Čína modernizuje armádu, vytvořila i protikorupční útvar | E15.cz

Čína modernizuje armádu, vytvořila i protikorupční útvar

Vojenská přehlídka v Číně
Vojenská přehlídka v Číně
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čína pokračuje v reformách armády, jejichž cílem je největší ozbrojené síly na světě modernizovat. Nyní vytvořila 15 nových jednotek, které zahrnují cokoli od logistiky, přes vývoj vybavení a výstroje, až po boj proti korupci.

Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na čínské ministerstvo obrany. Čínské snahy o modernizaci armády přicházejí v době, kdy vláda prezidenta Si Ťin-pchinga čím dál tím důrazněji prosazuje své nároky v teritoriálních sporech ve Východočínském a Jihočínském moři. Čínské námořnictvo investuje do ponorek a letadlových lodí, a letectvo vyvíjí „neviditelné“ stíhačky.

Koncem loňského roku prezident slavnostně zahájil provoz nové vrchní velící jednotky pro armádu, raketové síly a strategické podpůrné síly národních ozbrojených sil. Vznik nových 15 jednotek na tento krok navazuje a podle ministerstva obrany pomůže armádě lépe fungovat a konsolidovat kontrolu komunistické strany nad ozbrojenými silami.

Výzva k loajalitě

Čínská armáda se potýká s protikorupční kampaní prezidenta, kvůli níž skončily v sítích vyšetřovatelů desítky důstojníků včetně dvou bývalých vysokých představitelů Ústřední vojenské komise Kuo Po-siunga a Sü Cchaj-choua.

Někteří analytici ovšem míní, že se Si Ťin-pching, který stojí v čele Ústřední vojenské komise, tímto způsobem zbavuje potenciálních rivalů.

Si Ťin-pching v prohlášení, které dnes otiskly místní listy, vyzval armádu, aby byla „loajální, čistá a zodpovědná“, a aby si její představitelé „vzali hluboké ponaučení z případů Kua a Süa. Sü zemřel loni na rakovinu, než mohl být postaven před soud. Kuo zatím na proces čeká.

Jak se čistí Čína. Prezident se snaží zbavit zemi korupce

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video