Je to barbarství, odsoudil svět útok v redakci Charlie Hebdo | E15.cz

Je to barbarství, odsoudil svět útok v redakci Charlie Hebdo

Francouzský prezident Francois Hollande na místě útoku (7. ledna 2015)
Francouzský prezident Francois Hollande na místě útoku (7. ledna 2015)
• 
ZDROJ: CTK

ČTK, pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Světoví státníci včetně amerického prezidenta Baracka Obamy a šéfa Kremlu Vladimira Putina ostře odsoudili dnešní teroristický útok v pařížském sídle satirického týdeníku Charlie Hebdo, při němž zahynulo nejméně 12 lidí. Německá kancléřka Angela Merkelová a britský premiér David Cameron označili čin za útok na svobodu médií, tvrdá slova na adresu střelců, kteří údajně provolávali islámská hesla, použila rovněž Liga arabských států či prominentní islámská univerzita Al-Azhar.

Šéf Bílého domu vyjádřil Francouzům svou účast po „hrůzné střelbě“ a prohlásil, že Francie i Paříž budou schopny přestát „nenávistné vize těchto zabijáků“. Obama zároveň Francii, kterou označil za nejstaršího spojence USA, nabídl americkou pomoc při pronásledování a potrestání zločinců zodpovědných za masakr. Mluvčí Bílého domu předtím prohlásil, že americké bezpečnostní úřady již úzce spolupracují s francouzskou stranou na dopadení atentátníků, kteří jsou stále na útěku.

Ruský prezident Putin prostřednictvím svého mluvčího Dmitrije Peskova prohlásil, že Rusko „důrazně odsuzuje terorismus ve všech jeho formách“.

Zástupci Ligy arabských států sdružující více než dvě desítky arabských islámských zemí důrazně odsoudili dnešní čin jako teroristický útok. Vedení prominentní muslimské univerzity Al-Azhar se sídlem v Káhiře, která patří k významným autoritám sunnitského islámu, v prohlášení uvedlo, že „islám odsuzuje veškeré násilí“, a vyjádřilo lítost nad útokem, který označilo za „kriminální“ čin.

Je suis Charlie
Sociální sítě zaplavuje sdělení „Je suis Charlie“ (Jsem Charlie) jako výraz podpory obětem útoků.

Cameron: Vraždy v Paříži jsou odporné

Britský ministerský předseda uvedl, že jeho země stojí po boku Francie v boji proti terorismu a při obraně svobody médií. „Tyto vraždy v Paříži jsou odporné,“ prohlásil Cameron. Británie se stejně jako Francie podílí na leteckých útocích proti extremistům z hnutí Islámský stát (IS) v Iráku a Londýn loni poprvé od roku 2011 zvýšil stupeň ohrožení Británie na druhý nejvyšší.

Merkelová: Je to útok na základní prvky naší demokracie

Merkelová o dnešním činu skupiny maskovaných mužů prohlásila, že v Paříži nebyl spáchán jen útok na životy a bezpečnost Francouzů. „Je to také útok na svobodu projevu a tisku, základní prvky naší demokratické kultury,“ uvedla v prohlášení německá kancléřka, v jejíž zemi v posledních dnech probíhají rozsáhlé protiislámské protesty.

Vatikán dnes označil útok na magazín známý satirickými výpady proti radikálnímu islámu za „ohavný“. Rovněž podle zástupce mluvčího papeže Františka Cira Benedettiniho šlo o útok namířený zároveň proti lidem i proti svobodě tisku.

Nejhrubší neúcta vůči lidskému životu, prohlásil Zaorálek

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek útok v Paříži ostře odsoudil. Podle jeho slov je tento útok „projev nejhrubší neúcty vůči lidskému životu i projev naprostého pohrdání svobodou slova“.

„V boji proti terorismu je nutná silná a intenzivní mezinárodní spolupráce. V Evropě čelíme tomuto riziku společně a je důležité, abychom hájili tyto hodnoty společně a nenechali se zastrašit,“ reagoval na útok premiér Bohuslav Sobotka.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker prohlásil, že je „hluboce šokován barbarským a nelidským útokem“. Ve stručném písemném vyjádření pro média označil útok za netolerovatelný akt barbarství, který se týká „nás všech jako lidských bytostí a Evropanů“.

