Martinů: Běžence do Evropy pašuje 30 tisíc převaděčů | E15.cz

Martinů: Běžence do Evropy pašuje 30 tisíc převaděčů

Martinů: Běžence do Evropy pašuje 30 tisíc převaděčů
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: čtk/AP

ČTK

Na transportu uprchlíků do Evropy se podle statistik Europolu podílí až 30 tisíc pašeráků. Zástupce ředitele Europolu a bývalý policejní prezident Oldřich Martinů to řekl v rozhovoru pro rádio Impuls. Dodal, že činnost pašeráků lidí je většinou organizovaná, a to někdy velmi důmyslně.

„Počet osob, které spadají do kategorie pašeráků a byly nějakým způsobem vyšetřovány v rámci celé EU, je 30 tisíc. S tím, že v současné době probíhá 1400 vyšetřování v různých stadiích,“ uvedl Martinů.

Škála způsobů, jakými pašeráci pracují, je podle něj široká. Existují i převaděči příležitostní, ve většině případů je ovšem jejich činnost organizovaná. Někteří vysoce profesionalizovaní pašeráci se schovávají za legálně fungující firmy. „Vystupují například jako cestovní agentury, protože si zaplatíte lístek a oni vás někam převezou. Nebo pokud rekrutují uprchlíky, tak vystupují jako HR agentury na vyhledávání mozků,“ vysvětlil někdejší šéf české policie.

Doplnil, že Europol se může na šetření podobných případů podílet tehdy, pokud se kauza týká dvou členských států Evropské unie.

Podle Martinů zatím neexistují důkazy, že by mezi uprchlíky mířícími do Evropy byli teroristé nebo džihádisté. „Nemůžeme to vyloučit a bezpečnostní riziko z dlouhodobého hlediska to samozřejmě je. Mezi foreign fighters (zahraničními bojovníky) se v převážné většině jedná o osoby, které pocházejí právě z těch menšin, které se usídlily na území Evropské unie,“ podotkl. Zahraniční bojovníci v řadách Islámského státu podle něj mohou spáchat teroristický čin kdekoli na území EU nevyjímaje Českou republiku.

V4 spojí síly

V souvislosti se současnou migrační krizí proudí do Evropské unie statisíce uprchlíků z válkou či chudobou sužovaných zemí Blízkého východu a Afriky, zejména ze Sýrie. Šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová ministrům obrany členských států navrhla, aby lodě námořní operace EU ve Středozemním moři mohly v mezinárodních vodách dopadat a případně také ničit plavidla, která používají pašeráci k převozu migrantů k evropským břehům.

Problematiku uprchlíků . V Praze se pokusí dohodnout na společné pozici, kterou by měli zastávat při následných jednáních unie.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!