Let na Měsíc ohrožuje pomalá výroba skafandrů. Musk nabízí pomoc

Výroba nové generace skafandrů NASA se prodražuje a má zpoždění.

Výroba nové generace skafandrů NASA se prodražuje a má zpoždění. Zdroj: NASA

Jeden z nejbohatších lidí světa, šéf společností Tesla a SpaceX Elon Musk nabídl NASA, že jeho firma obleky vyrobí dříve.
SpaceX dosud vyráběla skafandry jen pro posádku své vlastní vesmírné lodi Crew Dragon.
SpaceX pracuje na přistávacím systému, který dopraví astronauty na povrch Měsíce. O zakázku za 2,9 miliardy dolarů měl zájem i Jeff Bezos se svou společností Blue Origin.
NASA plánuje v rámci programu Artemis několik kosmických misí. Zda se smělé plány podaří naplnit, je nejisté.
Let na Měsíc má být přípravou na pozdější misi na Mars.
7
Fotogalerie

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír má potíže s vývojem kosmických skafandrů. Projekt NASA se prodražuje a vážně hrozí, že ochranné obleky nebudou včas připraveny pro výpravu na Měsíc, která se má konat za tři roky. Pomocnou ruku nabídl agentuře jeden z nejbohatších lidí světa Elon Musk. Tvrdí, že jeho kosmická společnost SpaceX dokončí skafandry rychleji. 

„Pokud bude potřeba, SpaceX to dokáže,“ uvedl miliardář na twitterovém účtu. Reagoval tak na úterní výsledky inspekce vesmírných programů NASA, která dopadla dost bídně. Kontrola mimo jiné oznámila, že vývoj tří typů ochranných obleků pro kosmonauty, z nichž dva mají sloužit pro chystaný let na Měsíc v roce 2024, bude stát dalších 625,2 milionu dolarů, zhruba 13,5 miliardy korun. To je výrazně více, než se očekávalo. Celkové náklady na projekt tak přesáhnou miliardu dolarů. 

NASA přitom na vývoji nové generace skafandrů, formálně označovaných jako Extravehicular Mobility Units, pracuje posledních čtrnáct let. Měly to být převratné výrobky vybavené nejmodernějšími technologiemi. 

Inspektoři kromě rostoucích výdajů zjistili, že obleky budou připraveny k použití nejdříve v dubnu 2025. Podle původních plánů měly být hotové již v březnu 2023. „Zpoždění lze připsat nedostatečnému financování, pandemii a technickým výzvám,“ stojí ve zprávě auditora. 

Problémy se skafandry jsou tak dalším ze série zádrhelů, kvůli nimž se nad připravovanou kosmickou misí vznášejí otazníky. Musk nicméně už dříve prohlásil, že „stihnout start v roce 2024 je reálné“. 

Vesmírná agentura nabídku šéfa SpaceX zatím nepřijala, podle CNBC je ovšem pravděpodobné, že tak učiní. NASA totiž už na konci července vyzvala soukromé firmy z kosmického průmyslu ke spolupráci na budoucích projektech. SpaceX navíc letos na jaře zvítězila v tendru za 2,9 miliardy dolarů na vytvoření přistávacího systému, jenž dopraví astronauty na povrch Měsíce. O zakázku měla enormní zájem i Bezosova Blue Origin. 

Musk už také stihl obleky NASA zkritizovat. Na zveřejnění informace, že se skládají z obrovského množství dílů vyráběných 27 dodavateli, reagoval tweetem: „Připadá mi to jako příliš mnoho kuchařů v jedné kuchyni.“ Ředitel SpaceX však neprozradil, zda už jeho firma na skafandrech pracuje.     

Společnost sice dosud vyvíjela ochranné obleky pro posádku vlastní vesmírné lodi Crew Dragon, avšak to jsou letecké skafandry určené výhradně pro pobyt uvnitř kabiny. Vyrobit obleky určené pro pobyt v otevřeném kosmu je daleko složitější, upozorňuje CNBC.

NASA chystá let na Měsíc v rámci rozsáhlého vesmírného programu Artemis. Začal za vlády prezidenta Donalda Trumpa a má i podporu současného kabinetu Joea Bidena. 

NASA například slíbila, že dopraví na povrch Měsíce historicky prvního astronauta tmavé pleti a první ženu. Chce tam také založit první dlouhodobě osídlenou výzkumnou stanici a vyzkoušet technologie, pomocí kterých by se mohl uskutečnit let člověka na Mars.