Podle generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga jde o „odporný útok na svobodu tisku“. Podle jeho slov členové Severoatlantické aliance nyní stojí při sobě v boji proti terorismu, který „nemůže být nikdy tolerován ani ospravedlňován“.

Útok odsoudil také známý dánský kreslíř Kurt Westergaard, který je autorem karikatur proroka Mohameda uveřejněných v děníku Jyllands-Posten v roce 2005. Satira podle něj musí mít v demokratické společnosti vždy své místo. Westergaard žije po hrozbách smrtí už deset let pod trvalou ochranou.

Střelba v Charlie Hebdo - nejhorší masakr ve Francii za 20 let
25. července 1995 - Při výbuchu ve stanici Saint-Michel pařížského metra zahynulo osm osob a 80 dalších bylo zraněno. V následujících měsících atentáty pokračovaly, začátkem října se k nim přihlásila alžírská Islámská ozbrojená skupina (GIA).
24. září 1995 - V jihofrancouzském Cuers zastřelil šestnáctiletý Eric Borel 12 lidí a poté spáchal sebevraždu; den předtím zabil v Sollies-Pont svou matku a nevlastního otce a nevlastního bratra.
23. prosince 1995 - Na náhorní rovině u východofrancouzského města Grenoble nalezena ohořelá těla 16 členů sekty Řád chrámu slunce. Čtrnáct členů sekty bylo zastřeleno dvěma členy, kteří poté spáchali sebevraždu.
3. prosince 1996 - Čtyři mrtvé si vyžádala nálož, která vybuchla v soupravě podzemní dráhy RER ve stanici Port-Royal v centru Paříže. Za pachatele byla označena alžírská Islámská ozbrojená skupina (GIA).
27. března 2002 - Osm lidí zastřelil a 19 zranil 33letý muž, který hodinu po půlnoci zahájil palbu na členy městské rady na radnici v Nanterre na předměstí Paříže. Pachatel Richard Durn druhý den spáchal sebevraždu skokem z okna ve 4. patře policejní budovy v Paříži.
9. března 2012 - Francouz alžírského původu Mohammed Merah před židovskou školou Ozar Hatora v Toulouse zabil tři děti a dospělého; zřejmě rovněž on v předchozím týdnu zabil tři francouzské výsadkáře v Montaubanu a Toulouse. Merah se zabil skokem z okna 22. března po přestřelce s policií, která ho držela v obklíčení 30 hodin.
7. ledna 2014 - Nejméně 12 mrtvých a deset zraněných si vyžádala střelba v pařížském sídle satirického týdeníku Charlie Hebdo. Útočníci utekli podle policie z místa ve dvou autech. Redakci v minulosti kritizovali muslimové, že prý urážela některými svými karikaturami jejich víru.
Přehled teroristických útoků v Evropě za posledních deset let
7. července 2005 - Série čtyř bombových útoků v centru Londýna si vyžádala 56 mrtvých a na 700 zraněných; tři bomby explodovaly v metru, čtvrtý výbuch byl v dvoupatrovém autobusu.
19. července 2005 - Exploze nálože, kterou nastražili čečenští povstalci zasáhla obrněné policejní vozidlo ve městě Znamenskoje. Při útoku přišlo 15 lidí o život a 30 bylo zraněno.
13. října 2005 - Skupina čečenských ozbrojenců zaútočila na několika místech v Nalčiku, metropoli Kabardinsko-balkarské autonomní republiky. Při střetech zahynulo nejméně 80 lidí, na 100 jich bylo zraněno.
8. dubna 2006 - Při explozi v kasárnách na ruské vojenské základně v obci Kurčaloj u Grozného v Čečensku zahynulo 13 mrtvých a 28 osob bylo zraněno.
21. července 2006 - Obětí exploze na Čerkizovském trhu na severovýchodě Moskvy se stalo 13 lidí a 47 osob bylo zraněno.
31. října 2007 - Výbuch bomby v linkovém autobusu ve městě Toljatti si vyžádal osm mrtvých a 56 zraněných.
6. listopadu 2008 - Při exploze minibusu ve Vladikavkazu, metropoli Severní Osetie na jihu Ruska: 12 mrtvých a 41 zraněných.
17. srpna 2009 - Při útoku dvou sebevražedných atentátníků na policejní stanici zahynulo v metropoli jihoruského Ingušska Nazrani 25 lidí a 164 bylo zraněno.
27. listopadu 2009 - Teroristický útok na ruský rychlík na trati mezi Moskvou a Petrohradem, který vykolejil v lese asi 25 kilometrů od železniční zastávky Bologoje si vyžádal 28 obětí a 90 zraněných.
29. března 2010 - Sebevražedné atentátnice odpálily trhaviny v moskevském metru. Zemřelo 40 lidí a 100 jich bylo zraněno.
31. března 2010 - Sebevražedné atentáty v Kizljaru v Dagestánu na severním Kavkazu zabily 12 lidí a 18 jich zranily.
9. září 2010 - Sebevražedný atentát ve Vladikavkazu u vjezdu na tržiště si vyžádal 17 mrtvých a přes 160 zraněných.
24. ledna 2011 - Sebevražedný útočník odpálil nálož na moskevském letišti Domodědovo. Při útoku zemřelo 37 lidí a 180 jich bylo zraněno.
11. dubna 2011 - Nálož, která vybuchla ve stanici metra Oktjabrskaja v běloruském Minsku, zabila 15 lidí a 387 jich zranila.
22. července 2011 - Nor Anders Behring Breivik spáchal pomocí výbušnin v automobilu útok na vládní budovy v centru Osla (osm mrtvých) a o necelé dvě hodiny později pak na ostrově Utöya u Osla postřílel 69 lidí (zejména z kempu vládní sociálnědemokratické Norské dělnické strany, NAP). Jednalo se o nejhorší útok jednotlivce spáchaný střelnou zbraní v historii, zahynulo při něm celkem 77 osob a 151 dalších bylo zraněno. Breivik byl 24.8.2012 za útoky odsouzen k trestu 21 let vězení, který může být opakovaně prodlužován až do jeho smrti.
19. října 2011 - Kurdští povstalci ze Strany kurdských pracujících (PKK) zaútočili na pozice turecké armády v provincii Hakkari u hranic s Irákem a zabili nejméně 24 vojáků.
19. března 2012 - Francouz alžírského původu Mohammed Merah ráno před židovskou školou Ozar Hatora v Toulouse zabil tři děti a dospělého. Zřejmě rovněž on v předchozím týdnu zabil tři francouzské výsadkáře v Montaubanu a Toulouse. Merah se poté zabil skokem z okna 22. března po přestřelce s policií, která ho držela v obklíčení 30 hodin.
3. května 2012 - Dva sebevražedné atentáty v Machačkale, správním středisku autonomního Dagestánu, si vyžádaly nejméně 14 obětí a na 100 osob bylo zraněno. První útočník se odpálil, když policisté kontrolovali dokumenty jednoho z automobilů, druhý v době, kdy už na místě byli záchranáři.
11. května 2013 - Při dvou pumových explozích v tureckém městě Reyhanli u hranic se Sýrií zahynulo 51 lidí a na 140 jich bylo zraněno. Podezření padlo na krajně levicovou skupinu Acilciler, která je v Turecku zakázaná jako teroristická a má údajně kontakty na syrský režim; v místě atentátu - provincii Hatay žije mnoho syrských uprchlíků před občanskou válkou.
21. října 2013 - Sedm lidí, včetně sebevražedné atentátnice, zabil a dalších 37 osob zranil výbuch v autobusu ve Volgogradu. Osmá oběť atentátu zemřela v listopadu v nemocnici.
29. prosince 2013 - Při sebevražedném atentátu na železničním nádraží ve Volgogradu zemřelo nejméně 18 lidí a přes 40 osob bylo zraněno.
30. prosince 2013 - Nejméně 16 obětí a 40 zraněných si vyžádal sebevražedný atentát v trolejbusu ve Volgogradě.
7. ledna 2015 - Nejméně 12 mrtvých a deset zraněných, z nichž pět je v kritickém stavu, si dnes vyžádala střelba v pařížském sídle satirického týdeníku Charlie Hebdo.
Autor: ČTK, pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.