Francie kvůli blokádám rafinerií sáhla do strategických zásob | E15.cz

Francie kvůli blokádám rafinerií sáhla do strategických zásob

Francie kvůli blokádám rafinerií sáhla do strategických zásob
ropná rafinerie
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Francie kvůli blokádám rafinerií začala poprvé od roku 2010 využívat pohonné hmoty ze strategických zásob. Uvedl to dnes Svaz ropného průmyslu (UFIP). Blokády, které jsou součástí odborových protestů proti plánované reformě zákoníku práce, vedly k nedostatku pohonných hmot ve velkých částech Francie, včetně Paříže.

Šéf UFIP Francis Duseux rozhlasové stanici RMC řekl, že strategické zásoby by v případě nutnosti mohly pokrývat spotřebu pohonných hmot zhruba tři měsíce. Upozornil také, že k napětí na trhu přispívají panické nákupy pohonných hmot.

Ministr dopravy Alain Vidalies uvedl, že v pařížském regionu se zhruba 40 procent čerpacích stanic potýká s částečným či úplným nedostatkem pohonných hmot. Po celé Francii má podle agentury DPA v důsledku blokád rafinerií problémy se zásobováním více než 4000 ze zhruba 12 tisíc čerpacích stanic.

„Naše dvě auta jsou s benzinem na dně. Přitom potřebujeme zavést děti do školy a dostat se do práce,“ řekl agentuře AP jeden z motoristů, když čekal ve frontě před čerpací stanicí na západním okraji Paříže. „Je to nepřijatelné,“ dodal.

Není normální, aby byli Francouzi takto drženi jako rukojmí

Podle dalšího zákazníka této čerpací stanice sice odbory mají právo protestovat, ale neměly by blokovat rafinerie. „Mohou blokovat vládní ministerstva a Elysejský palác. Není normální, aby byli Francouzi takto drženi jako rukojmí,“ řekl.

Ministr vnitra Bernard Cazeneuve dnes prohlásil, že protesty proti reformě zákoníku práce neohrozí konání evropského fotbalového šampionátu ani jiných sportovních akcí. Při střetech mezi demonstranty a policií bylo v posledních týdnech zadrženo asi 1500 lidí a stovky policistů utrpěly zranění.

Reforma zákoníku práce má usnadnit přijímání i propouštění zaměstnanců. Vláda se tak snaží povzbudit podniky k tvorbě nových pracovních míst, kritici však tvrdí, že reforma umožní zaměstnavatelům obcházet práva zaměstnanců.

Francie byla naposledy nucena čerpat pohonné hmoty ze strategických zásob v roce 2010. Odboráři tehdy na několik týdnů zablokovali rafinerie v rámci protestů proti penzijní reformě.

Autor: ČTK
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!