Británie odmítá Česku vyplatit 100 milionů za sociální dávky | E15.cz

Británie odmítá Česku vyplatit 100 milionů za sociální dávky

Británie odmítá Česku vyplatit 100 milionů za sociální dávky
Londýn - ilustrační foto
• 
ZDROJ: siddhu 2020 CC BY 2.0 Flickr

ČTK

Velká Británie odmítá Česku zaplatit 100 milionů korun, které dluží za výplaty podpor v nezaměstnanosti Čechů pracujících dříve v Británii. Informaci Radiožurnálu potvrdila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová (ČSSD). ČR se podle ní chce při vymáhání dluhu spojit s Polskem a Slovenskem, kterým Britové ze stejného důvodu také dluží.

Dluh vznikl tím, že v Británii pracovali Češi, kteří si ale uchovali takzvané centrum zájmu v Česku. Po návratu tak měli nárok na dávky v nezaměstnanosti, pokud doma zůstali bez práce. Tito Češi ale v Británii řádně platili daně, Česko proto podle evropského práva požaduje refundaci části dávek.

Poradní výbor Evropské komise rozhodl, že Británie musí dluh zaplatit. Podle Londýna ale není stanovisko výboru právně závazné. Argumentuje tím, že kdyby zmínění Češi přijeli do Británie nyní, neměli by na dávky v nezaměstnanosti nárok. Podle diplomatů je to poprvé, kdy se členská země EU odmítla odborným stanoviskem výboru řídit.

Marksová se chystá kvůli celé záležitosti poslat dopis britskému ministrovi práce, v prosinci se s ním pak chce sejít v Bruselu. Británie už měla Česku vyplatit 60 milionů korun, dalších 40 milionů bude brzy splatných.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!