Kyjev rychle potřebuje 2,7 miliardy dolarů, MMF zahájí jednání o pomoci | E15.cz

Kyjev rychle potřebuje 2,7 miliardy dolarů, MMF zahájí jednání o pomoci

Kyjev rychle potřebuje 2,7 miliardy dolarů, MMF zahájí jednání o pomoci
Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk a prezident Petro Porošenko
• 
ZDROJ: čtk/AP

ČTK

Zástupci Mezinárodního měnového fondu (MMF) budou od 9. do 18. prosince jednat v Kyjevě s novou ukrajinskou vládou o záchranném programu. MMF již koncem dubna schválil dvouletý program hospodářské pomoci Ukrajině v hodnotě 17 miliard dolarů. Kyjev by rád co nejrychleji získal další část z této pomoci za 2,7 miliardy dolarů.

Program má odvrátit hrozící kolaps ukrajinské ekonomiky. Ta se nyní potýká s negativními dopady povstání proruských separatistů na východě země a březnové anexe ukrajinského poloostrova Krym Ruskem.

Začátkem září měnový fond upozornil, že Ukrajina by mohla potřebovat dodatečnou pomoc v objemu až 19 miliard dolarů, pokud bude konflikt na východě země pokračovat i v příštím roce.

Čekalo se na novou vládu

MMF s jednáním o poskytnutí dalších peněz z dohodnutého programu čekal na vytvoření nové vlády, kterou v úterý schválil ukrajinský parlament. Nová ministryně financí Natalija Jarešková ve středu vyzvala k co nejrychlejšímu zahájení rozhovorů.

„Delegace MMF bude působit v Kyjevě od 9. do 18 prosince,“ oznámil zástupce MMF pro Ukrajinu Jerome Vacher. „Delegace zahájí s ukrajinskými úřady politická jednání v souvislosti s fondem podporovaným programem ekonomických reforem,“ citovala jej agentura Reuters.

Ukrajina zatím z programu obdržela 4,6 miliardy dolarů. Devizové rezervy Ukrajiny jsou teď na desetiletém minimu, za jejich poklesem stojí kroky na podporu domácí měny a splácení dluhů za dodávky ruského plynu.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!