Číňané si vyhlédli Indii. Hodlají tam investovat 430 miliard | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Číňané si vyhlédli Indii. Hodlají tam investovat 430 miliard

ČTK

Čína hodlá během příštích pěti let investovat v Indii celkem 20 miliard dolarů, tedy téměř 430 miliard korun. Řekl to dnes čínský prezident Si Ťin-pching, který je na státní návštěvě v indickém hlavním městě Dillí. Slíbil také, že zajistí indickým firmám a výrobkům lepší přístup na čínský trh.

Investice by měly směřovat například do výstavby dvou průmyslových parků a infrastruktury. Země se ale podle agentury Reuters dohodly rovněž na spolupráci v jaderné energetice. Podle zdroje z indické vlády, na který se Reuters odvolává, podepsala Indie s Čínou pětiletou dohodu o obchodní a hospodářské spolupráci.

Čína a Indie zatím působily spíše jako soupeři, než jako partneři, podotýká agentura DPA. Podle indických údajů investovala Čína v sousední Indii v uplynulých 14 letech jen asi 411 milionů dolarů.

Země již po desetiletí vedou spory ohledně hranic. Indie tvrdí, že Čína od roku 1959 neoprávněně okupuje 38 tisíc kilometrů čtverečních indického území v oblasti Aksaičin ve státě Džammú a Kašmír. Čína si zase dělá nárok na indický stát Arunáčalpradéš o rozloze 90 tisíc kilometrů čtverečních. Právě konflikt o společnou hranici se v roce 1962 stal příčinou krátké indicko-čínské války.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!