Británie s podáním žádosti o odchod z EU počká, potřebuje si ujasnit pozici | E15.cz

Británie s podáním žádosti o odchod z EU počká, potřebuje si ujasnit pozici

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Hlavně nic neuspěchat - tímto heslem se řídí vláda Velké Británie, která nepodá žádost o odchod z Evropské unie před koncem letošního roku. Při návštěvě Berlína to řekla britská premiérka Theresa Mayová. Podle německé kancléřky Angely Merkleové je v zájmu Británie i zbývajících zemí EU, aby Londýn napřed jasně definoval svůj postoj, než vůbec začne jednání o takzvaném brexitu.

„Chceme, aby byl brexit úspěšný. Proto chci své kolegyni Merkelové i ostatním evropským představitelům připomenout, že máme zájem na tom, aby to byl uspořádaný proces. Článek 50 (lisabonské smlouvy) aktivujeme teprve tehdy, až bude jasné, jaké jsou naše cíle. A to před koncem roku nebude,“ řekla Mayová.

Německá kancléřka vyjádřila pro postoj Británie pochopení. „Z mého pohledu je zcela pochopitelné, že několik dnů po referendu a po sestavení nové vlády v Británii musí kabinet nejprve zvážit, jaké jsou jeho zájmy,“ řekla Merkelová.

„I pro nás je důležité, aby Británie požádala o vystoupení (z EU) s jasnou pozicí a aby nám řekla, jak si představuje svůj budoucí vztah s Evropskou unií,“ dodala.

Mayová zdůraznila, že Británie po odchodu z EU chce udržet přátelské vztahy s evropskými státy a zachovat současná spojenectví i obchodní spolupráci. „Věříme ve volný obchod, ve volné trhy. A to jsou i principy, na kterých bychom měli v budoucnu stavět rozhovory,“ řekla premiérka.

Obě političky se shodly, že mají zájem na zachování těsné politické i hospodářské spolupráce svých zemí na bilaterální úrovni, a to bez ohledu na brexit. „Naše země sdílí společné hodnoty,“ zdůraznila Merkelová.

Přečtěte si:

Kancléřka také podotkla, že i když si brexit většina evropských politiků nepřála, musí přijmout výsledek britského referenda jako skutečnost a zařídit se podle toho. Opakované hlasování britských voličů kancléřka vyloučila.

Mayová dorazila do Berlína na svou první zahraniční návštěvu v premiérské funkci, které se ujala před týdnem. Z pohledu šéfů britských vlád zvolila netradiční destinaci. V minulosti bývalo pravidlem, že britský premiér zamíří na svou první zahraniční návštěvu do Spojených států, což narušil až Tony Blair svou cestou do Bruselu.

Předchůdce Mayové David Cameron zase na svou první cestu letěl do Paříže. Francouzskou metropoli Mayová navštíví jako druhou v pořadí, přesune se do ní ve čtvrtek.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video