Amnesty International: Rusko v Sýrii porušuje lidská práva | E15.cz

Amnesty International: Rusko v Sýrii porušuje lidská práva

Amnesty International: Rusko v Sýrii porušuje lidská práva
Následky bombardování v Sýrii
• 
ZDROJ: čtk/AP

ČTK

Při ruských náletech bylo v Sýrii od září zabito 200 civilistů. Ve zprávě založené na výpovědích svědků a aktivistů působících v Sýrii to tvrdí organizace ochránců lidských práv Amnesty International (AI), podle které Rusko "vážným způsobem selhává při dodržování mezinárodních zákonů týkajících se lidských práv". Moskva opět všechna obvinění odmítla jako falešná.

„Na dálku“ prý spolupracovníci AI prověřili okolnosti asi 25 útoků ruského letectva v pěti různých oblastech v období mezi 30. zářím a 29. listopadem. „Při ruských náletech v Sýrii zahynuly stovky civilistů, byly poničeny obytné čtvrti, zasaženy domy, mešita a rušné tržiště a rovněž zdravotnická zařízení… Tyto útoky jsou důkazem porušení mezinárodního humanitárního práva,“ uvádí se ve zprávě AI.

Moskva v minulosti všechna obvinění z nepřesných útoků a ze zabíjení civilistů odmítla a označila podobná tvrzení za součást informační války. Do syrského konfliktu vstoupilo Rusko 30. září údajně na žádost syrského prezidenta Bašára Asada.

„Jsou to vzájemně spjaté domněnky bez jakýchkoliv důkazů,“ prohlásil o zprávě AI mluvčí ministerstva obrany Igor Konašenkov a vyčetl západním médiím, že zprávu prezentují jako prokázanou skutečnost, což je ale „lživé“.

AI má detailní informace o útocích

Generál Konašenkov upozornil, že AI tvrdí, že v oblastech údajně bombardovaných ruskými letouny se nenacházejí žádné vojenské cíle, ani ozbrojenci, ale o tom AI nemůže vědět, ani není schopná si to ověřit, nemluvě o vysoké pohyblivosti islamistů a o tom, že AI vede své šetření na dálku a po telefonu.

Ve zprávě AI jsou informace o útocích v provinciích Homs, Hamá, Idlib, Latákíja a Halab. Pracovníci AI hovořili telefonicky nebo prostřednictvím internetu s 16 svědky, s lékaři a se svými aktivisty. Získali také snímky míst po ruských útocích.

Některé z nich jsou popsány detailně. Při náletu 29. listopadu zahynulo ve městě Aríhá v provincii Idlib 49 civilistů. Zasaženo bylo tržiště, v jehož blízkosti nejsou žádné cíle, které by měly být mezi terči, na něž Rusko podle svého tvrzení útočí.

Rusko nevylučuje, že vybuduje v Sýrii velkou vojenskou základnu

AI také tvrdí, že ruská armáda používá neřízené bomby v hustě obydlených oblastech. Takzvané barelové bomby byly použity od 30. září ve 20 případech.

Záměrné útoky na civilisty?

„Některé z ruských akcí vypadají jako záměrné útoky na civilisty nebo civilní objekty. Jsou mířeny do obydlených oblastí, kde zjevně není žádný vojenský cíl. Výsledkem je smrt civilistů a zranění dalších. Takové akce lze hodnotit jako válečné zločiny,“ sdělil ke zprávě ředitel blízkovýchodní sekce AI Philip Luther.

Rusko na tvrzení AI zatím nereagovalo. Prezident Vladimir Putin už v říjnu prohlásil, že zprávy o údajných civilních obětech ruských akcí se objevily ještě dříve, než Rusko nálety vůbec zahájilo.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pondělí na dotaz týkající se barelových bomb odpověděl, že Rusko v Sýrii postupuje v souladu s mezinárodním právem.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!