Důvěra v EU padá, nejvíc ve Francii. V Česku mírně roste | E15.cz

Důvěra v EU padá, nejvíc ve Francii. V Česku mírně roste

Důvěra v EU padá, nejvíc ve Francii. V Česku mírně roste
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Evropská unie

ČTK
vrb

Dluhová krize otřásla důvěrou Evropanů v projekt Evropské unie. Vyplývá to z březnového průzkumu střediska Pew Research Center v osmi členských státech EU včetně Česka. Nejrychleji iluze ztrácí Francouzi. V České republice se podpora evropské myšlenky oproti loňsku zvýšila. Průzkum se uskutečnil v Česku, Francii, Itálii, Německu, Polsku, Řecku, Španělsku a Británii.

Průměrný podíl obyvatel s pozitivním pohledem na EU během roku klesl z 60 na 45 procent. Víc než polovina lidí je nyní unii nakloněna v Polsku (68 procent), Německu (60 procent) a Itálii (58 procent), nejmenší podporu má v Česku (38 procent) a v Řecku (33 procent). Česko je přitom jedinou ze zkoumaných zemí, kde se podpora projevovaná unii zvýšila - oproti loňsku o čtyři procentní body.

Britové, kteří bývají vnímáni jako euroskeptický národ, jsou ve skutečnosti v míře skepticismu vůči EU průměrní a v otázce, zda z EU vystoupit, jsou rozděleni zhruba na dva stejné tábory.

Nejvíc jsou z EU rozčarování Francouzi. Ještě před rokem jich bylo 60 procent pro unijní myšlenku, nyní už jen 41 procent. Ve Španělsku byl zaznamenán pokles o 14 bodů z 60 na 46 procent.

„Žádná evropská země se nestává deprimovanější a neztrácí iluze rychleji než Francie,“ tvrdí autoři studie. Francouzi podle nich EU jako instituci důvěřují méně než Italové nebo Španělé, na které těžce doléhají důsledky dluhové krize.

Ekonomické problémy část Francouzů spojuje s EU

O tom, že ekonomika jde špatným směrem, bylo ve Francii přesvědčeno 91 procent dotázaných. A počet lidí, podle kterých se francouzskému prezidentovi nedaří řešit krizi, se proti loňsku zvýšil o 24 bodů na 42 procent. Loni ale Francouzi ještě hodnotili tehdejšího prezidenta Nicolase Sarkozyho, zatímco letošní výsledky se už týkají nové hlavy státu Françoise Hollandea.

Francouzi začínají silně pochybovat, zda je pro ně členství v EU výhodné, přičemž 78 procent Francouzů se domnívá, že evropská hospodářská integrace Francii neprospěla. Ještě loni si to myslelo jen 14 procent Francouzů.
V pozitivní přínos hospodářské integrace EU pro svou zemi věří 29 procent Čechů, což je průměrná hodnota. V Itálii a Řecku je to pouze 11 procent.

S lídrů si dobře vede jen Merkelová, Nečasovi věří jen pětina Čechů

Stagnující ekonomika vedla ke ztrátě důvěry v politické vůdce nejen ve Francii. V jejich schopnost řešit hospodářskou krizi věří menšina respondentů s výjimkou Němců, kteří důvěřují Angele Merkelové; kancléřka se navíc těší důvěře i v jiných zemích. Její podpora mezi Němci sice klesla o šest procentních bodů, ale stále je na výrazně nadprůměrných 74 procentech. Nejmenší důvěru ve svého premiéra mají Češi: schopnosti Petra Nečase řešit hospodářkou krizi jich důvěřovalo 20 procent.

Postup při řešení finanční krize v eurozóně schvalují lidé v pěti z osmi zkoumaných zemí. V Řecku a ve Španělsku, kde prosazuje tvrdá úsporná opatření zejména Berlín, se ale většina dotázaných domnívá, že právě Merkelová svou práci nedělá dobře. V Řecku její práci hodnotí negativně 88 procent dotázaných, ve Španělsku 57 procent a v Itálii zhruba polovina.

V zemích platících eurem se ale výrazné většiny obyvatel vyslovily proti návratu k národní měně.

Autor: ČTK, vrb
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!