Dánsko zastavilo kvůli migraci provoz vlaků na trase z Německa | E15.cz

Dánsko zastavilo kvůli migraci provoz vlaků na trase z Německa

Dánsko zastavilo kvůli migraci provoz vlaků na trase z Německa
Migranti (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: čtk/ap

ČTK

Dánská železniční společnost DSB zastavila dnes kvůli stoupajícímu počtu migrantů v soupravách provoz vlaků směřujících do země z Německa. S odvoláním na mluvčího společnosti o tom dnes informovala agentura DPA. Migranti se většinou snaží z Německa dostat přes Dánsko do Švédska.

Důvodem zastavení provozu mezi severoněmeckým Flensburgem a jihodánským Padborgem je podle mluvčího DSB zavedení výjimečných pasových kontrol cestujících ve vlacích z Německa. Vlaky se nedostanou ani na trajekty, které je běžně převážejí mezi německým ostrovem Fehmarn a dánským městem Rödby na ostrově Lolland.

Státní společnost DSB opatření údajně přijala na základě žádosti policie. Jak dlouho bude doprava mezi oběma členskými zeměmi Evropské unie stát, zatím není jasné. Mezi Hamburkem a Kodaní projede denně v obou směrech pět vlaků, mezi příhraničními městy Flensburg a Padborg je to dalších devět souprav denně.

Dánsko zpřísnilo podmínky pro azyl

Migranti míří z Německa do Dánska především ve snaze dostat se dál přes Kodaň a úžinu Öresund do Švédska, kde chtějí většinou žádat o azyl. Samotné Dánsko nedávno přijímací podmínky pro žadatele o azyl výrazně zpřísnilo. Od neděle se podle portálu dw.com na cestu do Švédska přes Dánsko vydalo několik set běženců.

Dánsko ale trvá na dodržování evropských azylových pravidel a už v úterý do Německa vrátilo první skupinu asi 20 uprchlíků, další prý budou následovat.

Dánská ministryně pro integraci Inger Stöjbergová se v úterý marně pokoušela dojednat se Stockholmem zvláštní dohodu, která by umožňovala nevracet běžence zpět do Německa a posílat je dál do Švédska. Migranti mají právo požádat v EU o azyl, nemají ale právo vybírat si, v které zemi tak učiní, uvedl dnes v komentáři k jednání zástupce Švédské agentury pro migraci Fredrik Beijer.

Dánsko zavřelo i dálnici

Dnes dopoledne uzavřela dánská policie kvůli třem stovkám pochodujících migrantů také dálnici vedoucí z Německa na sever Dánska. V přístavu Rödby policie zadržela na palubě jednoho z trajektů asi stovku migrantů. Dalším trajektům, na jejichž palubách jsou údajně další migranti, policisté nepovolili vplout do přístavu. Lodě tak musejí čekat na moři.

Zhruba 80 migrantů zadržela ve vlaku na cestě do Dánska v severní spolkové zemi Šlesvicko-Holštýnsko dnes také německá policie. Nabídla jim ubytování v záchytném zařízení, odmítla je ale donutit k opuštění vlaku násilím a raději vyjednávala. Už v úterý nechala německá policie přejet hranici s Dánskem 170 migrantů bez potřebných dokumentů poté, co se zdráhali odejít s nimi do azylového střediska.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud