Erdogan: USA podporují teroristy. Mezi kurdskými milicemi a IS není rozdíl | E15.cz

Erdogan: USA podporují teroristy. Mezi kurdskými milicemi a IS není rozdíl

Erdogan: USA podporují teroristy. Mezi kurdskými milicemi a IS není rozdíl
Z auta vykládají příslušníci jednotek SDF (Syrian Democratic Forces – jejich většinu tvoří kurdské jednotky YPG/J) těla svých padlých spolubojovníků.
• 
ZDROJ: Lenka Klicperová

ČTK

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes odsoudil americkou podporu kurdským bojovníkům v Sýrii, kde byli američtí vojáci přistiženi s insigniemi kurdských milicí YPG. Ty Ankara označuje za teroristické.

Erdogan zdůraznil, že USA jakožto spojenci Turecka v Severoatlantické alianci nemohou posílat svoje vojáky do Sýrie s insigniemi. Podle tureckého prezidenta není mezi kurdskými povstalci a teroristickým uskupením Islámský stát (IS) rozdílu.

Ankara na rozdíl od Washingtonu řadí YPG k teroristickým organizacím. Milice jsou podle ní napojeny na Stranu kurdských pracujících (PKK), proti níž turecká armáda bojuje od roku 1984. Turecko tvrdí, že Kurdové v Sýrii bojují o rozšíření územních zisků. Washington naopak považuje YPG za cenného spojence v boji proti IS.

V pátek už za insignie kritizoval Američany turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu. Fotograf AFP zachytil asi 20 Američanů, kteří působí v arabských a kurdských oddílech, jež tento týden ohlásily ofenzivu proti IS na severu provincie Rakka, kde má IS hlavní stan.

Není jasné, zda šlo o americké poradce nebo o vojáky zapojené do bojů. Pentagon oznámil, že vyslaní vojáci působí jen jako poradci.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!