Moskva opouští jednání o počtu ozbrojených sil v Evropě | E15.cz

Moskva opouští jednání o počtu ozbrojených sil v Evropě

Moskva opouští jednání o počtu ozbrojených sil v Evropě
Britská stíhačka Tornado
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.0:UK Ministry of Defence via Flickr

ČTK

Rusko od středy pozastavuje účast na schůzích konzultativní skupiny k dohodě o konvenčních ozbrojených silách v Evropě. Oznámila to ruská agentura TASS s odvoláním na šéfa ruské delegace na vídeňských odzbrojovacích jednáních Antona Mazura. Platnost samotné dohody Moskva pozastavila už v roce 2007.

Smlouva o konvenčních ozbrojených silách v Evropě omezuje především počet tanků, těžkého dělostřelectva, bojových letounů a vrtulníků mezi Atlantikem a Uralem. Členské země NATO a Varšavské smlouvy ji podepsaly v listopadu 1990. O devět let později byla smlouva v souvislosti se zrušením Varšavské smlouvy revidována. Rusko před osmi lety plnění smlouvy pozastavilo do doby, než revizi ratifikují státy NATO.

Západní země ale odmítly novou verzi smlouvy ratifikovat, dokud Rusko nedostojí svému slibu z roku 1999 a nestáhne své jednotky z Podněstří, oblasti Moldavska ovládané proruskými separatisty. Později odmítavý postoj Západu ještě víc posílil spor s Moskvou ohledně ruské intervence v Gruzii.

Ruské zájmy má nyní hájit Bělorusko

Takzvaná konzultativní skupina se tak stala poslední platformou pro jednání o konvenčních zbraních v Evropě. „Pozastavení účasti na zasedáních konzultativní skupiny znamená, že ruský podíl na smlouvě je nyní pozastaven úplně,“ prohlásil Mazur.

„Tento krok neznamená odmítnutí dalšího dialogu o kontrole konvenčních zbraní v Evropě, pokud k němu naši partneři dozrají,“ citovala ruská agentura Mazura. „Jsme nadále připraveni ke společné práci na novém režimu kontroly konvenční výzbroje, který by odpovídal jak zájmům Ruska, tak i ostatních evropských zemí,“ řekl ruský diplomat. Na zasedáních konzultativní skupiny bude podle TASS napříště ruské zájmy hájit Bělorusko.

Autor: ČTK
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!