Daně nezvýšíme, mzdy nesnížíme, vzkazuje věřitelům Řecko | E15.cz

Daně nezvýšíme, mzdy nesnížíme, vzkazuje věřitelům Řecko

Daně nezvýšíme, mzdy nesnížíme, vzkazuje věřitelům Řecko
Řecký premiér Antonis Samaras
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Řecká vláda odmítla další zvyšování daní a snižování mezd, což požadují mezinárodní věřitelé. Aténám se zatím kvůli neshodám s věřiteli nepodařilo projít poslední revizí mezinárodního záchranného programu, pro kterou je jako konečný termín stanoven 8. prosinec.

„Při jednání ohledně konečné revize si věřitelé stanovili podmínky zahrnující zvyšování daní a snižování mezd, my jsme je ale odmítli,“ řekl řecký premiér Antonis Samaras. Dodal, že vláda místo toho přijala některá jiná opatření, neposkytl však o nich žádné podrobnosti.

Úspory požadované věřiteli by podle premiéra měly katastrofální důsledky. „Nikdo nemůže akceptovat tento iracionální a neospravedlnitelný tlak,“ řekl podle agentury AP Samaras. Spory kolem poslední revize vyvolávají pochybnosti, zda bude Řecko schopno dosáhnout plánovaného opuštění záchranného programu do konce letošního roku.

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond (MMF) o finanční pomoc. Dohodlo se již na dvou záchranných programech v celkové výši 240 miliard eur (6,6 bilionu korun).

Řecko HDPŘecko HDPAutor: ieconomics.com
zdroj ieconomics.com

Výměnou za to musela vláda zavést masivní výdajové škrty, snížit důchody a mzdy a opakovaně zvýšit daně, což prohloubilo hospodářskou recesi a vyvolalo protesty obyvatel.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!