Máme silný zájem na tom, aby Británie zůstala v EU, shodla se visegrádská čtyřka | E15.cz

Máme silný zájem na tom, aby Británie zůstala v EU, shodla se visegrádská čtyřka

Máme silný zájem na tom, aby Británie zůstala v EU, shodla se visegrádská čtyřka
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: James Blunt via Flickr (CC BY-ND 2.0)

ČTK

Premiéři států visegrádské čtyřky při příležitosti summitu skupiny v Praze odmítli kvóty na přerozdělování migrantů v Evropské unii. Předsedové vlád ČR, Slovenska, Polska a Maďarska v prohlášení také podpořili setrvání Británie v Evropské unii. Vyjádřili se i k obraně či situaci na Ukrajině.

V otázce migrace státy V4 upozorňují na nezbytnost usilovat o společná a koherentní řešení na evropské úrovni, uvedl Úřad vlády v tiskové zprávě. Unie se má zaměřovat na základní příčiny migrační krize. „Návrhy, které jsou založeny na povinném systému přerozdělování žadatelů o azyl, by mohly povzbuzovat další migraci, dále rozdělovat členské státy a nebudou v praxi fungovat,“ stojí v prohlášení.

Státy Visegrádu také podporují setrvání Velké Británie v EU. „Ačkoliv země V4 uznávají, že rozhodnutí je pouze a jen na britských občanech, považují za žádoucí vyjádřit svůj společný, silný a upřímný zájem na tom, aby Spojené království zůstalo v EU,“ píší premiéři.

Dalším nelehkým výzvám bude podle nich snazší čelit, pokud Británie zůstane členem EU. Referendum o setrvání Británie v EU je vyhlášeno na 23. června.

Červencový summit NATO ve Varšavě označují premiéři za důležitý milník pro Severoatlantickou alianci. Vyslovují se pro efektivní a dostatečné posílení baltských států, ke kterému chtějí přispět.

Reflex

HLASUJTE V ANKETĚ: Má Česká republika zůstat v EU?

Země V4 také uvádějí, že chtějí usilovat o posílenou a produktivnější spolupráci mezi NATO a Evropskou unií, která by směřovala ke strategickému partnerství, hlavně co se týče obrany proti hybridním hrozbám a v kybernetické oblasti.

Předsedové vlád se v prohlášením věnují také dalším otázkám regionální bezpečnosti a zahraniční politiky. Vyjadřují například podporu Ukrajině v úsilí o stabilizaci země a prosazení reforem vedoucích k modernizaci.

Premiéři konstatují, že předpokladem pro úspěšný rozvoj Ukrajiny je mírové řešení konfliktu na východě země a vyzývají proto k naplnění minských mírových dohod. Visegrád rovněž podporuje bezvízový styk Ukrajiny a EU a zachování Ukrajiny jako tranzitní země pro dodávky plynu do střední Evropy.

Z hlediska evropské ekonomiky Visegrád hodlá společně postupovat při jednání o víceletém finančním rámci po roce 2020. Druhou oblastí společného zájmu je zemědělství - zejména situace na trhu s vepřovým masem a mléčnými výrobky.

Autor: ČTK
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!