Firmy v EU budou zřejmě moct hlásit výsledky jen dvakrát do roka | E15.cz

Firmy v EU budou zřejmě moct hlásit výsledky jen dvakrát do roka

Firmy v EU budou zřejmě moct hlásit výsledky jen dvakrát do roka
Příprava turbíny (foto Škoda Power)
• 
ZDROJ: Škoda Power

ČTK
vrb

Evropské firmy s akciemi na burze budou mít zřejmě povinnost od roku 2015 oznamovat výsledky hospodaření pouze dvakrát do roka a ne každé čtvrtletí, jak je tomu nyní. Vyplývá to z nového nařízení Evropské unie, které má zkvalitnit příliv informací a snížit byrokracii. Firmy v současnosti oznamují hospodářské výsledky čtyřikrát ročně. To pro ně může znamenat zbytečně velkou administrativu a způsobuje, že se trhy zaměřují jen na krátkodobý vývoj firem, uvedla Evropská komise.

Směrnici musí ještě podle agentury Reuters schválit vlády EU, ale očekává se, že tento postup bude již jen formalitou, protože se na novém nařízení shodli zástupci všech 27 zemí, Evropská komise a Evropský parlament.

Změna je součástí širších reforem zaměřených na transparentnost podnikání. Jejich součástí bude i požadavek, aby firmy aktivní v těžebním průmyslu, včetně těžby ropy, plynu, kovů a dřeva, zveřejňovaly údaje o platbách vládám.

Někomu se může zdát, že méně časté zveřejňování výsledků hospodaření firem naopak sníží transparentnost, a ne ji zlepší. Představitelé EU i politici však tvrdí, že zajistí, že zprávy budou promyšlenější.

Očekává se, že menší firmy tuto příležitost využijí a zruší pravidelné čtvrtletní výsledky. Ušetří tak čas i náklady. Většina velkých firem však bude nadále pokračovat ve zveřejňování čtvrtletních zpráv, aby uspokojily akcionáře.

Cílem nových pravidel je rovněž zabránit investorům, aby si tajně budovali kontrolní podíly ve společnostech s akciemi na burze.

Autor: ČTK, vrb
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!