Boje o doněcké letiště navzdory příměří pokračují | E15.cz

Boje o doněcké letiště navzdory příměří pokračují

Boje o doněcké letiště navzdory příměří pokračují
Zavřené knihkupectví v Doněcku, na jehož výloze se objevilo graffiti
• 
ZDROJ: čtk/ap

ČTK

Navzdory závazkům obou bojujících stran pokračovaly i v noci na dnešek na východě Ukrajiny ozbrojené střety, které se soustřeďují zejména do okolí doněckého letiště a strategicky položeného města Debalceve. Podle ukrajinské armády za posledních 24 hodin porušili povstalci vyhlášený klid zbraní víc než padesátkrát. Z Doněcku hlásí separatisté šest mrtvých a 18 raněných.

Podle ukrajinského zpravodajského serveru Cenzor v noci na dnešek separatisté u doněckého letiště palbou z tanku zasáhli obrněný transportér ukrajinské armády. Zahynulo v něm sedm vojáků, devět dalších bylo zraněno. Incident potvrdila i povstalecká tisková agentura Novorossija. „Dnešní útok byl pravděpodobně odvetou za zničení památníku v Charkově, které povstalci považují za přímé ohrožení,“ napsala agentura.

O víkendu v Charkově dav lidí strhl dvacetimetrovou sochu ruského bolševického vůdce Vladimira Uljanova-Lenina, největší na Ukrajině. Vyšetřování, které zahájila charkovská policie, bylo dnes zrušeno s odůvodněním, že akci schválil charkovský gubernátor Ihor Baluta.

Separatisty uklidníme, slibuje Moskva

Příměří na východě Ukrajiny bylo vyhlášeno 5. září na základě dohody, kterou v běloruském Minsku zprostředkovala Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Další jednání, které v běloruské metropoli následovalo 20. září, obnovilo závazek zastavení palby s tím, že poslední střety ustanou během uplynulého víkendu. Přesvědčení, že úplný klid zbraní je otázkou několika dní, tehdy vyjádřila i Moskva.

„Budeme s nimi jednat, přesvědčíme je o nutnosti dodržovat příměří,“ řekl o víkendu ukrajinské televizi o jednání se separatisty ruský generál Alexandr Lencov, který rozhovory o zastavení palby z ruské strany vedl. Osmapadesátiletý generálporučík je zástupcem vrchního velitele ruských pozemních vojsk.

Část bojovníků ignoruje autority

Boje ale neutichají, od počátku příměří podle ukrajinské armády zahynulo v Doněcké oblasti 44 lidí. Podle mluvčího ukrajinské armády Andrije Lysenka na východě Ukrajiny operují skupiny separatistických bojovníků, které nejsou podřízeny žádnému velení.

Právě tito ozbrojenci podle Kyjeva trvale ostřelují doněcké letiště ve snaze zlikvidovat poslední opěrný bod ukrajinské armády v největším městě na východě země. „Neuznávají žádné velitele, bombardují naše postavení, kdykoli se jim zachce,“ řekl agentuře AFP Lysenko.

Stržení Leninovy sochy v Charkově

Celkem armáda za uplynulých 24 hodin ztratila devět vojáků a 27 vojáků utrpělo zranění. Lysenko nicméně zdůraznil, že i přes útoky separatistů s podporou tanků zůstává letiště v ukrajinských rukou. Uvedl také, že ze zajetí se dostaly další tři desítky Ukrajinců: 27 vojáků, dva členové Národní gardy a jeden pohraničník.

V samém Doněcku podle místních úřadů při dělostřeleckém ostřelování zahynuli tři civilisté, dalších pět utrpělo zranění.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!