Přinesou stovky milionů lidem štěstí? Japonský boháč Maezawa chystá sociální experiment

Yusaku Maezawa

Yusaku Maezawa Zdroj: profimedia.cz

Yusaku Maezawa
Yusaku Maezawa
3
Fotogalerie

Japonský miliardář Jusaku Maezawa rozdá celkem jednu miliardu jenů (asi 208 milionů korun) tisícovce lidí, kteří ho sledují na twitteru. Zajímá ho, zda jim tento sociální experiment, jak to nazval, přinese štěstí. Maezawa experiment spojuje s myšlenkou základního nepodmíněného příjmu.

Po milionu jenů (208 tisíc korun) od Maezawy dostane náhodně vybraných 1000 lidí, kteří ho sledují na twitteru a kteří sdíleli jeho příspěvek o experimentu z 1. ledna. Jak jim dar ovlivní život, má podléhat pravidelnému podrobnému dotazování.

„Je to vážně míněný sociální experiment,“ řekl Maezawa na serveru YouTube. Doufá přitom, že jeho počin přitáhne pozornost nejen akademiků, ale rovněž ekonomů.

Maezawa zbohatnul díky internetovému obchodu s oblečením Zozotown, který založil v roce 2004. Je proslulým sběratelem obrazů a sportovních vozů. Bude též prvním vesmírným turistou, který se vydá se společností SpaceX na oběžnou dráhu kolem Měsíce.

Podnikatel je známý také díky svým představám o světě bez peněz. Nejnovější experiment spojuje s myšlenkou základního nepodmíněného příjmu, tedy pravidelně vyplácené částky všem občanům dané země bez ohledu na to, zda dotyčný pracuje, nebo je nezaměstnaný.

„Základní nepodmíněný příjem znamená pravidelnou sumu, která poskytuje pocit bezpečí. To, co nabízí Maezawa, je něco úplně jiného,“ tvrdí ovšem ekonom Tošihiro Nagahama ze společnosti Dai-ichi Life Research Institute.

O zavedení základního příjmu se diskutuje v několika zemích, včetně například Německa. Na celostátní úrovni garantovaný příjem pro všechny občany odmítli v roce 2016 v referendu Švýcaři. Podle návrhu měl činit 2500 franků (asi 58 300 korun) měsíčně. Na druhou stranu chtělo Švýcarsko zrušit veškeré sociální dávky, podpory a příspěvky.

Finsko loni v únoru došlo k závěru, že nepodmíněný základní příjem činí lidi šťastnějšími, ale nevede k vyšší zaměstnanosti. Při finském experimentu bylo dvěma tisícům náhodně vybraných nezaměstnaných měsíčně vypláceno 560 eur (zhruba 14 150 korun).