeři čekají v Benešově, kde má hlavní favorit na vítězství místostarosta Benešova Jiří Švadlena (ANO) kurz 3,1:1. Kurz 2,5:1 a vyšší mají favorité ještě v dalších třech obvodech.

První kolo senátních voleb se uskuteční 5. a 6. října, druhé kolo o týden později. Do druhého kola postoupí dva nejlepší z kola prvního. V případě, že některý z kandidátů získá v prvním kole nadpoloviční většinu, postupuje přímo. Senátní volby se konají vždy v sudých letech ve 27 volebních obvodech z celkových 81. Letos svůj senátorský post obhajuje 14 kandidátů, před dvěma lety jich bylo o pět více.

Z 27 volebních obvodů je největší konkurence v Praze 8, kde se zaregistrovalo 16 kandidátů, v Chrudimi jich je 14. Naopak pouze šest jich kandiduje v obvodech Náchod, Šumperk a Vsetín. Nejčastěji kandiduje devět uchazečů, celkem v osmi obvodech.

 

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video