Cena ropy pokořila psychologickou hranici, spadla pod 100 dolarů | E15.cz

Cena ropy pokořila psychologickou hranici, spadla pod 100 dolarů

Cena ropy pokořila psychologickou hranici, spadla pod 100 dolarů
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Adam Selwood CC BY 2.0 Flickr

ČTK
čap

Cena severomořské ropy Brent poprvé za 14 měsíců klesla pod psychologicky důležitou hranici 100 dolarů za barel. Slabé ekonomické údaje ze Spojených států a Číny posílily obavy investorů ohledně poptávky.

Brent v pondělí dopoledne zlevnil o více než dolar na 99,76 dolaru za barel. To představuje nejnižší úroveň od loňského června. Tehdy přitom jeho cena přesahovala 115 dolarů. Cena americké lehké ropy WTI se dopoledne snížila o 60 centů na 92,69 dolaru za barel, napsala agentura Reuters.

Ceny ropy v pondělí zamířily dolů poté, co Čína ohlásila překvapivý pokles srpnového dovozu. Navázaly tak na páteční propad, za kterým stály nečekaně slabé údaje o srpnové tvorbě pracovních míst ve Spojených státech. Ty jsou největším spotřebitelem ropy na světě, Číně patří druhá příčka.

Vývoj ceny ropy za dva roky:

Graf 8. 9. 2014.Graf 8. 9. 2014.Autor: capkova@mf.cz

Investoři nadále pozorně sledují vývoj konfliktů na Ukrajině a Blízkém východě. Členské země Evropské unie by v pondělí mohly schválit dohodu, která má přitvrdit sankce vůči Rusku za jeho podíl na ukrajinské krizi.

Analytici a ekonomové upozorňují, že ceny ropy se nyní z pohledu řady členů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) nacházejí na příliš nízké úrovni. Někteří z nich se však domnívají, že Saúdská Arábie, která je klíčovým členem OPEC, nebude ochotna podpořit ceny omezením dodávek, protože nechce přijít o svůj podíl na trhu.

Aktuální ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):
Typ Kontrakt Aktuální cena Předchozí závěr
Londýn - ICE Brent říjen 99,76 100,82
New York - Nymex WTI říjen 92,69 93,29

Autor: ČTK, čap
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!